Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început războiul Urban SA împotriva «poluatorilor olfactivi»

Acuzații fără precedent la Slobozia

A început războiul Urban SA împotriva «poluatorilor olfactivi»

Urban SA a declanșat războiul împotriva «poluatorilor olfactivi» din Slobozia. Prima dintre cei vizați este firma Avicola SA, considerată principalul vinovat pentru mirosul emanat de stația de tratare a apei uzate. «Nu cerem nimic altceva decât respectarea legislației în vigoare!» precizează Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. «Acțiunea denotă disperarea Urban SA de a obține cu orice preț bani! E rea intenție. E o politică de supraviețuire, în cazul lor...» susține în replică directorul Avicola SA, Dumitru Stănoiu.

După 15 ani de tergiversări Creșterea costurilor la energia electrică determină Urban SA să adopte măsuri drastice și imediate împotriva poluatorilor in­dustriali din Slobozia. Prima firmă vizată este Avicola SA, care produce 20% din apa uzată prelucrată în stația de tratare a orașului Slobozia. «Este cel mai mare dintre poluatorii industriali pe care îi preluăm! Mai sunt și ceilalți... Dar Avicola SA este cel mai mare și singurul care refuză sistematic să se conformeze re­glementărilor legale. Noi nu cerem nimic altceva decât respec­tarea legislației în vigoare!» de­clară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Prima măsură adoptată de către Urban SA a fost blocarea sistemului de preluare a apelor uzate deversate de către Avicola SA prin instalarea unei vane de control: «Vineri, 12 noiembrie a.c., am cerut sigilarea conductei de epurare... E dreptul nostu, conform prevede­rilor legale!». Deciza a survenit ca urmare a refuzului Avicola SA de a anunța operatorul de apă cu privire la orarul de deversare a apelor uzate. În aceste condiții, Urban SA este obligată să țină în funcțiune 9 din cele 10 motoare de mare capacitate ale stației de tratare pentru a asigura tratarea aerobă a apelor uzate. Conform datelor furnizate de către Urban SA, această decizie majorează costurile de furnizare a energiei electrice cu 30%. De­cizia de blocare a rețelei de de­versarea a apei uzate de la Avicola SA a fost comunicată oficialilor Prefecturii Ialomița, Primăriei Slobozia, dar și institu­țiilor cu atribuții în domeniu, respectiv Garda de Mediu și Agenția pentru Protecția Mediului.

Acuzații fără precedent Anterior acestei decizii, sus­ține directorul Urban SA, repre­zentații operatorului de apă au încercat în nenumărate rânduri să convingă Avicola SA de necesitatea respectării legislației în vigoare. «De 15 ani Avicola SA nu respectă reglementarea impusă de lege de a anunța atunci când trimite apa uzată în stație! Și nici nu folosește instalația de pre-epurare pe care o are... Prețul megawatului s-a dublat! Cheltuim aproape 200 mii de lei pentru a epura conform legii apa uzată de la Avicola SA. Pentru că, neștiind când sunt deversate aceste ape, suntem obligați să ținem în funcți­une toate motoa­rele!» explică Adrian Stoicescu. Corespondența purtată denotă escaladarea acestui conflict și existența unor acuzații fără precedent până acum în spațiul public. În adresa oficială înaintată către Avicola SA, operatorul de apă local invocă dreptul legal de a preleva probe de la stația de pre-epurare a firmei Avicola SA și infor­mează că, în caz contrar, va bloca accesul la stația de tratare a apei uzate. În replică, Avicola SA amenință cu plângeri penale și invocă dreptul la muncă al celor 450 de angajați pe care îi are. «Vă asumați o responsabilitate de care ne desolidarizăm și rămâneți răspunzători de eventualele pagube ce vor decurge din acțiunea dumneavoastră. Prin acțiunea dumneavoastră se impiedică dreptul la muncă garantat de Constituție, al celor 450 de oameni angajați!» se arată în răspunsul oferit de Avicola SA.

Directorul Stănoiu își susține nevinovăția
«Eu nu am niciun conflict cu nimeni. Ei au mereu ceva cu mine!»
«Acțiunea denotă disperarea Urban SA de a obține cu orice preț bani!» susține, deranjat de maniera în care Urban SA a gestionat acest litigiu, directorul Avicola SA, Dumitru Stănoiu. «Eu nu am niciun conflict cu nimeni. Ei au mereu ceva cu mine! E rea intenție... E o politică de supraviețuire, în cazul lor... Fac asta dintotdeauna! Mi-au trimis o adresă prin care anunță că îmi blochează conducta. Dar eu am contract, autorizații, analize... Evacuez apa în stația de pre-epurare, cum spune legea... Nu vor decât să umfle facturile ca să aibă de unde plăti bani cui le-o cere! Pentru că pe acolo se spală bani, ascultați-mă pe mine... Am sistem propriu de alimentare cu apă. De când îl am, cantitatea de apă utilizată a scăzut de la 15000 la 5000 de metri cubi. M-am săturat de facturi umflate!» declară Dumitru Stănoiu, directorul Avicola SA. Mai mult decât atât, Dumitru Stănoiu consi­deră decizia Urban SA un abuz pe care l-a reclamat deja Prefecturii Ialomița și Parchetului local. El își amintește că acest tip de conflict apare de fiecare dată când este ales în funcție un nou primar și că în ultimii ani toate procesele intentate de Urban SA firmei Avicola SA au fost pierdute în instanță. «Stația de pre-epurare pe care o am funcționează auto­nom. Nu pot anunța când sunt eva­cuate apele uzate pentru că sistemul este automatizat... Noi nu intervenim în acest proces!» mai susține Dumitru Stănoiu.

23 Noiembrie 2021, 10:10 (1657 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari
Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea
Urban SA intră pe piața branșamentelor individuale din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mary :
(27 Noiembrie 2021, 09:23)
Poluează noaptea, ca hoții. Prinde orbul, scote-i ochii!
Nutii spaima Constitutii:
(25 Noiembrie 2021, 00:02)
Auzi soro'' lume .... "Nu pot anunța când sunt eva­cuate apele uzate pentru că sistemul este automatizat... Noi nu intervenim în acest proces!" Nea Stanoiu are in propietate inteligenta artificiala autonoma si independenta. Ca maine iese Terminatorul de la Avicola. Mai tataie .... automatizarea matale a fost facuta de niste oameni (pe care speram ca i-ai si platit cu toate ca nu prea 'ti sta 'n obicei) si functioneaza perefct previzibil in functie de niste factori. Pune''ti ochelarii aia de citit si vezi manualul de utilizare ... cam cum faci cand schimbi TV-ul si te uiti la noua telecomanda ca ...oaia''n bezna. Cat despre dreptul la munca al celor 450 de scla.... scuze muncitori ... eu sunt gata sa garantez ca nu se gaseste un patron mai pestrit la mate ca matale pe o raza de 121 km si ca daca scapa din batatura Avicola pe aceasta raza sigur gasesc un raport ore de munca/bani net superior. Asta ca sa nu zic nimic si de marfa ''Luminatiei Tale".
piețarul:
(24 Noiembrie 2021, 12:51)
felicitari,bine punctat Iordache!!
Gigel:
(23 Noiembrie 2021, 16:50)
Deci noi, slobozenii, platim epurarea pentru Avicola. Super. Cand Avicola trebuie sa plateasca propria poluare, incearca sa santajeze cu "cei 450 de salariati". Acesta este un element clar de santaj. Ca sa vedem ce caracter jegos poate sa aiba patronul societatii. Chiar si oamenii sunt obiecte de negociere. Angajatii sunt doar o lista, o multime, o resursa. In sinea lui, probabil, se crede un binefacator al angajatilor si al intregului oras.
Slobozean:
(23 Noiembrie 2021, 15:08)
Subtirele dovezi pentru AVICOLA, PUIERILE CU ANGAJATII.
Iordache:
(23 Noiembrie 2021, 14:09)
Bai (...), respecta legea si nu te mai da tu lovit, precum "patronu" de la combinat. Vremea combinatiilor a apus... Ori faci ce spune legea ori te duci dracu acasa. 
Auzi tu ca are 450 de angajati. Te doare fix in p... de angajati, ii muncesti peste program, nu le platesti orele suplimentare, le tai din salariu mai mult ii pui pe sefii batrani de pe sectie sa iti sufle in c.r, daca cumva unu nu face ce spui tu. 
Mananci c.cat si te folosesti de angajati ca sa incalce legea, firmele care polueaza la nivelul vostru trebuie sa suporte toate rigorile legii. Ne imbonlavim de ficat din cauza voastra cu mirosurile de putrefactie si jeg.
IONEL:
(23 Noiembrie 2021, 13:49)
"Dreptul la munca" nu are legatura cu poluarea necontrolata !!! Avicola sa respecte legislatia! Unitatile economice  sunt interesate doar de profit!!! Statia de pre-epurare trebuie sa functioneze in anumti parametri!
La fel si la Ciulnita si la Orion ..... instalatiile de neutralizare a noxelor costa si functionarea lor scade din profituri!!!
Mihai C:
(23 Noiembrie 2021, 13:05)
Asa e la noi, doar prostii respecta legea, cei tari o ocolesc. Mirosul ce apare mai mereu in zona MB-uri, de la deversarile Avicola este. Bravo celor care au curajul sa faca aceasta mica revolutie.
Pralea:
(23 Noiembrie 2021, 10:31)
adică cum vine asta...hay sa facem ce vrem că avem 450 de oameni care produc pentru mine."dreptul la constituție"nu îți dă dreptul că 450 de oameni să afecteze sănătatea la 50000...