Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Lucrările pentru Pasajul peste linia de cale ferată București-Constanța, din zona localității Drajna, au început oficial marți, 11 ianuarie 2022. Deschiderea șantierului s-a făcut în prezența ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu. Lucrările ar trebui să se finalizeze în 24 luni, așa cum este prevăzut în contract, însă ministrul Grindeanu a dat asigurări că se vor încheia mai devreme.  Beneficiarul lucrării este Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, iar constructorul desemnat câștigător în urma licitației publice este firma gălățeană Arcada Company.

Construcția costă 98,1 milioane de lei Principalul scop al Pasajului de la Drajna este acela de a fluidiza traficul în zonă. Din cauza barierei de la calea ferată București-Constanța, șoferii sunt nevoiți să aștepte chiar și câte o oră pentru a-și continua drumul fie spre Brăila, fie spre Autostrada Soarelui. În timpul vizitei pe care a desfășurat-o pe șantier, ministrul Sorin Grindeanu a precizat că obiectivul trebuia realizat mult mai devreme și a dat asigurări că termenul de finalizare a lucrărilor va fi scurtat. «Este o realitate să precizăm că Pasajul trebuia făcut mai demult... Am primit garanția din partea constructorului că execuția va dura mai puțin!» a precizat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor. Valoarea totală a lucrărilor este de 98,1 milioane de lei, finanțarea fiind asigurată din bugetul Uniunii Europene.

11 Ianuarie 2022, 14:20 (5348 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Șantierul a fost inspectat de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu
În octombrie 2021 încep lucrările la pasajul de la Drajna!

Comentariile cititorilor:


Mary :
(12 Ianuarie 2022, 13:37)
M-am liniștit, am crezut că executantul este cel care a dat viață sălii "Europa". Am spus "viață "?! Rectific, "sens" finanțării.
Gogu:
(12 Ianuarie 2022, 12:46)
În dreapta ministrului este Sorin Vrăjitorul, cel care s-a zbătut Pentru acest proiect , iar în stânga V. Iliuta , președintele CJ CĂLĂRAȘI. Întrebare : Unde sunt mai marii judetului Ialomița? Ai care cum au auzit ca cineva are un proiect,hop si bei. ...Cu copi/laudatul.... Ce făcură. ...n-au putut trece granița județului? N-au vaccin anti-prostie.... Ba....Faceți și voi ceva pentru Ialomița. ...Nu va băgați nasul în investițiile din alte județe. ..ca vi-l prindeți. ...☺
George.s:
(11 Ianuarie 2022, 17:01)
O veste foarte bună! Sper ca lucrarile să nu tărăgăneze sau, Doamne ferește!, să fie oprite.