Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Echilibru administrativ

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Marți, 25 ianua­rie 2022, Consiliul Județean Ialo­mița a aprobat repartizarea pe bugetele locale a «unor sume de­falcate din unele venituri ale bugetelor de stat». Cele 7 orașe ale Ialomiței au primit 6,76 mili­oane de lei, o valoare-record pentru acest tip de repartiție bugetară. Cea mai mare sumă, 1,5 mili­oane de lei, a revenit municipiului reședință de județ, Slobozia. Adminis­trațiile rurale au pri­mit alocări bugetare cu­prinse între 350 și 500 mii de lei.

Slobozia trage lozul cel mare Administrația Pavel reușește o performanță unică în ultimii 30 de ani. În ședința ordinară de marți, 25 ianuarie 2022, Consiliul Județean a aprobat repartizarea bugetară «a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetelor de stat pentru anul 2022». Valoarea totală a acestor alocări bugetare depășește 32 milioane de lei. Sumele vor putea fi utilizate pentru susținerea programelor de dezvoltare locală și a proiectelor de infrastructură derulate la nivelul administrațiilor locale. La nivelul celor 7 orașe ale județului, va­loarea totală a alocărilor bugetare se ridică la 6,76 milioane de lei, o valoare-record pentru acest tip de repartiție bugetară. Cea mai mare sumă, 1,5 milioane de lei, a fost alocată reședinței de județ, Slobozia. Municipiul Fetești a primit o sumă relativ similară, respectiv 1,4 mi­lioane de lei. Al treilea municipiu, Urziceni, beneficiază de o alocare bugetară de 1 milion de lei. Lista este completată de orașele Țăndărei (1 milion de lei), Fierbinți-Târg (800 mii de lei), Amara (550 mii de lei) și Căzănești (515 mii de lei).

Predictibilitate bugetară pentru comune Administrațiile rurale au pri­mit la rându-le sume sensibil mai mari decât în anii precedenți. Astfel, majoritatea comunelor PSD au primit 500 mii de lei, în vreme ce comunele PNL au primit sume cuprinse între 350 și 450 mii de lei. De asemenea, și adminis­trațiile care nu sunt repre­zentate de cele PSD și PNL au primit sume similare. De exemplu, comuna Miloșești (USR) a primit o alocare bugetară de 450 mii de lei, iar comuna Gheorghe Lazăr (ALDE) a primit o alocare bugetară de 520 mii de lei. «Sumele sunt mai mari decât cele din anii precedenți. Dar ceea ce contează cu adevărat e faptul că aceste alo­cări bugetare ne permit să asigu­răm o predictibilitate bugetară la nivelul administrației!» confirmă Mădălin Teculescu, primarul co­munei Sfântu Gheorghe, comună care a primit o alocare bugetară de 400 mii de lei. Oficialii Consiliului Județean Ialomița estimează că în următorii 3 ani aceste alocări buge­tare vor crește cu 60 de procente.

27 Ianuarie 2022, 07:55 (3435 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia
Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism
«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»
Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ
Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Comentariile cititorilor:


Perietean:
(27 Ianuarie 2022, 18:41)
Si pentru localitatile din evul mediu nu dati nimic? Nu gaze, nu drumuri, noroaie peste tot!!!
slobozean:
(27 Ianuarie 2022, 18:15)
deci slobozia primeste, raportat la numarul de locuitori, cea mai mica suma. ( 30 lei/locuitor)
 fetesti - 46, urziceni - 66, tandarei - 71, amara - 78 si fierbinti - 160.
daca era si primarul nostru dintr-un partid aflat la putere, poate primeam mai mult.
ei, la alegerile viitoare, cand vom avea si noi proiecte de investitii.
WALY:
(27 Ianuarie 2022, 14:40)
Urmariti, daca vreti, pe ce se duc acesti bani, ca tare mi-e frica sa nu intre in alte buzunare. Nu este exclus ca ,,libirali'' sa nu faca vreo ghidusie, ca sunt obisnuiti.