Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești Goana administrației din Slobozia după fonduri europene generează cele mai ambițioase și riscante investiții din ultimii 30 de ani. Estimată la o valoare de 28,1 milioane de lei, investiția își propune să modifice radical bulevardele Matei Basarab și Chimiei astfel încât acestea să permită existența trotuarelor pentru pietoni, a benzilor de circulație pentru biciclete, a unei benzi de circulație pentru autobuze și a unei artere de circulație pentru autoturisme. Administrația locală a anunțat că ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat până la sfârșitul lunii mai 2022, iar lucrările vor fi finali­zate înainte de sfârșitul lunii decembrie 2023. Investiția se derulează concomitent cu alte proiecte la fel de ambițioase, iar scopul final al acestora îl reprezintă transformarea Sloboziei într-un oraș modern, în care traficul auto să fie redus iar slobozenii să beneficieze de condiții moderne de transport cu autobuze electrice sau cu bicicleta. Cumulată, valoarea acestor investiții directe sau conexe depășește 30 milioane de euro.

Nicio grijă până la finele anului 2023 Lucrările care vor debuta în această vară nu afectează radical activitățile zilnice ale locuitorilor orașului. Adminis­trația locală a anunțat că lucrările se vor desfășura etapizat, până la finele anului 2023, fără a impune proprietarilor de autoturisme care parchează pe Matei Basarab să își relocheze autoturismele. După recepționarea lucrărilor însă, atât bulevardul Matei Basarab, cât și bulevardul Chimiei vor fi decongestionate. «Într-o primă etapă, până la finalizarea acestor lucrări, nimic nu se schimbă... Construc­torul va lucra pe tronsoane mici, astfel încât să nu genereze haos, iar disconfortul să fie minim. Ulterior însă, oamenii vor trebui să utilizeze locurile de parcare pe care le amenajăm în prezent!» a declarat Dragoș Soare, primarul Sloboziei. Pentru amenajarea și extinderea locurilor de parcare existente, administrația Soare a declanșat deja o campanie de ridicare a garajelor amplasate ilegal și a garajelor al căror contract de concesiune a expirat. În acest mod, estimează administrația locală, vor putea fi amenajate aproximativ 650 de locuri de parcare din cele 1000 câte se estimează că vor fi necesare la finalizarea proiectului. Pentru celelalte 400 de locuri de parcare, administrația publică promite amenajarea a două parcări de mari dimensiuni pe străzile Răzoare și Vânători.

Orașul tot va fi un șantier Ambițiile edilitare ale administrației Soare riscă să transforme întreg orașul într-un imens șantier. La acest moment, se lucrează la Orășelul Copiilor și Ștrandul Municipal, iar DADP execută lucrări de reamenajare urbană în cel puțin 4 locații din oraș. În perioada imediat următoare, administrația locală este obligată să implementeze alte 7 proiecte al căror termen scadent este mai mic de 2 ani. Printre acestea am putea număra rețeaua integrată de piste de biciclete (4 milioane de lei) sau reabilitarea zonei Casa Armatei (8 milioane de lei). La aceste investiții se adaugă investiția într-o Centură de Nord pentru oraș (120 mi­lioane de lei), pentru care administrația a primit deja o parte din fonduri prin Programul «Anghel Saligny». La această enumerație putem adăuga investiția pentru Sala de Sport Polivalentă (66,5 mi­lioane de lei) sau investiția deja demarată pentru rețeaua de canalizare de la Slobozia Nouă (7 milioane de lei). Și exemplele ar putea continua. Aparent, toate aceste investiții, ca și multe altele, de valori mai mici, reprezintă «boom-ul economic» de care orașul are nevoie pentru a se dezvolta. În realitate însă, experimentele investiționale administrative de până acum au speriat slobozenii, iar aceștia privesc cu circumspecție atât declarațiile publice ale autorităților, cât și debutul timid al investițiilor în curs.

13 Mai 2022, 08:10 (7049 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!
Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă
Infrastructura rutieră a Sloboziei așteaptă investițiile administrative

Comentariile cititorilor:


Zen:
(16 Mai 2022, 13:46)
A rezolvat și cu subsolurile blocurilor,nu sa făcut nici un control,uitam ca avem războiul lângă noi,au trimis înștiințări la asociațiile de proprietari și...atât.
bidonarul:
(16 Mai 2022, 12:19)
Mi-as dori sa nu mai comparam Slobozia cu vreo metropola, pentru ca nu este nici pe departe si nici nu are sanse sa devina in viitorul apropiat! Este un oras de baragan, sarac, pustiit si falimentat. Deci astfel de proiecte utopice ( culoar special pentru transport in comun...8 statii bus) este total inutil si mai mult va incurca cetatenii orasului. El este bun doar pentru firmele de partid care vor incasa banii aia multi din asa zisa investitie. Insa nu va ganditi la Doreii - muncitorii acestor firme alese pe spranceana, ci la patronii lor si eventual la politicienii care le vor acorda contractul de proiectare si executie a lucrarilor. Aia sunt marii beneficiari si de fapt, singurii carora le va aduce ceva bun acest proiect. Pana si micii patroni ai magazinelor de pe bulevard vor avea pierderi din lipsa clientilor (mergi spre job si vrei sa opresti la vreo florarie sa cumperi un buchet pentru o onomastica; nu vei mai avea unde sa opresti 5 minute ca sa cumperi). Daca locuiesti in zona central, unde iti poti parca masina daca nu mai ai voie pe M Basarab? Deja parcarile din spatele blocurilor sunt full. Se merge pe ideea tampita a lui Mocioniu cu parcari la extremitatile orasului? Atunci vom merge cu taxiul la cumparaturi (a se intelege caratul bidoanelor de apa), iar masinile personale devin inutile. Vreau sa-i vad pe sustinatorii proiectului cum cara 2 bidoane de 10 l apa plata cu bicicleta pe noua pista, sau in inghiesuiala din autobuzele care circula odata pe ora!!!
Vrem apa potabila, nu SFuri!
Gigel:
(16 Mai 2022, 10:59)
Domnule #pasajladrajna, fiecare om si-a cumparat casa unde a putut si cand a putut. Poate am si credit cu ipoteca, te-ai gandit la asta? Nu inteleg de unde si pana unde imi cunosti tu mai bine nevoile si imi dai tu solutii.
Oamenii si-au organizat viata in functie de cat de mult locul in care traiesc le asigura servicii mai bune pentru momentul vietii lor. Unii au ales calea strainatatii, altii au ales sa ramana (fiecare cu povestea lui), cum spuneam, in functie de propria situatie. Acum, la noi in Slobozia ceva fundamental se va schimba, ceva care va afecta profund negativ viata unei mari parti a locuitorilor. Desigur, vor fi si cativa ca tine care vor fi multumiti de noua schimbare, dar cei mai multi vor fi afectati negativ. Iti dau un exemplu simplu, daca intr-o zi ai nevoie de niste avize de la Primarie, DADP (Sos. Lactirom), Enel, Urban, pur si simplu ai nevoie de masina sa te deplasezi de colo-colo (bineinteles, fugind de la serviciu cum poti, ca toate sunt deschise doar in timpul orelor in care si tu lucrezi si totul este pe fuga). Cum bulevardele pe care se gasesc aceste institutii vor fi blocate, va trebui sa cauti parcare acolo unde nu mai exista, si oamenii vor parca ilegal peste tot pe unde exisa loc fizic. Pentru ca nu exista altele, este simplu si la mintea cocosului.
Alte exemple: multi nu vor mai putea sa isi care bidoanele de apa cu masina, magazinele din centrul orasului vor pierde o multime de clienti, se va ajunge la bataie fizica intre locuitorii nervosi si politia locala etc.
Nu inteleg de ce trebuie sa cream o noua "groapa a lui Stoica" (de data asta in tot orasul), doar din lacomia nejustificata si inutila de "a lua fonduri europene".
Slobozia Noua:
(15 Mai 2022, 21:19)
2 străzi mai sunt de asfaltat la Slobozia Nouă, la 1000 mp cu imobil 2200 lei impozit, așteptăm de 6 ani să se asfalteze 2 străzi, nu mai zic de praf, câini, trotuare pline de iarbă cât casa, terenuri ale proprietarilor pe care nu.i obligă să și le îngrijează, gropi, da ce să mai scriem de Slobozia noùa că și orașul arată mai rău decât ruinele Ucrainei.
Mary :
(15 Mai 2022, 19:30)
În altă ordine de idei! Măi, Primărie! Dacă nu vă interesează că plopii fac puf și fac mizerie, ori corcodușii nu au fost tăiați și vor face mizerie, acum când s-a încălzit și țânțarii au apărut, tu, Primărie, te faci de râs cu sloganul "Paște fericit!" Dacă nu ați terminat de ciocnit ouăle, încercați și cu capetele.
@Gigele:
(15 Mai 2022, 13:11)
Antecomentatorii care te critica "beneficiaza" in fiecare zi de doua aglomerari masive cu efecte poluante  si blocari de acces langa locuintele lor(orele:12-13 si 18-19) pt ca boierii de carton se inghesuie cu "bengoasele" sa-si ia odraslele obeze direct din curtea scolii. Cei mai modesti vin cu taxiuri, sa nu se simta frustrati copiii lor ca ar putea merge cateva sute de metri pe jos pana acasa. Cocalarismul si maneaua au invins in tara asta.
#pasajladrajna:
(15 Mai 2022, 00:15)
Gigele cum sunt apartamentele la MB-uri? Scumpe, nu? De ce nu te muti mai spre oras? Sau exclus Pietei, 500, Garii?
WALY:
(14 Mai 2022, 13:01)
Te-ai gandit (...) la un traseu de transport in comun, str. Garii - b-dul M. Basarab, cu statii la ans. Peqo, muzeul judetean si restul pe cel vechi, apoi Casa Modei, Procuratura. Cate oportunitati pentru slobozeni, piata mare, finantele publice, prefectura, primarie si alte locati. Ia studiaza tu nu salariatii care sunt praf la primarie!
Gogu:
(14 Mai 2022, 12:56)
Proiectul a fost accesat de administrația Mocioniu, iar proiectul era atât de prost făcut încât bulevardele aveau trei benzi pe sens, plus una mai lată, pistă de biciclete, ceea ce înseamnă că trebuiau dărâmate blocurile. Cu greu, cu greu s-a reușit modificarea lui, iar acum administrația Soare ori accesează proiectul și îl mai modifică așa cât de cât, ori renunță la 30 de milioane.
Viorel:
(14 Mai 2022, 09:35)
Sa trăim si sa vedem ce va ieși. E ok,se ca face banda pentru transportul public,nu e ceva inedit,în toata Europa se practică. Se vor face piste pt biciclete, e super.Se vor descongestiona principalele artere de masini parcate ,e sublim!!!vom cauta cu lupa vreo groapă în asalt ,e magie,ce mai!!!După ce se vor termina toate lucrările eu voi emigra în alt oraș, si voi spune ,voi povesti de realizările edililor orașului SLOBOZIA!!!Am sa ascund totusi ,micile probleme de aici,minore ce i drept:apa otrăvită, agora sublima din centru,parcarea subterană fără acces,
Votant:
(14 Mai 2022, 09:07)
Folosiți 5% din acești bani și asfaltați străzile din Slobozia Nouă. Dle primar, vă invit pentru o tură pe strada Iezerului.
Alex:
(13 Mai 2022, 22:52)
Felicitării! După proiectele cu apa ( zeci de milioane de bidoane cumpărate), betonarea Pietii Revolutiei( agora vieti) și parcare subterana (fără intrare) acum urmează bulevardele.
Gigel:
(13 Mai 2022, 22:40)
Pentru antecomentatorii astia care ma critica: v-ati intrebat ca poate locuiesc la MB-uri si fac zilnic naveta la CNMV? Distanta este de "numai" 3km. V-ati intrebat poate ca nu am un singur copil, si ca trebuie sa ajung si la scoala, si la gradinita? V-ati intrebat ce se intampla cand ninge, sau cand ploua abundent? Desigur, astia care nu aveti copii (sau daca ii aveti, nu va ocupati voi de ei), puteti sa vorbiti toate prostiile. Insa realitatea este cu totul alta, o realitate pe care nu o vedeti pentru ca nu va intereseaza decat caterinca. Nu e vorba de comoditate, este vorba despre realitate. Daca nu se intampla la voi, nu inseamna ca nu exista aceste probleme.
gica contra:
(13 Mai 2022, 22:29)
Cred ca proiectul asta este initiat de Mocioniu, ala care se lauda cu slobozica ieuropeana. Acum nu sunt sigur ce ar trebui sa faca actualul primar; este obligat sa le continue ca sa nu fie sanctionat pe obtinerea de fonduri UE, sau le poate abandona si accesa altele cu adevarat utile pentru oras. Idioteniile astea de proiecte (ca si sala polivalenta, parcarea subterana) sunt bune doar pentru ei cei care sifoneaza banii publici; in niciun caz pentru noi. 
De ce era nevoie de culoar separat pentru autobuze?? Si asa circula foarte rar. Cand a inceput transportul cu nik tour aveau o frecventa de 15/20 minute; acum circula 1/ora. O sa se aglomereze orasul aiurea, se va sta mult in trafic, poluare de la masinile blocate aiurea in trafic, nervi intinsi la maximum. Cum dracu facem de alegem doar edili(i) care "lucreaza" impotriva noastra? Stanga ne-a convins distrugand orasul; dar vad ca si dreapta (care a refacut useleul) are acelasi comportament. Jaf si pustiire.
Niste copaci mai plantam si noi prin oras? Pe arsita mare, ce facem? stam la umbra gazonului?
Mai amintesc de apa nepotabila si de parcarea subterana?
Gogu:
(13 Mai 2022, 22:24)
Oameni buni, noi vrem in Uniunea Europeana cu pretentii de lumea a 3-a… daca erati in Franta Germania va conformati deja.. chiar daca locul de parcare era la 1km distanta.. sau luati autobuzul. Sunt multi biciclisti, problema este cu banda de autobuze. Spor la treaba! Asta e… si Sinaia a fost ani de zile in constructie.. avem 30 mil lei de la UE, la treaba sa nu i pierdem.. sa nu taie pomii, asa cum era in proiectul lui Mocioniu