Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Administrația locală din Slobozia a dat startul amplului proiect privind modernizarea traficului la nivelul orașului. Primele lucrări care se vor realiza în cadrul acestui proiect sunt pistele pentru biciclete. În cel mult o lună, primul kilometru și jumătate de piste pentru biciclete va fi dat în folosință. Pistele vor fi amenajate pe tronsonul Bulevardul Unirii-Bulevardul Cosminului-intersecție cu Bulevardul Matei Basarab.

La plimbare cu bicicleta, prin Slobozia «Modernizarea transportului public în Slobozia» este cel mai amplu proiect urban pe care administrația locală a reședinței județului l-a desfășurat. Acesta cuprinde o resistematizare a întregului trafic rutier de la nivelul orașului. Primii pași pentru implementarea proiectului, finanțat ex­clusiv din fonduri europene, au fost făcuți. Astfel, administrația locală a început lu­crările pentru primul kilometru și jumătate din pistele pentru biciclete ce vor fi amenajate în oraș în cadrul acestui proiect. Pistele vor fi amenajate pe tronsonul Bulevardul Unirii-Bulevardul Cosminului-intersecție cu Bulevardul Matei Basarab. Peste 80% din piste vor fi amenajate pe trotuar, însă de la inter­secția Bulevardului Cos­minului cu Bulevardul Chimiei și până la Tribunalul Ialomița lucrările se vor efectua pe șosea. «Este un proiect care începe să prindă contur și ne bucură faptul că îl vom implementa... Slobozia are nevoie de o resistematizare a traficului și de piste pentru bicicliști. Pistele vor fi asigurate, mai ales în porțiunea cuprinsă pe caro­sabil, pentru a se evita producerea incidentelor nedorite!» a precizat Cornelia Anghel, persoana desemnată de administrația locală să coordoneze acest proiect.

Parcările, marea provocare Marea provocare pentru autoritățile locale o reprezintă locurile de parcare. Atât pe Bulevardul Unirii, cât și pe Bulevardul Cosminului există zeci de autoturisme parcate de-o parte și de alta a șoselei. Dacă în cazul Bulevardului Unirii proprietarii mașinilor își vor putea parca din nou autovehiculele după finalizarea lucră­rilor, în cazul automobilelor parcate pe Bulevardul Cosminului, în special pe por­țiunea cuprinsă între intersecția cu Bulevar­dul Chimiei și Tribunalul Ialomița, parcarea nu va mai fi posibilă. În acest sens, Primăria Slobozia a fost nevoită să identifice alte locuri de parcare unde oamenii care locuiesc în această zonă să-și poată lăsa mașinile în siguranță. «A fost lărgită parcarea din fața Direcției de Sănătate Publică Ialomița și, de asemenea, au fost efectuate lucrări pentru amenajarea unor locuri de parcare în zona Centrului pentru Persoane în Vârstă „Răsărit în Amurg“... Astfel, cei care își parcau mașinile pe Bulevardul Chimiei pot utiliza aceste locuri de parcare!» a adăugat Cornelia Anghel, persoana desemnată de administrația locală să coordoneze proiectul privind amenajarea pistelor pentru biciclete la nivelul municipiului Slobozia.

23 Mai 2022, 13:20 (18123 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023
Orașul lui Soare Răsare
Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia
Slobozia: «Pistele lui Soare»

Comentariile cititorilor:


Alai prostesc:
(23 Mai 2022, 15:09)
Ati blocat parcarile de pe bld. Unirii timp de 2 saptamani fara macar sa se faca ceva. In tot timpul asta am fost nevoiti sa ne parcam masinile care pe unde apucam. Intelegem problematica, dar nu va bateti joc de locuitori prin decizii luate peste noapte fara a se tine cont de cetatenii care sunt direct afectati. Faceti parcari sa ne putem duce masinile acolo si dupa ne izgoniti de pe bulevard. Amuzant este ca ei preconizeaza ca dupa o luna vom merge pe pista de bicicleta...corect, dar care luna??? Ca dupa 2 sapt su faramst 50 m de trotuar doar...
Zeus:
(23 Mai 2022, 14:08)
Din păcate este unul dintre cele mai proaste proiecte pe care Slobozia le implementează. Se putea restitui banii înapoi proveniți din fonduri și rămâneau mașinile parcate pe bulevard cum era normal
Cealapa:
(23 Mai 2022, 14:04)
Pista de biciclete pe care poți parca în continuare? Pai unde mai e pista de biciclete?