Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Administrația locală din Slobozia a dat startul amplului proiect privind modernizarea traficului la nivelul orașului. Primele lucrări care se vor realiza în cadrul acestui proiect sunt pistele pentru biciclete. În cel mult o lună, primul kilometru și jumătate de piste pentru biciclete va fi dat în folosință. Pistele vor fi amenajate pe tronsonul Bulevardul Unirii-Bulevardul Cosminului-intersecție cu Bulevardul Matei Basarab.

La plimbare cu bicicleta, prin Slobozia «Modernizarea transportului public în Slobozia» este cel mai amplu proiect urban pe care administrația locală a reședinței județului l-a desfășurat. Acesta cuprinde o resistematizare a întregului trafic rutier de la nivelul orașului. Primii pași pentru implementarea proiectului, finanțat ex­clusiv din fonduri europene, au fost făcuți. Astfel, administrația locală a început lu­crările pentru primul kilometru și jumătate din pistele pentru biciclete ce vor fi amenajate în oraș în cadrul acestui proiect. Pistele vor fi amenajate pe tronsonul Bulevardul Unirii-Bulevardul Cosminului-intersecție cu Bulevardul Matei Basarab. Peste 80% din piste vor fi amenajate pe trotuar, însă de la inter­secția Bulevardului Cos­minului cu Bulevardul Chimiei și până la Tribunalul Ialomița lucrările se vor efectua pe șosea. «Este un proiect care începe să prindă contur și ne bucură faptul că îl vom implementa... Slobozia are nevoie de o resistematizare a traficului și de piste pentru bicicliști. Pistele vor fi asigurate, mai ales în porțiunea cuprinsă pe caro­sabil, pentru a se evita producerea incidentelor nedorite!» a precizat Cornelia Anghel, persoana desemnată de administrația locală să coordoneze acest proiect.

Parcările, marea provocare Marea provocare pentru autoritățile locale o reprezintă locurile de parcare. Atât pe Bulevardul Unirii, cât și pe Bulevardul Cosminului există zeci de autoturisme parcate de-o parte și de alta a șoselei. Dacă în cazul Bulevardului Unirii proprietarii mașinilor își vor putea parca din nou autovehiculele după finalizarea lucră­rilor, în cazul automobilelor parcate pe Bulevardul Cosminului, în special pe por­țiunea cuprinsă între intersecția cu Bulevar­dul Chimiei și Tribunalul Ialomița, parcarea nu va mai fi posibilă. În acest sens, Primăria Slobozia a fost nevoită să identifice alte locuri de parcare unde oamenii care locuiesc în această zonă să-și poată lăsa mașinile în siguranță. «A fost lărgită parcarea din fața Direcției de Sănătate Publică Ialomița și, de asemenea, au fost efectuate lucrări pentru amenajarea unor locuri de parcare în zona Centrului pentru Persoane în Vârstă „Răsărit în Amurg“... Astfel, cei care își parcau mașinile pe Bulevardul Chimiei pot utiliza aceste locuri de parcare!» a adăugat Cornelia Anghel, persoana desemnată de administrația locală să coordoneze proiectul privind amenajarea pistelor pentru biciclete la nivelul municipiului Slobozia.

23 Mai 2022, 13:20 (17633 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Taboo Events și antifonarea cortului de nunți
Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia
Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului
Slobozia: «Pistele lui Soare»

Comentariile cititorilor:


Marian :
(28 Mai 2022, 00:44)
Domnule primar faceți ceva cu muzica de la Taboo. Cum dracu sa avem concert de joi pana duminica în fiecare săptămână și sa sunam la politie fără nici un rezultat. Noi pt ce plătim impozite și taxe dacă la noi în casa suntem terorizați de muzica?
dorian:
(27 Mai 2022, 23:57)
GATA ATI TERMINAT CU RIDICAREA GARAJELOR CARE NUMAI GARAJE NU ERAU ACUM ROMINU A INVENTAT ALTCEVA UNDE SA SI DEPOZITEZE TOATE ACARETURILE CARE LE AVEA IN GARAJ ACUM CONSTRUIESC SUB BALCOANE SI NIMENI DE LA PRIMARIE NU VEDEAM TRECUT DIN INTIMPLARE PE ALEIA DIN SPATELE BL5 DE PE AVRAM IANCU SI HOP3BALCOANE LA PARTER ZIDITE SI TIXITE DE BOARFE SI ALTE CELE PLUS CA AM INTREBAT CES CU ELE SI CINEVA MIA ZIS NOILE GARAJE CARE SE FAC ACUM SUNT SUB BALCOANESI LA BL 2 TOT PE ACEIAS STR MAI APARE UN GARAJEL SUB BALCON ALO PRIMARIA URBANISMU DOARME CE FACE CA SE SPUNE CA FARA AVIZ NU CONSTRUIESTI NIMIC
Mary :
(25 Mai 2022, 15:56)
Șoferii sunt încântați și bolborosesc ceva când văd atâta preocupare, chiar sunt fericiți rostind încet mărunțel din buze. Cu toții ne întrebăm, ce urmează?! Ce la mai naște mintea? Aia bolnavă, care le dă idei pentru proiecte la fel de bolnave pe care își pun amprenta. Așa, de dragul de a lăsa ceva în urma lor. Noi să fim sănătoși, că de "idei" nu ducem lipsă.
#pasajladrajna:
(24 Mai 2022, 17:40)
@aluia de imi reprosa ca am incurcat articolul. Din intamplare stau in zona garii, Pista ar putea fi mutata pe Domnita Balasa care are 2 benzi si este cu sens unic. O banda poate fi alocata bicicletelor dar toti posesorii de vile/case parcheaza in fata casei si nu in curte. Acum ai priceput?
adi:
(24 Mai 2022, 14:36)
este proiectul cu care s-a pozat si a facut campanie fostul pimar, ati uitat?
cu altceva nu a facut campanie, decat cu contracte semnate pe genunchi de zeci de milioane de bani europeni, chipurile, dar pe care ii vor plati si copiii copiilor nostri daca nu se finalizeaza, cum platim si groapa lui stoica.
Tot eu:
(24 Mai 2022, 10:56)
Mai oameni buni,pe când vor termina cu garajele"tip Calarasi",care numai garaje nu sunt.Aproape toate sunt magazii de ținut toate vechiturile,etc. Am înțeles ca exista o hotărâre.de Consilu Local în acest sens. Sunt multe de spus a dar stai asa ,curățenia în oraș se mai face,numai pe artera principala prin dreptul Mag.Ialomita și nu numai s-a distrus pavajul,insa pe nimeni nu interesează. Zi buna "tutulor" !
Cetățean iubitor de verdeata:
(24 Mai 2022, 07:23)
Bai fratilor voi nu vedeti ca aici se spală bani grei ? Ne distruge spatiile verzi din jurul Blocurilor ? Pentru ce pentru ca asa vor mușchi unor retarzi ca M., frustrat ca nu a avut bicicleta când era copil si nu avea in cartier loc de ceilalți copii care aveau bicicleta. Pun si eu o intrebare GARDA DE MEDIU CE FACE ? Ii lasa sa distrugă si sa reducă spatiile verzi din tre blocuri in locul fostelor centrale termice care au devenit ruine de ce nu construiți parcări ca in MAMAIA pe etaje de ce ? Ati dat la schimb o centrală termică din zona U 6 , pe o clădire fosta acces de intrare in ferma de vaci a I A Anului Slobozia BORA , cine a fost evaluatori, cine a aprobat cumpararea in rate si schimbul acestei centrale noi nu tot uni ca voi .
Gigel:
(24 Mai 2022, 00:35)
@pasajladrajna, ar trebui cei care detin masini la casa sa le bage in curte. Clar. Dar chiar si asa, mareata parcare din Bazar nu va rezolva nimic, pentru ca este doar pe post de loc de abandonat masina. Nu foloseste nimanui de la gara sa aiba masina parcata in Bazar. Cred ca noi pe aici cautam argumente logice, iar dl primar nu da doi bani pe realitate, ci doar pe "absortia fondurilor". Lucrarile vor fi facute ca si pana acum: prost planificate, prost executate, peste buget si cu timpi depasiti cu anii, ca doar nu are acum vestitul constructor alti angajati mai competenti. Si bineinteles, nu va fi nimeni de vina, iar noi vom fi cei care sufera aiurea, doar pentru ca altii sa se imbogateasca si mai mult pe spinarea noastra.
Mary :
(23 Mai 2022, 23:54)
Bicicliștii vor fi obligați să poarte tichii de mărgăritar pentru a se deosebi de ceilalți participanți ai traficului tot mai înghesuit și fără locuri de parcare. De regulă inițiatorii proiectului sunt și un bun exemplu, chiar vreau să-i văd venind la serviciu cu bicicleta. Mda!
PlecatdinSlobozia:
(23 Mai 2022, 23:05)
Legat de parcari, singura solutie sunt parcarile supraterane. Vedeti exemplul Park&Ride Pantelimon Bucuresti. Spatiu se gaseste daca va doriti cu adevarat sa faceti asta.
PlecatdinSlobozia:
(23 Mai 2022, 23:02)
Foarte bine, poate incep cocalarii si pitipoancele impreuna cu toti comunistii ramasi pe acolo sa isi cumpere biciclete si sa mai dea jos din burti. Ca de pus c.rul in masina de la Central pana la Primarie cu manele la maxim ne-am saturat. Umpleti toate bulevardele cu piste de biciclete ! Felicit initiativa !
@#pasajladrajna:
(23 Mai 2022, 22:34)
Vezi ca ai incurcat articolul ?! Ce treaba au pistele de biciclete cu vilele din zona garii ??? Aici este vorba de traficul de pe bulevardele cele mai circulate din oras. Daca esti invidios pe vile , nu mai trece pe acolo. Daca desteptii care au proiectat soseaua mai puneau 2 m , nu era nici o problema. Nicaeri in tara nu esti obligat sa iti bagi masina in curte.
#pasajladrajna:
(23 Mai 2022, 21:17)
O intrebare: nu este normal ca cei ce detin case ca parcheze masina in curte? Am vazut niste viloaie cat toata suprafata terenului dar masina si-o parcheaza pe drum. Vecinul din fata asemenea. Pe unde se mai poate circula? Mai intra autospecialele de pompieri la o urgenta? Situatia se poate vedea peste tot in zona Garii. Ma gandesc ca daca bazarul se va transforma intr-o uriasa parcare, acele strazi vor fi eliberate. O alta intrebare; exista vreun proiect pentru construrea de parcari supraterane. singura solutie viabila pentru anumite zone din oras. Una poate fi construita in fata Halei din piata mare, in locul acelui simulacru de piateta cu fantana arteziana. Alta poate fi construita in spatele blocului de peste drum, unde este o parcare la suprafata si niste garaje care ar urma sa fie ridicate. Singura solutie dl.Soare este acest gen de parcare, daca subteran nu se poate, iincercam supraetajate.Trebuie sa recunoasti ca prostia asta cu piste de biciclete nu tine cont de valorile de trafic din oras. 
contribuabil:
(23 Mai 2022, 17:45)
unul dintre cele mai proaste proiecte.
prost si ca idee dar, dupa cum s-a si vazut deja, prost si ca organizre si derulare.
pentru trei biciclisti, tot traficul va fi dat peste cap, iar spatiile de parcare pentru autovehiculele existente ( nu mai discutam de cele care vor veni, ca oamenii cumpara in continuare masini )  si asa insuficient, va deveni revoltator de redus.
suntem in situatia de a asigura conditii pentru vrabia de pe gard, ca ce altceva este circulatia " eco " pe biciclete, acum, cand lumea, cel putin de la noi din tara, nu este pregatita pentru o astfel de schimbare  majora ?
se va vedea dezmatul, debandata, conflictele, legate de ocuparea putinelor locuri de parcare, de ocuparea trotuarelor, a spatiilor verzi, a intersectiilor, cu masinile pe care oamenii nu vor avea unde sa le lase. si care, de grija ca nu vor mai gasi vreun loc liber, le vor lasa cu zilele exact acolo unde nu ar avea ce cauta.
ne vom vedea in situatia de a aprecia parcarea ingropata ( si la propriu dar si la figurat ) ca revolutionara, demna de o metropola occidentala, o sa o apreciem ca un semn al ratiunii fata de acest megalomanic si inutil proiect.
poate va fi binevenit peste 30 de ani, pana atunci, vor beneficia de toata cheltuiala asta astronomica, in detrimentul altor facilitati destinate unei majoritati a populatiei,  cei cativa biciclisti, care  fac piata cu cosuletul agatat la saua bicicletei ca nici amatorii de sport si de miscare nu se desfasoara pe unirii sau matei basarab, ei plecand pe trasee lungi, pe drumuri judetene sau nationale.
chiar ma asteptam la mai multa ratiune, acum cand o astfel de lucrare intra la capitolul stadionului in panta.
Gigel:
(23 Mai 2022, 15:58)
Oamenii ăștia sunt ori picați de pe Lună, ori trăiesc într-un univers paralel. Cum să spui că șoferii își vor parca mașinile în zona azilului de bătrâni, când ei locuiesc pe Cosminului? De acolo, cum vor căra bidoanele de apă (aia nepotabilă, de care nu vorbește nimeni)? Ne întoarcem înapoi în anii '80, când căram cu sacoșele de cârpă doar cât puteam duce? Plus de asta, nu este vorba doar de cei care își parchează pe timp de noapte mașinile. Este vorba de cei care au nevoie să ajungă în zonă, pentru diverse nevoi, și care trebuie să staționeze temporar mașina. Proiectul ar trebui redenumit în "Distrugerea mobilității urbane în Slobozia", pentru că doar asta se va întâmpla. Unii, mai deștepți ca noi (dar care sunt tot timpul în mașini), vor să ne vadă pietoni și bicicliști, că așa e mai bine "pentru oraș". Sincer, îmi aduce aminte de Elena Ceaușescu, cea care a fost împotriva mașinii de spălat automate, să nu cumva să se uite prea mult la televizor femeile din România...