Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Luni, 20 iunie a.c., polițiștii ialomițeni, membrii ai celor două formațiuni sindicale din cadrul Poliției Române, au organizat un protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceasta este prima manifestație a oamenilor legii din cadrul IPJ Ialomița care se desfășoară independent de calendarul protestelor susținute de cele două formațiuni sindicale.

Revendicările oamenilor legii Una dintre revendicările polițiștilor ialomițeni se referă la aplicare unitară a Legii 153/2017 privind salarizarea în sistemul bugetar. Polițiștii protestatari susțin că măririle salariale promise au fost amânate de mai multe ori. «Protestul de astăzi s-a născut în urma amânării repetate a acelor măriri eșalonate prevăzute în Legea 153/2017, în legătură cu salarizarea poli­țiștilor și personalului contrac­tual din cadrul MAI!» susține Victor Tilă, președintele Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. De asemenea, o altă revendicare vizează creșterea numărului de cadre la nivelul IPJ Ialomița. În momentul de față, instituția are un deficit de apro­ximativ 300 de polițiști. «Dorim să tragem un semnal de alarmă din acest punct de vedere și să se găsească soluții urgente pentru a se acoperi nevoia de polițiști. Suntem printre județele cu cel mai mare deficit!» a mai spus Victor Tilă. Protestul po­lițiștilor se va organiza în fiecare zi din această săptămână, în intervalul orar 16,00-17,00 și este prima manifestație a oamenilor legii desfă­șurată independent de ca­lendarul formațiunilor sindicale.

21 Iunie 2022, 18:10 (2249 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Comentariile cititorilor:


Mimi:
(24 Iunie 2022, 21:30)
Au prins grai puturoșii care plimba sfoara de colo, colo și care stau ochi și urechi numai după șpăgi.. Mizerie ca în prăvălia ialomițeană nu exista nici în Republica Coasta Ivoriana, nunu v-ar fii rușine mieilor, care nu faceți altceva decât sa ascundeți hoții, bă și asaasa sunteți o groaza care frecați menta și luați salarii de pomana de la statul român. Nu va convine plecați în privat sa vedeti acolo. Munca și orar de 10, 12 ore pe zi. Vreți salarii mărite, pentru ce bă? Pentru ca anunțați infractorii banditeste când au reclamații și  dosare penale noi. Demisia, huuuuooooo corupților, la munca baaa nu la cerseala. 
Goaga:
(24 Iunie 2022, 18:36)
(...) sa povestească cum a obținut ultimul grad, anul acesta. A fost mutat de B. la SOP pt a putea obține gradul, înainte de ziua poliției, pentru o lună, iar după a revenit la dispecerat, unde are program de lauza. P.S.: La muncă (...)! Ai mintea odihnita si fentezi instituția.
Lord:
(24 Iunie 2022, 13:18)
Măi băieți, nu vă mai văd pe jos, nu vă mai văd la filtre când controlați hârtiile, pe care toată lumea le aveau "în regulă" și fără restricții se plimbau în pandemie, nu vă mai văd în parcuri, sau stând de vorbă cu taximetriștii care întorceau nepermis lângă voi și vă hlizeați cu ei. Vă văd doar în mașini unde căscați, vorbiți la telefon, sau pur și simplu nu existați când se circulă agresiv de câte un șmecher ce ascultă manele la maxim de se umflă tabla pe bolid. Poate nu știți, orașu-i mic și tot ce mișcă, sau nu mișcă, se aude și se știe de toată lumea. Grijă mare!
Vali:
(23 Iunie 2022, 06:59)
Demisia băieți și veniți la privat. Greu la stat ieși la 45 de ani la pensie, salariu mare, tichete vacanta numai probleme. Sunam de 2 luni la polis locala și la municipiu sa rezolve cu muzica de la Taboo și suntem certați ca au dat deja o amenda și ca mai mult nu au ce sa facă. Făceți-vă treaba ca daia luați salariile pe care le luați și lăsați prieteniile cu diverși interlopi locali și aplicați legea pt toată lumea.
RSD:
(23 Iunie 2022, 06:33)
Rică, Stalin, Dorel, reprezentanți ai opiniei publice ? Care ? Cei care vor să nu fie deranjați cumva în fărădelegile lor și prin urmare au dorința arzătoare ca și acel dram de legalitate care mai există să dispară. Halal opinie. Niște DOREI.
@Stalin:
(23 Iunie 2022, 06:11)
Ce scrii tu pe aici se numește apologia prostului si a prostie, iti recomand sa iti iei pastilele la timp.
@ Rică:
(22 Iunie 2022, 19:22)
Extrem de corectă observația! Comparativ cu marea majoritate a salariaților, au lefuri foarte mari pentru ceea ce fac în realitate. Merg în continuare pe ideea de deficit, dar poate că ar trebui să facem comparația și cu alte state europene. Și o să constatăm că 10 - 20% din efective se ocupă cu probleme administrative sau specifice biroului, restul fiind în stradă.
Pe când la noi este diferit, probabil că în acest moment mai mult de 50% sunt birocrați, hârțogari, șobolani de birou și doar restul derulează acțiuni polițienești.
Hai să facem un referendum sau un studiu sociologic, să vedem ce spune populația!
Dar cred că rezultatul o să fie cam dezamăgitor pentru alde Tilă, Pilă sau Milă!
Dorel:
(22 Iunie 2022, 19:07)
Nenea polițaiul vedeți ca la poarta la Isus iese un tilicar în fiecare dimineață și blochează domeniul public cu un mot ca nu are nenea șefu unde sa parcheze audiul FLA. Rusinicaaaaaaa.
Stalin:
(22 Iunie 2022, 18:31)
trebuie desfiintate fostele militii facute de bolsevici.
trebuie sa ramana doar politiile locale, jandarmeriile si sri-ul.
restul la munca ca destul ati fost mizeriile morale ale societatii.
militienii au salarii nesimtite, bani de echipamente, bani de hrana, prime si bonusuri, pensii speciale si ies la pensie la 40-52 ani
politistii locali au salarii ca angajatii primariilor, alte sume de bani nu primesc si ies la pensie la 65 de ani cu cat au cotizat in perioada activa.
activitati concrete militienii nu mai au, toate activitatile sunt facute de politiile locale la nivel de orase sau comune.

in concluzie dragi militieni, GATA ! DESTUL !
AFARA ! si LA MUNCA !
Rica:
(22 Iunie 2022, 16:08)
Protest trebuie sa faca oamenii care muncesc pe 2000 de lei in conditii grele cate 40-45 de ani nu voi care iesiti la 48 de ani cu pensia minima de 4000 de lei. Ca sa nu mai spunem de aia care cu un an inainte sa iasa la pensie fac ore de noapte si de week end si au minim 6000 lei(asta daca pupa bine unde trebe) Daca n-aveti personal mai luati din primarii sau consiliu ca sunt multi si multe care taie frunze la caini
Pt.Gore:
(22 Iunie 2022, 12:45)
Guvernanții cand or avea nevoie de serviciul polițienesc vor fi trimiși cei mai pregătiți polițiști din ce are structura la acel moment,din păcate.
@Gore:
(22 Iunie 2022, 11:43)
Baietii destepti oricum nu se faceau politisti.
Gore:
(22 Iunie 2022, 06:42)
Or sa vadă pe draq guvernanții când le-or intra hoții in casa si n-o sa aiba cine îi prinde, când le-ar da in cap lor si familiilor lor si nu o sa intervină nimeni sau cei care o vor face o vor face degeaba fiindcă nu stiu ce sa facă. In conditiile astea cine o să se mai facă polițist? Vor fi și adepți, dar oameni slab pregatiti intelectual. Băieții deștepți se vor orienta spre ceva mai bun.
Alibaba:
(22 Iunie 2022, 00:14)
Ziua pute, noaptea pute a soluție de stimularea țânțarilor. Tot să trăiești în Slobozia.
Mary :
(21 Iunie 2022, 21:19)
Cine? Ăia de la Poliția Rutieră, care își beau cafeaua în păduricea din capătul străzii Lacului? La prima oră ei nu au niciun stres, iar șmecherii opresc în dreptul magazinului stradal, chiar în apropierea trecerii de pietoni pe aceiași stradă să își cumpere cafea, în timp ce traficul se gâtuie chiar din pricina asta. Sunt de acord, să vină alții, mai cu capul pe umeri.