Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

În Ialomița

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

14 școli gimnaziale și licee din județul Ia­lomița sunt conside­rate unitățile de învățământ cu cele mai slabe rezultate obținute la Evaluarea Națională și examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie 2022. Acesta nu este primul an în care cele 14 școli și licee din județ au parte de rezultate dezastruoase la examenele naționale. În ultimii 4 ani școlari, potrivit rapoartelor oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, respectivele unități școlare au obținut cele mai mici medii la cele două examene. Oficialii Inspectoratului Școlar Ia­lomița nu au dorit să facă decla­rații publice pe această temă. În schimb, a implicat o parte din aceste școli în proiecte europene, tocmai pentru a crește rezultatele la Eva­luarea Națională și Bacalaureat.

Alte promoții, aceleași rezultate slabe Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rapoartele privind rezultatele la Evaluarea Națională și Bacalau­reat, începând din anul 2019 și până în prezent. Datele prezentate în documentele oficiale arată faptul că 7 școli gimnaziale și 7 licee au «reușit» să obțină cele mai slabe rezultate la cele două examene naționale 3 ani școlari consecutiv. În ceea ce privește școlile gimnaziale, Rapoartele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița evidențiază unitățile Școala Gimnazială «Prof. Ioan Man» Ion Roată, Școala Gimnazială Giurgeni, Școala Gimnazială «Capitan Aviator Constantin M. Cantacuzino» Jilavele, Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești, Școala Gimnazială Bărbulești, Școala Gimnazială «Maica Domnului» Roșiori și Școala Gimnazială Valea Ciorii. În perioada de timp menționată, toate aceste unități de învățământ au avut o pondere a mediilor sub nota 5 de peste 70%. În cazul liceelor, cele mai slabe rezultate, în ultimii 3 ani școlari, au fost obținute de Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni, Liceul Tehnologic Urziceni, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia, Liceul Tehnologic «Anghel Saligny» Fetești, Liceul Tehno­logic «Înălțarea Domnului» Slobozia, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești și Liceul Tehnologic Țăndărei. În niciunul din aceste licee numărul elevilor promovați nu a fost mai mare de cifra 3. Contactați telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la situația tuturor acestor unități de învățământ, oficialii Inspectoratului Școlar județean Ialomița nu au dorit să ofere explicații.

Bani europeni pentru școli neperformante În încercarea de a crește rezultatele ele­vilor la Evaluarea Națională și Bacalaureat, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a implementat două proiecte cu finanțare europeană, dedicate celor două examene naționale. Ambele proiecte au fost lansate în anul 2015 și au fost reali­zate în parte­neriat cu Inspectoratul Școlar Județean din Vrancea. Împreună, cele două Inspectorate Școlare au promis că vor reuși să crească rezultatele la Evaluarea Națională și Baca­laureat a peste 8000 de elevi din am­bele județe. În Ialomița, o parte dintre șco­lile cu cele mai slabe rezultate la Evaluarea Națională și Bacalaureat au fost cuprinse pe lista unităților de învă­țământ beneficiare. Este vorba, printre altele, de Liceul Tehno­logic Țăndărei, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești, Școala Gimnazială Bărbulești sau Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești. Valoarea totală a ambelor proiecte a depășit 20 milioane de lei.

13 Iulie 2022, 09:55 (3734 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme
IȘJ Ialomița: Concurs pentru directori și directori adjuncți la școli
IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Comentariile cititorilor:


Geta:
(14 Iulie 2022, 10:23)
Eu zic sa dea și profesorii examen,vedeți întâi ce știu ei și apoi sa le mai măriți salariile.Le-ati dat bani cu sacul și își bat joc de copii.Taiatile 50% din salariu la toți,inclusiv la directori timp de un an și mai vedem după aceea ce au de zis.Sa le fie rușine la toți profesorii nu doar cei de aici,în loc sa predea la clasă ii cheamă la meditații!
Gogu:
(13 Iulie 2022, 22:00)
Ialomița e repetentă in toate, cu mici excepții ! Dați un exemplu de ceva care merge in sistemul bugetar începând de la, învățământ, primarii trecând prin poliție, justiție și pana la prefect totul este cancer generalizat. Și nu sper ca își mai revine vreodată. Pe undeva Dumnezeu nu doarme și da după suflet.
Elev:
(13 Iulie 2022, 12:30)
3 elevi din fiecare liceu?? Eu zic sa dublam salariile la profesori!!! Aaaa..sunt in vacanta de juma de an!!!