Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia

Înapoi în noua veche locație

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia

Miercuri, 20 iulie 2022, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel și administratorul public al instituției, Alexandru Potor, au contrasemnat ontractul de vânzare-cumpărare al sediului Urban SA din Slobozia. «Urban SA revine „acasă“, unde îi este locul, pe strada Vasile Alecsandri, nr. 14!» a punctat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

O zi memorabilă Miercuri, 20 iulie a.c., la mai bine de 6 luni de la debutul negocierilor cu RAJA Constanța, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel și administratorul public al instituției, Alexandru Potor, au contrasemnat contractul de vânzare-cumpărare al sediului Urban SA din Slobozia. Evenimentul parafării documentelor s-a produs la sediul RAJA Constanța. «În dimineața aceasta, împreună cu administratorul județului Ialomița, Alexandru Potor, am mers la Constanța, la sediul RAJA, unde am semnat contractul de vânzare-cumpărare al sediului din Slobozia, preluat de aceștia în 2014. Astfel, Urban SA revine „acasă“, unde îi este locul, pe strada Vasile Alecsandri, nr. 14!» a anunțat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Potrivit datelor oficiale, suma plătită pentru clădirile existente este de 3 milioane de lei, iar plata se va realiza în 3 rate anuale. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, a apreciat anterior despre această achiziție că «reprezenta o necesitate din perspectiva dezvoltării Urban SA Slobozia ca operator regional».

File din istoria Urban SA
Istoria «pierderii» sediului Urban SA Slobozia este una veche. La începutul anului 2012, Amonil SA își adjudecă în urma unei licitații sediul furnizorului local de apă. Licitația s-a desfășurat pe 18 ianuarie 2012, iar prețul de adjudecare a fost de aproape 2,5 milioane de lei. Considerat uriaș la momentul respectiv, prețul oferit se explică prin prisma datoriilor de 12,8 milioane lei pe care le înregistra Urban SA către Amonil SA. La fel se explică și faptul că banii nu au fost virați în conturile Urban SA, licitația reprezentînd doar o modalitate de compensare financiară a unei părți a datoriilor scadente. Rămasă fără sediu, Urban SA Slobozia a continuat să-și desfășoare activitatea în clădirile respective în schimbul unei chirii destul de piperate. În anul 2014 însă, Amonil SA, acumulând debite impresionante la bugetul de stat, este executată silit și, la rîndu-i, obligată să scoată la licitație clădirea adjudecată atît de scump în urmă cu 2 ani... Atentă la oportunități, RAJA Constanța și-a adjudecat fostul sediul Urban SA la prețul de 1,1 milioane lei. De-atunci au trecut 8 ani...

22 Iulie 2022, 15:20 (6031 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia
Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița
Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Comentariile cititorilor:


bidonarul:
(28 Iulie 2022, 14:19)
Mare realizare, ce sa spunem? Nu mai plateste URBANUL chirie lui RAJA, adica firmei pesedeului din constanta. Fas! se vede economisirea chiriei in scaderea pretului apei nepotabile? NU! Recunoaste oficial vreo institutie (primarie, consiliu judetean, urban) ca de 14 ani ne baga pe gat o apa industriala tratata si ne-o factureaza la pret de apa potabila?
S-a implicat pana in prezent vreo institutie "de forta" ca sa ancheteze fraudele cu bani publici facute chipurile ca sa potabilizeze apa asta mizerabila? NU! Pai pe sefii astia de la militie, justitie cine-i pune in functii de conducere, nu tot cu binecuvantare politica? Nu sta fonfaitul de scoica linistit chiar daca a pompat cu nemiluita bani publici in statiile de "potabilizare" a apei - total ineficiente? Dar mocionel? a mai bagat si el ceva bani in etapele de tratare si in vizitele prin italia, unde se poza pe iarba (gazonul, nu "praful") din fata firmei italiene "salvatoare". Dar pe mustaciosul din 2008 care se poza cu paharul de apa "evian"? Toti baietii astia zburda liberi, unii chiar au fost recompensati de pesedeu, ba cu posturi de parlamentar (da, de la pedeleu-pemepeu, sau cum i se mai spune acum, peneleu), ba pe scoica pus sef pe la drumuri si hopuri, iar daca mocionel revine la partidul muma, adica ciuma, ii gaseste si lui vreun post de mare bos peste prostime. Sunt cinici rau politichienii astia, nu? Iar noul primarel vad ca nu mai critica pesedeul, tace chitic. In campanie tuna si fulgera la ciuma rosie, acum mucles, sunt fratii lui de coalitie! Politica de centura! si votanti cu capul (a)plecat mult prea jos!
Gigel:
(23 Iulie 2022, 23:35)
Nu stiu ce este de sarbatorit... nu inteleg, faptul ca Urban detine din nou niste cladiri, cu ce ne incalzeste? E apa mai potabila, serviciile mai de calitate? In nici un caz, este aceeasi situatie ca si pana acum. Oricum, Urban se mutase deja de cateva luni in "noul vechi sediu". Va fi o zi memorabila atunci cand la robinet va curge apa potabila... daca va curge, vreodata!
Guță:
(23 Iulie 2022, 15:46)
Face-ți maiceva bun în orașul ăsta?Numai gropi avem...Sau luați bani fără să transpirați.