Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

bonus: 6 milioane de lei pentru cornul, laptele și merele distribuite în școli

Lansat de Ministerul Educației în vara acestui an, pentru a patra oară, Programul «Masa Caldă în școli» nu funcționează. Administrațiile locale din Ialomița susțin faptul că sunt de îndeplinit numeroase proceduri până când copiii vor mânca la școală mâncare caldă. Cel mai devreme, alimentele vor fi distribuite elevilor începând cu ianua­rie 2023. În județul nostru au fost înscrise în acest program 8 unități de învățământ, doar una dintre acestea fiind din mediul urban.

«Masa Caldă în școli» doar pe hârtie Programul «Masa Caldă în școli» a fost lansat pentru prima dată în anul 2016. La început s-au înscris doar 50 de unități școlare, anul acesta ajungând la un număr record de 300. Printre cele 300 de școli care au făcut demersuri de a fi incluse în acest proiect al Ministerului Sănătății se numără și 8 din județul Ialomița. Scopul «Mesei Calde în școli» este acela de «a reduce rata de părăsire timpurie a școlii și a abandonului școlar, având în vedere situația identificată la nivelul sistemului de învățământ preuniversitar, generată de condițiile socio-economice și geografice defavorabile, precum și de capacitatea multor familii de a susține participarea copiilor la activitățile școlare» după cum explică oficialii Ministerului Educației, în Ordinul prin care programul a fost declarat operațional pentru anul școlar 2022-2023. De 4 luni însă, Ministerul Educației încă lucrează la normele prin care actul legislativ să poată fi pus în practică. Fără aceste prevederi legale, «Masa Caldă în școli» nu poate fi acordată.

Mâncarea mult așteptată, începând cu 1 ianuarie 2023 Estimativ, în Ialomița, ar trebui să be­neficieze de programul Ministerului Educației aproximativ 1500 de elevi, un sfert dintre aceștia aflându-se în risc de abandon școlar. Administrațiile locale pe raza cărora se află școlile care au făcut solicitări către autoritățile centrale pentru a primi «Masa Caldă» susțin faptul că procedurile pe care trebuie să le îndepli­nească sunt foarte stufoase, iar cel mai probabil de la 1 ianuarie 2023 ar putea începe distribuiția alimentelor în școli. «Deocamdată nu se știe nimic, nu am fost anunțați cu privire la următoarele demersuri... Știm doar că solicitarea școlii noastre a fost acceptată. Când vom vedea concret ce trebuie să facem, vom face! Dar sigur, toate demersurile implică timp... Nu avem spații amenajate și cel mai probabil vom apela la firme de cate­ring. Iar pentru asta va fi nevoie să organizăm licitație publică. Cu toții știm că această procedură este de durată...» susține Gabriel Stoica, primarul localității Sălcioara. Aceeași opinie o are și Florinel Negraru, primarul comunei Platonești, localitate a cărei școală a fost inclusă în acest proiect. «Tot la servicii de catering vom apela și noi... Trebuie însă organi­zată o licitație publică, iar asta va implica un timp de așteptare mai mare!» susține primarul comunei Platonești. Singura comună ialomițeană care poate oferi masa caldă elevilor într-un spațiu amenajat corespunzător este Sfântu Gheorghe. Autoritățile locale au reabilitat un Centru de Zi, prevăzut cu o bucătărie și sală de mese. Primăria așteaptă acum normele de aplicare pentru acest proiect. «Noi avem unde să oferim masa caldă, în ceea ce privește spațiul și infrastructura necesară... Ne lip­sesc însă normele de aplicare ale actului legislativ, iar în lipsa lor nu putem face absolut nimic!» susține Mădălin Teculescu, primarul localității Sfântu Gheorghe.

6 milioane de lei pentru cornul, laptele și merele distribuite în școli
2022 este primul an în care produsele alimentare și fructele oferite elevilor de Guvernul României prin programele «Cornul și Laptele» și «Fructe în școli» au fost distribuite elevilor încă din prima zi de școală. Ambele programe se derulează prin intermediul Consiliului Județean Ialomița și au un buget de 6 milioane de lei. Firmele cu care au fost încheiate contracte pentru distribuția produselor sunt AgroSemcu SRL Prahova (corn/biscuiți), Simultan SRL Timișoara (produse lactate) și Ama Fruct CP SRL Suceava (mere). «Produsele au fost distribuite încă din prima zi de școală și nu am primit semnale că au fost pro­bleme...» susține Adrian Ionescu, secretarul gene­ral al Consiliului Județean Ialomița. În Ialomița be­neficiază de aceste două programe 24271 de preșcolari și elevi.

22 Septembrie 2022, 11:10 (4137 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri
Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii
Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie
«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


socialu':
(26 Septembrie 2022, 16:08)
DPDV al politicienilor, un astfel de program nu este bun! Nu aduce voturi. Cel mai bun este primarul care plateste ajutoare sociale la toata comuna si nu-i pune la munca. Ala e primarul cel mai bun. Aduce voturi la partid in sus pt toate functiile (parlamentari, presh CJ, etc.) Daca mai da si un mic, o bere, o punga de faina de alegeri, eu zic sa-l tina primar toata viata. Mai conteaza ca banii de pomeni electorale sunt sifonati? Lasa-ne bre cu teoria chibritului!
Un stat responsabil si cinstit nu ar finanta lenea si putorile. Suntem constienti ca alocatia copiilor si ajutorul social (socialu') se duc pe bautura de la birt a lui Celentano & Firicel. Copiii din familiile dezorganizate vor ramane tot in frig, foame, vor fi bolnavi, netratati si nescolarizati. Tacsu' le bea viitorul, apoi se imbata, face scandal si isi traumatizeaza familia. Iar asta cu stiinta primarului, a guvernului, a parlamentarilor; votul sa iasa asa cum trebe.
Cel mai bine ar fi fost pentru copii si pentru societate in general ca elevii sa beneficieze de 2, 3 mese calde pe zi, sa poata sa ramana si afterschool ca sa-si faca temele si sa nu fie trimisi cu vaca la pascut. Sa le dea statul gratuit uniforme scolare si asistenta medicala la nevoie. Asta numai daca frecventeaza scoala. Ajutorul social taiat, iar alocatia copiilor sa fie sub forma serviciilor de mai sus (mancare calda la scoala, haine, rechizite, asistenta medicala). De ce o familie de tig*ni care are 10 puradei nescolarizati sa ia 10 alocatii, copiii lor sa nu poata fi educati, ba, dimpotriva sa fie trimisi la furat si talharit? Asta ne dorim sa finantam din banii nostri?? Pe unii care sa ne fure, sa ne dea in cap...iar astia sa voteze alti talhari cu gulere albe care sa ne fure si mai mult.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 25 Iul 2024
155 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:39
(9749 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:22
(10629 vizualizări - 0 comentarii)


Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a decis reconfirmarea în funcția de conducere a Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia a procurorului Dumitru Cristudor. Astfel, Cristudor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 13:04
(23131 vizualizări - 1 comentariu)


Angajăm urgent

Mobila SA angajează tîmplari și tapițeri cu experiență în domeniu. Se oferă salariu atractiv. Informații la sediul din Șos. Brăilei, nr. 5, (vizavi de Vamă). ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 11:03
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, locul 5 la nivel național: Rata șomajului-11,35%

Potrivit ultimelor date furnizate de AJOFM Ialomița, rata șomajului în luna luna mai 2010 a fost în scădere. Așadar, în luna mai, procentul a fost de 11,35%, inferior celorlalte luni ale începutului de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 10:47
(11433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


«Situația actuală a persoanelor seropozitive din județul Ialomița»

Uniunea Naționala a Organizațiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA din România (UNOPA) organizează marți, 22 iunie, ora 14,00, conferința de presă cu tema «Situația actuală a persoanelor seropozitive din ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 18:34
(19200 vizualizări - 0 comentarii)


Criminalii de la volan

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, în jurul orei 02.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare provizorii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:56
(22415 vizualizări - 0 comentarii)


Violatori după gratii

În cursul zilei de duminică, 20 iunie, un tînăr, de 20 de ani, din Făcăeni a fost reținut de polițiști și prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă, pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:40
(21785 vizualizări - 1 comentariu)


Condeești: «Premierea celor ostenitori în via Domnului»

La Școala cu clasele I-VIII din localitatea Condeești, în ultima zi de școală a avut loc premierea a unui număr de nouă elevi care s-au remarcat prin activitățile religioase desfășurate la nivelul școlii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 10:30
(24467 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-au bătut în scara blocului și au făcut scandal la sediul Poliției

Sîmbătă dimineață, 19 iunie a.c., la ora 05.30, Poliția Slobozia a fost solicitată să intervină pentru aplanarea unei bătăi iscate între doi tineri chiar în scara blocului în care locuiau. La vederea echipajului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:15
(21895 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Slobozia: A apelat 112 mințind că polițiștii sînt băuți

Un șofer de autocar a apelat 112 încercînd astfel să-i intimeze pe polițiștii care tocmai îl opriseră pentru un control de rutină. Șoferul, sesizînd că polițiștii urmau să-l sancționeze pentru abateri la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(17674 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia


Fetești: Băuturi alcoolice contrafăcute, la vînzare

Un bar din Fetești a fost amendat de polițiști întrucît se încerca vînzarea a aproximativ 100 de litri de votcă contrafăcută. Fiindu-i solicitate amănunte asupra cantității de băuturi aloolice depistate ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(19147 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești


Infractori după gratii

Polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 31 de ani, domiciliat în municipiul reședință de județ. Pe numele acestuia, la data de 6 iunie a.c., Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:13
(19058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: urmăriți


Fetești: Depistat beat la volan, un clujean le-a prezentat polițiștilor un permis fals

Pe strada Bărăganului, din Fetești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Vaslui, la volan aflîndu-se un bărbat ce emana halenă alcoolică. Fiindu-i solicitate documentele personale ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:12
(18194 vizualizări - 0 comentarii)


Două persoane rănite în urma unui accident cauzat de un «șofer» fără permis

Două persoane au fost rănite și un autoturism a fost avariat în urma unui accident cauzat de un tînăr, de 21 de ani, fără permis. Evenimentul rutier s-a produs pe DJ306A, în apropierea localității Crunți ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:11
(12512 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Șoferi cu sabie la volan

Joi, 17 iunie, un echipaj de siguranță publică mixt a descoperit, la un control de rutină, o sabie într-un autoturism oprit în trafic la Urziceni. Inițial, conducătorul auto a refuzat să prezinte actele ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:58
(23136 vizualizări - 2 comentarii)


Icre negre la borcan pe DN2A

Joi, 17 iunie, în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Giurgeni, în colaborare cu un echipaj al Serviciului Rutier au depistat, pe DN2A, în localitatea Giurgeni, un tînăr, în vîrstă de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:55
(11841 vizualizări - 2 comentarii)


Comunele din vestul județului, luate la puricat

Joi, 17 iunie, polițiștii ialomițeni au organizat o serie acțiuni în comunele Movilița, Coșereni, Borănești și Bărcănești. Efectivele ce au acționat în comunele vizate au urmărit cu precădere verificarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:50
(25600 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița, prima în România la plata pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 595250283 euro, reprezentînd 96% din suma de 619,8 milioane euro, sprijin din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) alocat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:29
(20996 vizualizări - 0 comentarii)


Stop evaziunii fiscale din agricultură: Garda Financiară și Poliția, echipaje mixte de control pe șosele

În această perioadă, pe drumurile naționale și județene sînt prezente echipaje mixte Gardă Financiară-Poliție. Scopul declarat al acțiunii este stoparea evaziunii fiscale din agricultură, vizați fiind ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 10:34
(21649 vizualizări - 0 comentarii)


Controale tematice pentru prevenirea incendiilor

Pompierii ialomițeni trag un semnal de alarmă cu privire la pericolele reprezentate de incendii pe perioada campaniei de recoltare a păioaselor. Dată fiind incidența acestui fenomen în intervalele de timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 14:26
(24014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: incendiu pompier


Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(24305 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(23110 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(20283 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(20747 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(18779 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(21408 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(20631 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(14221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44