Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

S-a întâmplat la Fetești

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

Un bărbat din Fetești a rămas fără autou­tilitara pe care o conducea după ce a fost surprins transportând deșeuri menajere pe care le-a aruncat pe un teren viran, aflat la marginea munici­piului. Cei care l-au identificat pe res­pectivul cetățean au fost polițiștii locali, care au cerut ajutorul agenților din cadrul Poliției Municipiului Fetești. Aceștia au dispus măsura confiscării respectivei autoutilitare, dar și aplicarea unei amenzi contravenționale în va­loare de 10 mii de lei. Este pentru prima dată când autoritățile din Fetești sancționează aruncarea gunoaielor la voia întâmplării printr-o astfel de măsură. Reprezentanții Poliției Locale din Fetești susțin faptul că, în trecut, și alți membri ai familiei bărba­tului au fost sancționați pentru neres­pectarea legislației în ceea ce privește gestionarea deșeurilor.

Verificările sunt în curs Domiciliat în Fetești, bărbatul a fost surprins în flagrant chiar de către polițiștii locali în timp ce descărca mai mulți saci cu gunoaie din autoutilitara pe care o conducea. Agenții au cerut sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Municipiului Fetești. Aceștia au venit la locul sesizării și au dispus imediat măsura confiscării autoutilitarei. Totodată, bărbatul a fost sancționat și cu o amendă în valoare de 10 mii de lei. «Pentru ca demersul să fie unul care să respecte legislația, am solicitat sprijinul Poliției Municipiului Fetești. La solicitarea noastră, potrivit legii, agenții au dispus confiscarea autouti­litarei, pentru că dânșii au atri­buții în acest sens!» susțin reprezentanții Poliției Locale Fetești. Măsura dispusă de autoritățile din Fetești repre­zintă o premieră din punct de vedere al modului în care sunt aplicate legile în privința protecției mediului. Mai mult, polițiștii locali din Fetești au precizat faptul că, în trecut, alți membri ai familiei bărbatului au fost sancționați pentru că aruncau gunoaie, la voia întâmplării, pe terenurile virane din jurul municipiului Fetești. Polițiștii locali îi îndeamnă pe cetățenii care sunt martori ai unor astfel de întâmplări să contacteze auto­ritățile. «Toți cetățenii Municipiului Fetești sunt rugați să respecte legis­lația în vigoare iar cei care observă astfel de fapte pot apela numărul de telefon al Poliției Locale Fetești (0733/449.900)!» este mesajul repre­zentanților Poliției Locale Fetești.

25 Septembrie 2022, 10:20 (5780 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


bravos:
(26 Septembrie 2022, 12:08)
Felicitari politistilor din Fetesti! Primaria sa monteze camere de supraveghere prin oras, iar politistii sa-i vaneze pe jegosii care arunca gunoaie peste tot! Ai naibi nemernici, au bani sa fumeze un pachet de tigari pe zi si o bere de 3 litri la PET (pe care-l arunca dupa aia pe camp) dar nu au bani sa plateasca 40/50 lei o data la 2,3 luni taxa de salubritate. Ce pretentii sa mai avem ca sa se si recicleze deseurile: plastic, sticle, cartoane, doze de aluminiu alimentar, cand scursurile astea umane isi arunca mizeriile peste tot. Bai analfabetilor, in Japonia, desi sunt pubele ultra-moderne de colectare a deseurilor peste tot in spatiile publice, japonezilor le este rusine sa arunce la cos un ambalaj; asa ca il iau in buzunar si-l recicleaza acasa. Si eu incerc sa procedez la fel: imi iau in masina ambalajele golite si le reciclez (din pacate doar plasticele, cartoanele si dozele alimentare se colecteaza de catre operatorul de salubritate, dar, e ceva totusi). La noi, exemplu: un comerciant statea in fata tarabei lui din bazar (in Slobozia) si facuse "covor" de seminte in fata tarabei de la care vindea haine! Cat de nesimtit sa fii sa faci asa ceva? Iar astia de impanzesc apele, campurile, padurile de gunoaie asta merita: confiscarea masinii, a carutei, amenda transformata in munca grea, sau puscarie!
Asa DA !:
(25 Septembrie 2022, 17:12)
Numai la Slobozia autoritatile nu fac absolut nimic, intreg orasul e tomberon de gunoi.
Se arunca gunoi peste tot sunt saci cu gunoi lasati si in fata blocurilor si nu se ia nicio masura.
Parcurile au stive de gunoaie. Pietele din oras au gramezi de gunoaie pe langa garduri. Cimitirul e si el plin  de gunoaie. Strazile si mai ales in jurul statiilor de taxi sunt stive de mizerii.
De aici rezulta ca si in Primaria Slobozia sunt numai gunoaie. Vor vedea aceste gunoaie la urmatoarele alegeri cum vor fi aruncate la tomberonul istoriei, ca mai toti anteriorii lor.
Pacat ca nu a reusit niciun gospodar adevarat sa ocupe postul de Primar dupa 1990.