Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Singura realizare administrativă notabilă a acestei veri rămâne reamenajarea și siste­matizarea zonei MB din Slo­bo­zia. După 20 de ani în care admi­nistrația locală a ignorat zonele insalubre din spatele blocurilor, administrația Soare a reușit să le transforme în spații urbane. Investițiile au fost realizate cu ajutorul angajaților DADP și
s-au încheiat într-un timp record pentru... Slobozia.

Orice minune ține 3 luni Administrația Soare a reușit să amenajeze zonele insalubre din spatele blocurilor MB din Slobozia. Procesul a durat aproximativ 3 luni și modifică notabil zonele vizate. Necesitatea reabi­litării acestor zone este justificată de decizia administrației locale de a realiza noi locuri de parcare la nivelul municipiului. Reamintim că, în urmă cu un an, primarul Dragoș Soare a anunțat că va identifica 1000 de locuri de parcare la nivelul municipiului pentru a decongestiona bulevardul Matei Basarab. Conform declarațiilor oficiale ale primarului Sloboziei, reamenajarea și sistematizarea zonei MB a generat 321 locuri de parcare noi. «Am încheiat lucrările de reamenajare a parcărilor din zona MB1-MB20 în urma fina­lizării procedurii de ridicare a garajelor „tip Călărași“, prin reamenajarea platformelor de depo­zitare a gunoiului menajer. Astfel, am reușit crearea de 321 noi locuri de parcare. În paralel ne-am concentrat pe igienizarea zonei, reabili­tarea și igienizarea spațiilor verzi... De asemenea, au fost realizate noi alei pietonale și am reabilitat trotuarele deja existente precum și căile de acces către scările blocurilor pe toată lungimea zonei în care s-au desfășurat lucrările. Vă mulțumesc pentru înțelegerea de care ați dat dovadă în această perioadă, mai ales pentru faptul că demersul de reamenajare a spațiilor de parcare este unul anevoios și delicat!» a declarat public primarul municipiului reședință de județ, Dragoș Soare.

În tot orașul e la fel
Lucrări similare de reamenajare și sistematizare a spa­țiilor din spatele blocurilor din Slobozia sunt realizate de DADP și în alte zone ale orașului. Directorul DADP, Valeriu Roșca, susține că este posibil ca, astfel, numărul lo­curilor de parcare să crească. «Un garaj ridicat înseamnă 3 locuri de parcare noi... Va dura câțiva ani, dar la sfârșit Slobozia va deveni un oraș în adevăratul sens al cuvântului!» a declarat Roșca. Următoarea zonă în care lucrările de sistematizare urmează a fi finalizate este zona dintre str. M. Sadoveanu și Piața Mu­ni­cipală. Conform estimărilor, acolo urmează a fi amenajate alte 200 locuri de parcare noi.

26 Septembrie 2022, 12:10 (5761 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Proiectele Sloboziei, blocate de procese
Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia
Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023
Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia
Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Drajna:
(29 Septembrie 2022, 09:23)
Rosca ar spune orice sa se dea rotund... de trei ori m-a văzut ca intru în scară, tot de trei ori m-a abordat sa ma întrebe dacă îmi place ce face el! Îl vad tânăr și ca ar vrea sa facă treabă, dar mă simțeam de parca mă urmarea... Ști cum e... vi obosit de la servici și te mai tine câte 20 de minute unul de vorbă ca sa iti repete același lucru la infinit ( ce frumos și deștept este el).
pentru Dinamita:
(29 Septembrie 2022, 09:13)
Esti bomba omule!!! Bubui de inteligenta.... eu inteleg ca esti suparat ca ai 5 masini si plateai decat 1 loc de parcare, dar nu mai fi "ghertoi" de oras ca trebuie sa parcam si noi masinile undeva!
dinamita:
(27 Septembrie 2022, 14:07)
in zona MB nu sa respectat deloc legea care specifica minim 5 metri distanta de un imobil ,sau facut sl la 1 metru de blocuri ,toate bineinteles cu plata aici incalcinduse alte reglementari 
dinamita:
(27 Septembrie 2022, 13:49)
Daca vine o ruda in vizita .unde parcheaza ca le ati facut pe toate cu plata INTELIGENTILOR!
sofer:
(27 Septembrie 2022, 10:20)
artimetica din articol e cam cetoasa.
sa intelegem ca s-au desfiintat, de exemplu, 400 de garaje iar pe locul acestora s-au amenajat 721 locuri de parcare ?  asa incat fata de cele 400 de autoturisme care aveau deja spatiul lor de garare asigurat, s-au mai adaugat, prin resistematizarea eficienta a zonei,  cele 321 locuri de parcare noi, pe aceeasi suprafata de teren ?
sugestie:
(27 Septembrie 2022, 09:00)
Pacat ca ziarul dvs nu permite atasarea de fotografii. I-as fi aratat d-nului primar o poza foarte frumoasa a unei parcari supraterane din Oradea. Parcarea are 4 niveluri, iar la exterior este imbracata toata in vegetatie (probabil iedera). Este foarte frumoasa si f utila. Mai mult ca sigur ca sunt fonduri europene care pot fi accesate pentru acest tip de investitii. Trebuie doar sa vrea sa faca ceva si sa nu fure asa cum au facut ceilalti. Momentan vedem cum ii continua proiectele proaste incepute de anteriorul. Exemplu: reasfaltarea Bdului Chimiei care mi se pare total inutila si nici macar nu a iesit dreapta ca-n palma. Cred ca era mai ok inainte asfaltul. Bani platiti aiurea firmei de casa. In schimb sunt alte strazi facute praf, pline de gropi si denivelari, cu guri de canal denivelate.
In ceea ce priveste crearea de noi locuri de parcare cred ca este un lucru bun. Ar trebui sa planteze pomi ca sa le si umbreasca; altfel, se vor incinge betoanele, iar intre blocuri va fi efect de sera vara.
#pasajladrajna:
(27 Septembrie 2022, 01:45)
Am mai scris pe aici ca solutia este construirea de parcari suraterane. Cele de suprafata, cu tot tam-tam-ul relocarii garajelor tip Calarasi, nu rezolva problema. Dau exemplu parcarea din spatele B1/26. O parcare cu 1-2 niveluri va permite parcarea autoturismelor din toate blocurile adiacente si astfel vor ramane libere toate strazile (Ialomitei, M.Sadoveanu, Aleea Noua, Aleea Crinilor) pe o buna portiune. Astfel, pe partea dreapta spre piata se va elibera o banda prin montarea semnelor de circulatie corespunzatoare. In bazar, tot o parcare supraterana de acest gen, cu obligarea celor din cartierul de case sa parcheze in curte sau in supraterana si sa ramana strazile goale. In cartier se parcheaza si pe stanga si pe dreapta, cum le vine. Eu asta as face daca as fi primar. Si astfel de locuri sunt destule in Slobozia.
Curiosul :
(26 Septembrie 2022, 19:09)
ASTIA CU DRAJNA ACUM FACEȚI GALGIE CU PODUL DE LA BORA CA NE-AM INGESUIT AICI,POATE FACEȚI POD LA CIULNIȚA(CU BANII DE LA CLEANTECH), IAR ÎN PRIVINȚA GARAJELOR SUCCES.
Sos:
(26 Septembrie 2022, 18:44)
În locul unui garaj trei locuri de parcare ? Pentru biciclete poate, dacă tot se construiesc piste ptr. bici lete ar fi necesar și locuri de parcare, ceva normal. Urmărește cineva din cei care ar trebui mersul lucrărilor pe b.dul Unirii și Chimiei ? Au văzut și d.nealor cumva că lucrările sunt în mare parte de mântuială ? Adică : unde o să fie spațiu verde este beton și piatră la greu ( or să mai crească plantele la ..... ) bordurile și pavelele de acum nu se văd uniform ( mai târziu or să invoce fel și fel de motive) în zona Casei de Cultură nu știi ce ar fi mai îngust, trotuarul pentru pietoni ori pista pentru biciclete și exemplele ar putea continua. Cârcotaș ar zice mulți, dar să nu uităm că aceste lucrări înghit sume mari și nu se vede diferența între ce a fost și ce este/va fi. A se vedea lucrarea din centru ( monstruozitatea din fața Instituției Prefectului). Pe scurt, Slobozia ca și reședință de județ nu are ceva reprezentativ cu care locuitorii să se mândrească. Fiecare primar a lăsat în urmă câte ceva f.f.f.f. urât. Cel actual încă mai are timp să îndrepte câte ceva. DEZAMĂGITOR
Mulțumit :
(26 Septembrie 2022, 17:52)
Majoritatea acestor garaje îndeplinește alt rol: magazie, socializare, depozit, etc. Este o măsură foarte bine venită. A doua ar fi înlăturarea de pe domeniul public a mașinilor care sunt nemișcate cu anii, deteriorate, s.a.m.d
liver:
(26 Septembrie 2022, 14:20)
declinul acestui oras a inceput odata cu primele borduri mutate in favoarea masinilor.      a fost semnalul ca locuitorii accepta orice mizerie pentru placerea de a-si vedea masina de la geam.      blocurile inconjurate de masini scad calitatea vietii, locurile de joaca  sant inghesuite si ele intre masini si tomberoane( trebuite obisnuiti de mici cu duhoarea)      nici nu mai conteaza cati bani se vor cheltui, planurile sant tot in defavoarea oamenilor.
#pasajladrajna:
(26 Septembrie 2022, 14:14)
Adica, intr-un garaj intră 3 masini.