Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Săptămâna europeană a fotbalului politic din Ialomița

Săptămâna europeană a fotbalului politic din Ialomița

Săptămâna trecută, de joi până vineri, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a fost gazda unui campionat de fotbal politic. Au participat echipele PNL, PSD și PRO România, a câș­tigat ultima, la puncte, și s-au făcut ultimele transferuri politice ale anului. Iar noi am fost acolo și putem să jurăm cu mâna pe Biblie că la Alegerile viitoare, indiferent pe cine votăm, tot ei câștigă.

După o idee by Adrian Mocioniu Săptămâna Europeană a Sportului e serbată anual, în perioada 23 septembrie-30 septembrie. În Ialomița, a fost serbată în varianta prescurtată, pe 28 și 29, pe stadionul «1 Mai» din Slobozia. Ideea a avut-o Adrian Mocioniu, ex-primar PSD, ajuns fortuit la PRO România și, spun gurile rele, dornic să revină în marea echipă social-democrată pentru un nou mandat de primar la Slobozia. Numai că de la ideea drăguță de a schimba pase pe terenul mic, fără efort și dureri de cap, s-a ajuns la un campionat cu 6 meciuri pe terenul mare, cu stranieri importați de la echipele locale de liga a IV-a și a V-a, și acuzații la scenă deschisă. S-a alergat mult, s-a înjurat copios și s-au făcut ultimele transferuri politice ale sezonului. Ca, de exemplu, cel al viceprimarului USR Țolea, care a ajuns să joace o repriză în echipa PSD, cu gândul la ziua când o să-l ajute Costică, prefectul mai mult ca perfect, să convingă electora­tul din Ciochina că e mai bun decât Câmpulungeanu.

Antrenori și glume politice Dar ceea ce a contat a fost spectacolul, antrenorii și glumele politice. O să în­cepem cu antrenorii. La PNL a făcut oficiile viceprimarul Gigi Manea, în rolul vieții. Și PNL a pierdut toate meciu­rile, deși a avut șansa lui și pe subprefectul Babagianu alături de primarul Soare în echipă. Ori poate tocmai de-aia. La PRO România n-am înțeles cine a fost antrenor, că toată lumea îl aplauda pe Mocioniu. Dar la PSD a băgat și a scos jucători din teren Ionel Gae, fost pre­ședinte de filială la ALDE și actual pre­ședinte de filială la Partidul Umanist și Social și Liberal, după cum el singur ni s-a recomandat într-un moment de respiro. Cât despre atmosferă, ea a fost presărată de glume fără perdea pe care nu le putem reproduce și glume decente pe care le-am notat. Cum ar fi, de pildă, cea potrivit căreia jumătate din rezervele PNL au dispărut la pauză, fiind convinși de Forța Dreptei să candideze pentru Orban. Sau cea care a susținut ideea că, în Ialomița, PRO România va juca o repriză pentru PSD și una pentru PNL.

Vedetele fotbalului politic local A câștigat PSD, după un algoritm complicat și două zile istovitoare de alergat bășica, la puncte. Și nimic din toate câte vă povestim n-ar fi fost posibile fără vedetele fotbalului local. Au fost multe, dar noi am remarcat trei: pe Tase, jucător profesionist la echipa «Recolta Gheorghe Doja», care a reușit împreună cu vreo trei-patru colegi de club să facă în PSD echipa câștigătoare; pe Mocioniu care a înscris spectaculos din penalty, de-au oftat până și pesediștii pe banca de rezerve spunând: «dacă trăgea așa și la Primărie, acuma nu călărea Soare Slobozia!» și pe deputatul Stefanel Messi, care a ratat cu poarta goală și a înscris când nimeni nu se mai aștepta, semn că nu degeaba joacă în echipa Parlamentului. De altfel, deputatului Stefanel Messi îi aparține și singura declarație publicabilă, restul fiind imprecații politice la care până și pușcă­riașii ar roși: «Nu a câștigat nimeni... Nu acesta a fost scopul evenimentului. A fost vorba despre mișcare, sănătate și apro­piere între oameni, în Săptămâna Europeană a Sportului. Așa să scrieți, vă rog!».

5 Octombrie 2022, 10:20 (2450 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Motorina folosită în agricultură va fi subvenționată și în 2023!»
«Refuzul Austriei ne revoltă, dar nu trebuie să renunțăm la luptă!»
Investitori indonezieni la Conacul Manasia
Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

Comentariile cititorilor:


deflor:
(8 Octombrie 2022, 19:33)
Un meci deflorabil, cum ar zice lumea buna. S-au ofticat galbejitii ca netotii lui Ilici au strecurat in echipa rosie niste fotbaliatori...profesionisti cica, adica nu erau politruci ca ei. Oricum, stiau baietii aia de la tara ceva artificii cu mingea, asa ca i-au cotonogit bine pe partenerii de alianta. Pacat ca nu au injurat si ei pe pesedei cum au facut aia de la TNLeu, ca asa-i la fotbal, se mai striga si puie msd (pnl, pro, etc.). Grotesc! Niste imbuibati din bani publici, care o ard in mega limuzine non-stop, chipurile fac miscare. E sanatos sportul bre nea deflorabilule, ca la mata nu se vede ca faci miscare. Din poze se vede clar ca ai depozitat toate mingiile de rezerva sub tricou.
pentru vice:
(7 Octombrie 2022, 10:10)
Legenda spune ca asa era modelul vestei... cu burta :))
Gigel:
(6 Octombrie 2022, 17:26)
Inteleg ca ideea a fost a lui Mocioniu, dar nu inteleg ce cauta ceilalti impreuna cu totii. E clar ca problemele urbei sunt rezolvate, de aceea ei sunt impacati si sarbatoresc. Cu apa plata, ca cea de la robinet nu e potabila, dar de ce sa ne grabim? Uitam, vine acum din urma schimbarea cu gunoiul, sa vezi distractie.
liver:
(6 Octombrie 2022, 13:40)
bufleiul, care e de fapt umflat de-a binelea, nici in parc nu se duce fara masina.     l-am vazut asta vara coborand din masina primariei tocmai la tarcul pt caini...      si jandarmii tot acolo si-au facut siesta pe caldurile alea mari.
Vice:
(6 Octombrie 2022, 10:45)
Pe bumfleiul ala din dreapta primarului chiar vreau sa-l vad jucând fotbal:)))