Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea crește râmele la Slobozia Nouă, într-un grajd... De la Școală la vale, la marginea satului, în curbă... E una dintre multele afaceri pe care le-a încercat de-a lungul ultimilor 30 de ani. Și singura pentru care nu duce lipsă de forță de muncă. Drumul către fermă trece prin atelierul lui de tâmplărie. Mai are doi angajați... Și mult de lucru, căci ușile de lemn pe care le face ajung tocmai în Franța: «Cândva a mers mai bine. Și am făcut de toate în viață... De la construcții, până la tâmplărie. Dar acum 5 ani am cumpărat râmele astea. Le-am primit într-o conservă, 256 de râme... Așa am început. Și nu îmi pare rău. Dacă le cumpăram cum se cumpără acum, le-aș fi pierdut. Ca să înveți să le crești trebuie să experimentezi tu singur. Nu poți să înveți din cărți!». Râmele lui Gheorghiță Zainea «muncesc» în niște pătule de lemn, de vreo 40 de centimetri înălțime, sub folii de plastic. Ca să poată munci, au nevoie de temperaturi constante, peste 15 grade Celsius. Altfel intră în hibernare. Gheorghiță Zainea ne arată compostul din care produce fertilizatorul ecologic, un humus negru ca antracitul: «La acest moment pot asigura o producție de 20000 litri de ferti­lizator ecologic omologat. Nu-l vând la 38 de lei, cât e el pe piață... Dar un 20-25 de lei/litru tot cer, că e multă muncă. Și nu mai mai întrebați de rețetă, că nu vi-o spun. Tot ce pot să vă spun e că am ajuns la ea experimentând. Nu te învață nimeni cum să faci un produs bun... Trebuie să ai răbdare și să în­cerci tu singur!».

Cartonul ca desert, zațul de cafea ca afrodiziac
Nu putem pleca fără să aflăm măcar un secret. Îi dăm roată, îl îmbiem, îi spunem că are cele mai frumoase râme pe care le-am văzut vreodată. Gheorghiță Zainea râde și se bucură de curiozitatea noastră. «Domnule, nu e mare lucru. V-am spus că totul ține de experiență. Când le-am luat pe alea 256 de râme, primele, n-am știut ce fac, a fost doar curiozitatea, ziceam că le cresc ca să dau la pește, că eu sunt pescar... Apoi, m-am gândit la ele ca la o afacere... Și mari secrete nu sunt. Ca să ai productivitate, trebuie să le dai gunoi de grajd. Râmelor de California le place gunoiul de grajd... Apoi, dacă vrei să le faci fericite, poți să le dai carton. Celuloza e pentru ele ca desertul. Iar zațul de cafea e afrodiziac. Se bat pe el!» ne povestește încântat. Apoi își aduce aminte de pierderi, deloc neglijabile: «Am și pierdut, nu-i vorbă... Că n-am înțeles de la început cum și cât trebuie să le hrănesc. De principiu, ele mănâncă orice. Dar contează mult cantitatea, ce le dai să mănânce. Am auzit, de exemplu, că japonezii au importat tone de râme de-astea ca să scape de maculatura pe care o aveau. Și au reușit! Eu n-am îndrăznit să le hrănesc numai cu hârtie. Dar am făcut și eu expe­rimente. În 5 ani mi s-a întâmplat să moară, să intre în hibernare și să nu mai producă... Ba, am auzit și povești despre râme care au plecat din pământ, că nu le-a mai convenit ce primeau. Mie nu mi s-a întâmplat, dar am văzut poze! Pur și simplu se urcă pe pereți!».

Produse ecologice omologate de francezi
Când râmele roșii de California n-au mai avut secrete, Gheorghiță Zainea s-a hotărât să vândă munca lor. Fertilizatori ecologici promit mulți, dar puțini oferă un produs de calitate. El a avut noroc. A găsit un fermier dispus să experimenteze fertilizatorul produs de Gheorghiță Zainea pe suprafețe mari. Și fertilizatorul s-a dovedit bun, chiar a făcut minuni: «Omul ăsta cumpăra de undeva din Moldova, dar nu era mulțumit de ce primea. Și-a tot căutat până a dat de mine... Iar ce i-am vândut eu a fost bun. Și mai ieftin. Așa că am avut încredere să îl omologhez!». Omologarea costă bani, că piața de profil e strictă: «A durat un an de zile, au venit niște francezi... Și mi-au aprobat inclusiv eticheta. Așa că acum sunt mulțumit și am curajul să vorbesc despre ce fac. Iar produsul o să îl găsiți în magazine...». Pe eticheta fertilizatorului lui Gheorghiță Zainea scrie «Biopartener». Dar dacă vreți să vedeți cu ochii voștri cum arată o «fabrică» în care angajații nu obosesc niciodată și nu cer concediu, vă primește la Slobozia Nouă. Și e acolo de dimineață și până seara...

5 Noiembrie 2022, 11:50 (4170 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024
Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă
A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(5 Noiembrie 2022, 18:07)
Pe cand  copil fiind, cutreerand padurea de la Chicos, malul Ialomitei, la podul de beton spre Saveni si Platonesti, stiam ca daca sap cu o cazma in batura la gunoiul de grajd a lu TATAIA, GASESC RAME ROSII! Plecam in vancatsa la , 4. sa prind loc sub pod, prindeam un sac de caras, si trei patru somni, EU UN LIMBRIC, SPRE DEVENIRE PESCAR. Aveamn o bicicleta, cu portbagaj, de furaciuni, puneam sacul acolo si plecam pe  langa sa ajung acasa la TATAIA LAZARICA.   Cand ma vedea , ma injura, cu dragoste, ce mai dragoste:::::,,Macalar tataia pe el, de BRACONER DE FRUNTE  Aveam rame, le vindeam la bucata, pe balta de la Strachina, la Fabrica de Caramida.  Aveam butic, MATALE CU FIRMA , NE CALCI PE URME!  Succes!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 25 Iul 2024
179 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați în vederea participării la concursul de admitere în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza», sesiunea ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 11:55
(525 vizualizări - 0 comentarii)


Pesta Micilor Rumegătoare, în atenția DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează proprietarii de ovine și caprine, de pe raza județului, cu privire la contextul epidemiologic european și național privind ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 11:45
(1065 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică de la RAJA Constanța este la rându-i o opțiune rapidă, sigură ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 10:20
(579 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie 2024, o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2024, 08:40
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Ordin de protecție provizoriu, pe numele unui bărbat de 53 de ani

Polițiștii din Ion Roată au fost sesizați luni, 22 iulie 2024, de către o femeie de 49 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost agresată fizic de către concubinul său, un bărbat în vârstă ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 16:15
(522 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat la volan

Luni, 22 iulie 2024,  în jurul orelor 23,30, polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 16:10
(554 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că într-un apartament din Urziceni mai multe animale trăiesc în condiții improprii. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 15:10
(871 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Cultural «Ionel Perlea» și în parteneriat cu Asociația «Suonarte», invită publicul ialomițean la spectacolul «PUCCINI 10 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 13:45
(188 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la eco-schemele din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează cu privire la anumite condiții și excepții în acordarea de sprijin financiar pentru eco-schemele din sectorul zootehnic, aferente ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 12:55
(132 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,20 milioane de lei în iunie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iunie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de 5,2 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 11:15
(1458 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca, Fetești-Gară și Fetești-Oraș!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iulie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, din orașul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 08:55
(347 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Vineirm, 19 iulie a.c., polițiștii au organizat în localitățile Urziceni, Bărbulești, Movilița, Coșereni și Manasia  o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 16:40
(205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendii la case din Sudiți și Condeești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentul de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru gestionarea unei situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 13:05
(162 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Lacul Amara

În dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 10,15, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit cu o autospecială de stingere și o barcă pneumatică pentru extragerea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:55
(566 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Orboești și Fetești

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:50
(117 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 iulie 2024, termen-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 iulie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 10:20
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane urmărite internațional pentru «furt calificat», depistate la Slobozia

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat în cursul zilei de luni, 15 iulie 2024, la Slobozia, în vederea depistării unor persoane urmărite la nivel internațional. Astfel ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:30
(1097 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune cu efective mărite de polițiști

Luni, 15 iulie 2024, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În acest sens, au ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:25
(700 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


AJFP Ialomița: 133,80 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iunie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iunie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 133,80 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 09:40
(242 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR solicită intervenția prim-ministrului României pentru salvarea sectorului agricol afectat de secetă

Într-o scrisoare deschisã fãcutã publicã la începutul acestei sãptãmâni, Forumul Agricul­torilor și Procesatorilor Profesioniști din Rom ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 17:25
(151 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a extras eșantionul de control aferent Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a fost extras eșantionul de control pentru Campania 2024, aferent schemelor de plată pe suprafață, măsurilor de dezvoltare rurală ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 17:05
(925 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Program de furnizare a apei în localitatea Moldoveni

Din cauza fenomenului de secetă accentuată și a temperaturilor extreme, s-a înregistrat o creștere semnificativă a consumului de apă în localitatea Moldoveni. Din acest motiv, pe timpul nopții ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 09:15
(715 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ion Ghica, Horia și Movilița

Incendii la Ion Ghica, Horia și Movilița

Duminică, 14 iulie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la o locuință în satul Ion Ghica. Au ars locuința, un adăpost de ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 13:15
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gârbovi, Urziceni, Fetești și Slobozia Nouă

Accidente la Gârbovi, Urziceni, Fetești și Slobozia Nouă

Două echipaje de pompieri din Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gârbovi, în care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 13:10
(495 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Agent de poliție, prins în flagrant în timp ce primea șpagă pentru a introduce în Arest diverse bunuri!

Duminică, 14 iulie 2024, ofițerii de Poliție Judiciară ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la delegarea și sub coordonarea procurorului specializat din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 12:10
(1396 vizualizări - 4 comentarii)


RAJA Constanța: Program de furnizare a apei în Fierbinți-Târg, Dridu și Cornești!

România se află sub cel mai extins Cod Roșu emis vreodată de Agenția Națională de Metereologie. Fenomenele vizate sunt caniculă, disconfort termic deosebit de accentuat și implicit secetă. Toate ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 11:55
(404 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Radu Miruță: «România cumpără energie scumpă pentru că PSD și PNL nu sunt în stare să ia deciziile corecte!»

Vineri, la orele 12,00, România importa aproape 900 MWh ca să-și acopere necesarul, producția fiind sub consum. Sâmbătă, la orele 11,00, într-o zi de weekend, importul depășea cu aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 10:40
(525 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri pentru subvenția la motorină în trimestrul II 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, până la data de 31 iulie 2024 inclusiv, primește Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2024, 14:40
(2567 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 80,864 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 03-10.07.2024, a efectuat plăți în suma totală de peste 80,864 milioane de lei (16,302 milioane de euro ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2024, 10:40
(451 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă la Țăndărei

Miercuri, 10 iulie 2024, polițiștii din Țăndărei au organizat o acțiune de amploare pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 15:30