Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Despre Mariana Iancu, la timpul viitor

Despre Mariana Iancu, la timpul viitor

Despre Mariana Iancu putem scrie foiletoane! Noi am cunoscut-o pe meterezele Salubrității, încercând să păstreze Slobozia în topul primelor 10 cele mai curate orașe din România. O, tempora, o mores... Ulterior, de la Salubritate, doamna Mariana a fost avansată la Sănătate. Ideea i-a aparținut ex-președintelui Moraru, un para-fin cunoscător al naturii umane și un colector de fonduri europene, obicei păstrat și la Secretariatul Gene­ral al Guvernului. Dar nu despre el e vorba în articol, ci despre felul în care doamna Mariana transformă orice slujbă într-o misiune. Uitați, de exemplu cea de manager de Spital. Acolo, doamna Mariana și-a descoperit vocația de lider. Cu niște sudalme la început de drum, cu nopți nedormite din cauza controalelor inopinate, cu modificări de organigrame... Mă rog, tot cortegiul de decizii pe care numai un lider dedicat le poate lua pentru comunitatea pe care o reprezintă. Paranteză foarte importantă. O parte dintre decizii au fost analizate în ședințele de Consiliu Județean unde «ăla micu de respira greu» nu mai prididea să o cri­tice constructiv. De-atunci da­tează, de altfel, și primele contacte administrative dintre cei doi. Să ne reamintim vremea când Mariana Iancu se jura public că îl va vota: «Domnule Soare, eu sunt unul dintre votanții dumneavoastră, vă jur! Dar nu pentru că am vreo afinitate, ci pentru că ar trebui să cunoașteți sistemul din interior... Dacă ajungeți primar, vreau să refaceți sistemul de canalizare de pe strada Decebal. În fiecare zi Spitalul Județean are un om și o pompă și trage apa din subsol pentru că totul se scurge la noi...» declara Mariana Iancu în ședința Consiliului Județean din luna februarie 2020. Închidem paranteza foarte importantă. De-atunci s-a scurs multă apă pe gârla administrației, Dragoș Soare, cu voia dumneavoastră și votul doamnei Iancu a ajuns primar, iar doamnei Iancu i-a venit rândul să cunoască admi­nistrația locală din interior. Cel puțin așa spun gurile rele din Primărie, care se jură că au văzut lista scurtă cu șefii Direcției din cadrul DADP care se vor ocupa cu salubrizarea orașului. Și, că în capul listei figurează, ați ghicit, că doar nu scriem degeaba atâtea prostii, Mariana Iancu. Curioși din firea noastră de tonomate, l-am contactat pe primarul Dragoș Soare pentru un punct de vedere oficial: «Bine că le știți voi, presa, pe toate... Încă nu am luat o decizie în sensul ăsta! Și, din păcate, nu depinde de mine, ci de doamna Iancu. Așa cum am spus-o încă de la începutul mandatului, orice om care dorește să ajute orașul e bine­venit alături de mine...». «Aș dori să vă mai spun că pe doamna Iancu am respectat-o ca „adversar“ și cu atât mai mult o voi respecta ca „parte­ner“!» a completat Dragoș Soare, primarul Sloboziei.

14 Noiembrie 2022, 14:10 (12548 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia
«Luptăm pentru un oraș curat!»

Comentariile cititorilor:


@Vasile:
(19 Noiembrie 2022, 12:37)
Te-mbeti cu apa rece. De la chiuveta. Pe vremea 'duamnei' Iancu-numita politic de Moraru(alt 'geniu' al politicii ialomitene), nu in urma castigarii vreunui concurs de competente manageriale specific domeniul sanatatii- limbajul de mahala din relatia cu maturatorii a devenit modul obisnuit de comunicare  in spital. Spaga mergea discret inainte caci managera era ocupata cu contractele cu adrese de la psd, iar media deceselor in spital  era de doi morti pe zi. O adevarata"realizare", n-asa, Vasile?
Vasile:
(18 Noiembrie 2022, 22:24)
Sa nu uitam ca pe vremea când doamna Iancu era manager la Spital nu erau holurile pline de bolnavi, nu se mai lua șpaga pentru ca le era frica (cât de cât), iar doamnele asistente nu își mai făceau de cap. Pentru curățenia orașului trebuie un manager responsabil, iar dl Soare și noi cetatenii de astfel de oameni avem nevoie.
Gheorghe :
(17 Noiembrie 2022, 10:12)
A fost un manager de 100 de ori mai bun că actualul. Ce este ciudat că deși sunt enorm de multe probleme in spital, de la lipsa acuta de medicamente la anularea operațiilor întrucât nu exista anestezice nimeni nu vorbește în presă. Când era madam Iancu daca era un gândac la etajul 8 imediat apăreau articole in presa, acum poate veni leul din jungla și omoara 10 pacienți că nu scrie nimeni nimic. Mulțumim presei impartiale
STEJARU:
(16 Noiembrie 2022, 15:37)
Toată stima pentru dna Mariana Iancu pentru tot ce face în general pentru comuna Perieti si în special pentru satul Stejaru,unde urmează sa deschida o clinica de recuperare,un proiect de toată lauda. Sa speram ca va candida la alegerile locale din 2024,asa cum s-a auzit. Sunt convins ca va reuși și va continua cu proiecte frumoase pentru comunitate. Bafta multa doamna Iancu!!!!
CETATEAN2:
(16 Noiembrie 2022, 13:56)
Lipsesc comentarii la care cei ce au scris fac referire..
Cetatean:
(16 Noiembrie 2022, 13:55)
Bravo!Felicitari!
Pt cetatean:
(16 Noiembrie 2022, 13:15)
Dar pe seama cui ai vrea sa se faca economie daca nu pe seama orasului? ca bugetul este tot al orasului! Cat depre spagi spune te rog cine le vrea.... suntem curiosi sa aflam si noi!
Eminesculeee!:
(15 Noiembrie 2022, 23:47)
Vezi cā-ți patineazā! La ce PSD-iști te referi? Soare, din ce știu eu este PNL-ist. Dacā te referi la d-na Iancu sā știi cā o doare fix în bascā de partidele voastre. Din câte o știu partidul dn-ei este firma, serviciul, datoria.
Eminescu:
(15 Noiembrie 2022, 11:40)
A tot cunoscatorule, psd-istilor minunati, cei mai buni lideri sunt pe banii altora, marea majoritate nu a fost in stare sa-si gestioneze banii cand au avut firme private dar pe banii nostrii sunt maestrii!
Hai lasati-ne ca suntem la limita pentru toate mizeriile din ultimii ani! 
Cunoscātor:
(15 Noiembrie 2022, 06:57)
Daca se vrea ordine și disciplinā în salubritatea acestui oraș, rāspunsul este doamna Iancu. Când era directoare la Servicii Comunale nu dormea nopțile. Atunci curāțenia orașului se fācea noaptea nu ca acum cànd omul pleaca ziua la serviciu, la cumpārāturi, școalā etc dā peste māturātori care stârnesc praful pe strāzi. Este adevārat cā rāspunsul stā în decizia doamnei Iancu. Între timp, dupā ce a plecat de la spital s-a implicat în niște proiecte care au necesitat multā dedicație așa cum îi place dumneaiei sā fie. Vom auzi curând despre ele. Mult succes doamna Iancu Mariana în ce vā propuneți!
Curiosul :
(15 Noiembrie 2022, 02:48)
Contactul cu dânsa a fost constructiv,a miscat lucrurile, pe unde a fost, o parte in bine o parte in mai puțin bine,dar a miscat, a lasat o amprenta in sistemul bugetar.Ne-a dat speranțe ca si bugetarul, poate muncii ,poate deveni responsabil,atent si chiar productiv.
Psd:
(14 Noiembrie 2022, 22:32)
D na Iancu e cel mai bun manager din amărâtul asta de oraș..cine o cunoaște știe despre ce vorbesc ..a condus firme și entități cu minim 700-800 de salariați ..și le a condus bine !!
cetatean:
(14 Noiembrie 2022, 18:12)
Aduceti director la salubritate, orasul este in cea mai mare mizeria dupa despartirea de Polaris, strazile laterale din oras nu au mai fost maturate, (...) vrea numai spagi pentru achizitia de utilaje .Rusine mare (...), faci economie la buget pe spinarea orasului .