Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

«SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine»

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

În cursul anului viitor, Slobozia va accesa un proiect de 7 milioane de euro care are drept scop îmbunătățirea calității vieții, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea economică la nivelul orașului. Printre beneficiarii proiectului se numără și 1044 de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Conferința de prezentare a proiectului s-a desfășurat săptămâna trecută, în sala de ședințe a Consi­liului Local Slobozia.

Bani europeni pentru SOFT Miercuri, 9 noiembrie 2022, reprezentanții administrației locale au prezentat public pro­iectul «SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine». Proiectul, finanțat prin programul Operațional Capital Uman (POCU), are o va­loare de 7 milioane de euro și reprezintă prima încercare a administrației locale de «a analiza resursele și oportunitățile municipiului, cât și soluțiile pentru îmbunătățirea calității vieții, în special în zonele defavorizate». Prezent la conferința de presă organizată în sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia, primarul Dragoș Soare a apreciat acest efort ca fiind unul esențial pentru dezvoltarea economică a orașului: «Prin acest proiect oferim o șansă adulților care își doresc să obțină un loc de muncă și asigurăm copiilor Sloboziei aflați în situații de risc șansa unei dezvoltări normale. Este obligatoriu pentru noi să asigurăm un cadru de dezvoltare normal pentru comunitățile defavorizate, reducând astfel tensiunile sociale și presiunile economice asupra bugetului!».

2,7 milioane de euro pentru Bora Unul dintre principalele obiective ale pro­iectului îl reprezintă sprijinirea persoanelor aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Pentru aceste persoane, din valoarea totală de 7 milioane de euro a proiectului va fi utilizată suma de 2,7 milioane de euro. Valentin Dimon, manage­rul proiectului, a precizat în cadrul conferinței de presă că 1044 de persoane din Cartierul Bora, adulți și elevi, vor beneficia direct de serviciile oferite în cadrul proiectului: «Serviciile integrate care vor fi dezvoltate în cadrul proiectului vizează sprijinirea a 522 de adulți și 522 de copii. De asemenea, trebuie precizat că 150 dintre aceste persoane vor fi de etnie romă... În esență, ne propunem să transformăm persoa­nele adulte din asistați social în contribuabili, iar minorilor să le oferim o șansă mai bună la Educație prin activități afterschool!». Proiectul urmează să fie finalizat până la sfârșitul anului 2023, cu sprijinul administrației locale din Slobozia.

18 Noiembrie 2022, 08:10 (3727 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023
Orașul lui Soare Răsare
Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia
Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»
Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mary :
(23 Noiembrie 2022, 06:00)
Cu toți banii din lume nu mai aduceți înapoi brazii și trandafirii pe care i-ați tăiat și ați schilodit Piața Revoluție. Mergeți în parcarea subterană și reflectați. Cu toții, și cei de astăzi și cei din trecut.
SF=science fiction:
(22 Noiembrie 2022, 10:15)
7 milioane chiar ca reprezinta un SF...dar horror! Adica niste foarte multi bani dati unor smecheri care "identifica oportunitati" scrise pe un sfert de top de coli A4. Bla-bla-uri copiate din alte proiecte sterile.
Solutiile corecte sunt cu totul altele: atragerea de investitori si dezvoltarea de afaceri care sa genereze locuri de munca pentru toate categoriile, deci si pentru asistatii sociali. Copiilor romi, care in prezent cersesc/fura din masinile parcate la Lidl, sau care stau in coada blocate in trafic la Bora, ar trebui scolarizati fortat, conditionati de plata "socialelor" doar daca frecventeaza scoala. Luati exemplul primarului de la Sfantu Gheorghe (comuna, nu orasul) care a facut centrul de zi si asigura masa calda elevilor si asistenta si educatie! Acolo trebuie sa mearga banii, nu la trantorii de parinti care se imbata si apoi fac toate nenorocirile. Iar politia sa fie mult mai ferma si sa intre tare in magraoni ca sa-i potoleasca. Educatie cu bata pentru infractori, nu cuvinte sterile inscrise pe niste foi, pentru care platim si imbogatim smecheri, care mai apoi cotizeaza o parte politicului.
Sorin:
(21 Noiembrie 2022, 12:20)
Cu actuala clasa politica si ai lor nepoti pentru Slobozia nu se poate face nimic,din pacate ai nostri copii au un viitor sumbru daca aleg sa ramana.Sub conducerea domnului (...) avem parte de aceeasi viata innorata,plina de poluare,mizerie si nepăsare din partea autoritatilor.
State:
(19 Noiembrie 2022, 03:48)
Un proiect de judet la care ne pricem fosrte bine, la furat adica. E bine ca se fura 7 meleoane, cu acte, banii astia vor face niste functionari mai bogati un pic, fiindca se ia pe mâini  multe. În final prin Ialomița vor trece 7 milioane pentru mâncare expirată,  firme în containere fără activitate economica și mașini scumpe gratis  pentru săraci. Atât putem noi , dar poate e un început, pentru deva mai bun.
Glumeţi! :
(18 Noiembrie 2022, 22:46)
Atâta bānet cheltuiți pentru trântori. La muncā! Banii āștia, indirect sunt plātiți tot de noi. Poate le faceți educație sā nu mai umble printre mașinile care stau la rând sā intre pe pod. Poate îi educați sā învețe sā munceascā. Nu au bani? Glumiți. Vā pasā de ei? Vā intereseaza voturile lor. Pomeni, pomeni, pomeni electorale. Stimulați tinerii deștepți sā rāmânā în oraș, creînd locuri de muncā, afaceri serioase. Au ajuns jigodiile sā râdā de noi pe stradā. Apā este otrāvitā, aerul la fel și voi o țineți cu pomenile grămadă pe trântorii societāții. Luați-i la muncā, pute orașul!
Corcodel de la Dumitresti:
(18 Noiembrie 2022, 20:20)
SLOBOZIA 2020, NU DIFERA CU NIMIC DE SLOBOZIA 2000. In afara de magazine, noi care au sufocat si terninat NON -STOPURILE, fcacute la scarai de bloc, NIMIC NU ESTE SCHIMBAT.  De la PINTER, pana azi, aceleasi CANALIZARI INFUNDATE, ACEEASI APA COCLITA, ACELASI JEG SI DUHOARE LA TOMBEROANE.  Sa stiti ca in toti acesti ani, a rezistat ceva ce marcheaza, pe veci SLOBOZIA!    ACEIASI AUROLACI IN GARA SLOBOZIA VECHE, desi gara a FOST MODERNIZATA DE CIUPERCA , DUMNEZEU SAL ODIHNEASCA IN PACE!   Toti taranii, mai mult salaorii si tiganii ai refuzati la heuropa, cu o clasa mai mult ca trenul, vin la SLOBOZIA, SA BEIE CAFEA DI LA HAPARAT, in drum sri munca bri. Stau in gara si vine un bolibasa care spuniiiiii;- Tri in duba la spart, 3 la decofrat, 5 la strans feru, 4 la cofrag. LA IMPARTEALA  DA  CU MINUS, unde-i ala care matura, unde-i ala care lasa curat, in SUBSOLUL TAU DE PARCARE, IN LOCUL TAU PLATIT. Pe timpul lui VADIM IMPARAT, am intrebat un primar din CLUJ, coleg de partid, de ce angajeaza la salubritate numai ROMI.  Ne cunosteam de multi ani, a ras si mi-a spus; '' Astia i-i am, cu astia fac salubritate,  nu te supara  EU STIU, ca PRIGONA , FURA MATURATORI DE LA URZICENI LA BUCURESTI.  ASA CA , LASATE DE MESERIE, CEA MAI CAUTATA MESERIE LA SLOBOZIE ESTE SCARINATUL PIETRELOR!
gogu:
(18 Noiembrie 2022, 17:16)
Singuri ne auto-distrugem. Ne-am otravit prin alesii nostri  elementele vitale : apa si aerul. 
Despre ce calitate avietii mai vorbim? Criminalilor ipocriti!