Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Mihăilă vrea pod peste Ialomița, la Buești

Primarul Mihăilă vrea pod peste Ialomița, la Buești

Administrațiile locale din Ialomița care și-au lăsat sacoșa la ușa PNRR au obținut primele finanțări. Ba o pistă de biciclete, ba o anvelopare de blocuri, ba un autobuz nepoluant... După buget și interese, că doar nu vă închipuiți că poți schimba lumea cu niște firfirici europeni pentru care vor plăti copiii noștri până la al nouălea neam. Dar știți vorba aia, de la omul dracului iei ce-ți dă, nu te mai tocmești. Primarul de la Buești, Nicolae Mihăilă, vrea însă să rămână în istorie, că doar nu degeaba e primar din 2005, când s-a înființat comuna. Așa că el a cerut un pod, în locul «podului de vase» pe care i l-a luat apa la inundații și nu i-a mai adus altul în loc.

Pseudo-ghid de finanțare În ultimele două mandate Nicolae Mihăilă n-a stat degeaba. A înțeles că nu poate rămâne primar într-o comună care are doar un bulevard. Așa că a turnat asfalt, a făcut trotuare, a renovat grădinița, a primit bani pentru drumul județean dinspre Ciulnița pe care nu se mai putea circula... Și ar fi putut dormi liniștit. Numai că n-avea somn cu gândul la podul ăla. Adică ce, numai Albeștii să aibă? Adică, comuna lui e mai prejos? Și, la urma urmei, ce mare lucru cere? Că doar podul lui e trecut în Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița, negru pe alb, la poziția 46. Scrie clar: «construire de pod peste râul Ialomița și moder­nizare de drumuri comunale»? Scrie! Scrie că valoarea estimată a investiției este de 3,7 milioane de euro la 4,9 lei per euro? Scrie! Și-atunci? De ce să nu i se dea banii ăștia? Doar pentru că mai e un pod la 7 kilometri în amonte? Păi, ăla un un pod urât și ca vai de el, primit moștenire de la comuniști. Pe când el vrea un pod nou, modern, revolu­ționar, să-l pomenească babele la biserică și peste 50 de ani...

Pe strada Podului, la vale Strada Podului începe din șoseaua principală, în mijlocul comunei Buești, și coboară pe o bretea de vreo trei metri lățime, printre casele îmbătrânite de tranziție ale comunei către firul Ialomiței. Drumul are asfalt nou, că v-am explicat că primarul Nicolae Mihăilă a înțeles cum funcționează administrația. Dar șoseaua se termină în prundișul Ialomiței, sub o poală de deal. Oamenii de pe stradă nici nu-și mai amintesc când au trecut ultima dată podul pe-aici... Dinspre apă, în stânga, o pasarelă subțire legată în sârmă și fier-beton se leagănă în bătaia vântului. Dacă ți-ai pune în gând cu tot dinadinsul să scurtezi drumul peste Ialomița, către Perieți, te-ai putea aventura pe ea. Dar scândura e putredă, iar vântul de toamnă o clatină ca pe frunze. Un bătrân gârbov de ani, rătăcit pe bicicletă, ne dă înapoi: «Lăsați pasarela, să nu faceți vreo nefăcută... Dacă vreți să treceți, mergeți la Poiana, că acolo e un pod de-asta mobil pe care nu l-a luat apa. Dar nu vă sfătuiesc! Mai bine vă întoarceți când o să fiți ca mine, că până atunci poate s-o face podul ăla despre care povestește domn primar...».

21 Noiembrie 2022, 12:05 (2656 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Visuri edilitare de Buești
Stadionul-fantomă din satul Bordușelu
Primarul Mihăilă își pune singur mâna-n cap

Comentariile cititorilor:


Ion:
(2 Decembrie 2022, 17:17)
Felicitāri primarului Mihāilā! Este clar pentru toatā lumea cā dezvoltarea economicā, social-culturalā și educaționalā este strâns legatā de cāile de comunicație. Dacā vrei sā izolezi o localitate îi suprimi aceste cāi. Prin urmare cetāțenii din Buiești vor avea aceastā facilitate. În aceste localitāți înlesnirea mișcārii înseamnā mult mai mult. Localitāți precum Poiana, Ghimpați au o poziționare foarte frumoasā și dispun de terenuri care ar putea deschide proiecte imobiliare importante și de aici...restul. Nu se vrea. Acesta este adevārul. Ca sā ajungi de la Slobozia la Poiana ai nevoie de zece minute dacā ar fi un pod funcțional. Și nu mā refer numai la autoturismele personale ci mai ales la auto de transport mārfuri de executat servicii etc. Pe ruta ocolitoare pe la Ciulnița sunt cinsprezece km. Dar oare de ce se dorește asta? Independența teritorialā este foarte importantā. Pācat cā se fac investiții precum teren de fotbal cu nocturnā la Poiana care stā în paraginā iar podul este de toatā jena.
Corcodel de la Dumitresti:
(25 Noiembrie 2022, 22:12)
Stati linistiti, va face pod PAVEL, nu stiti cine este Pavel,  este Pavel al nostru, ala care la tinerete facea PODURI PESTE NISTRU CU VADIM TUDOR.  Da, atunci VENEA LA PODUL DE FLORI CU MOLDOVA.  Acum daca tot nu l-a terminat pe ala si suntem tot separati, POATE FACE CEVA PENTRU  VOI!  NU CRED, VAD CA ARE PE AGENDA PANA IN NOIEMBRIE VIITOR INVESTITII PERSONALE LA JOCURI. Da DUMNEZEULE ,DOAMNE SA AIBA BAFTA SA IA POTUL MARE SI SA REDIRECTIONEZE IMPOZITUL PE PROFIT, LA PODUL AMARATILOR AIA!  BAI GURALIVILOR, NUMAI ASA VEDETI POD, RUGATIVA IN BISERICA  AIA DARAMATA SA AI BA BAFTA SERIFUL!
Poveste:
(21 Noiembrie 2022, 22:25)
Când au mutat biserica de lemn de la Poiana pe deal, au motivat cā mutā albia Ialomiței ceva mai la nord de sat. Podul care era lângā bisericā urma sā fie și el ⁷mutat. Biserica a dispārut definitiv din peisajul de poveste al Poienii odatā cu istoria ei. Avea sā ajungā bisercā de oraș la barierā ce-i drept, cu pretenții de exponent al istoriei agriculturii pe aceste meleaguri. Cine a gândit mutarea a considerat cā Poiana nu-și merita locul de izvor de istorie chiar dacā a avut cea mai veche scoalā din sudul bārāganului, prima bancā pentru agriculturā, cel mai mare târg de pe aceste locuri și cele mai vechi familii de moșneni. Pe locul bisericii rāmāseserā cateva cruci care se încāpāțânau parcā sā-și strige revolta. Pânā când dupā niște intervenții prin presā la mulți ani de la strāmutare au pus o troițā și o plasā în loc de gard. Vitele pāșteau de mulți ani pe mormintele care mai apoi s-a dovedit (cu acte în regulā scoase de la arhive), cā sunt o comoarā istoricā. Acum când se vorbește de bisericuța de lemn nu-i mai spun ,, de la Poiana". Cam la fel a fost și cu podul de la Poiana. Au încercat unii sā-l reabiliteze. Așa de mult l-au reabilitat încât abia stā sā nu cadā.Podul vechi se stricase pentru cā era foarte vechi dar cel puțin avea niște dulapi rezistenți pe care treceau vehiculele. Dupā așa zisa reabilitare au pus niste scândurele de ți-e fricā sā treci și cu piciorul.prin urmare am exemplificat douā mutilāri care au generat moartea lentā a acestei localitāți încārcate de istorie. Mai sunt si altele.Școala, grādinița s-au mutat încet, încet la Ciulnița. Revenind la subiect, felicit primarul de la Buiești pentru ceea ce face!