Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai unităților școlare din județ au semnat miercuri, 23 noiembrie a.c., contractele de finanțare în baza cărora elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare beneficiază de stimulente financiare din partea administrației locale. Totodată, și cadrele didactice care i-au pregătit pe elevi vor fi recompensate. Acest program a fost lansat cu 7 ani în urmă și, an de an, numărul beneficiarilor a crescut vizibil. Anul acesta, 490 de elevi vor fi răsplătiți pentru rezultatele lor.

Bani pentru elevii performeri în Educație Acordarea fondurilor pentru elevii cu rezultate deosebite la olimpiadele și concursurile școlare a fost aprobată prin hotărâre a Consiliului Județean Ialomița, încă din luna mai 2022. În cadrul unei ceremonii, organizată în foaierul Sălii «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, reprezentanții administrației locale au semnat contractele de finanțare cu cele 29 de unități de învățământ din județ din care provin elevii performeri și profesorii care i-au pregătit. În acest an, valoarea fondurilor alocate se ridică la 217 mii de lei. «Este o creștere semnificativă a granturilor... Acest program are efecte pozitive și după 7 ani contribuie, alături de eforturile elevilor, profesorilor și părinților, la bunul renume al Ialomiței la nivel național!» a declarat Cătălin Grigore, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

23 Noiembrie 2022, 15:20 (2905 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița
Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei
Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(28 Noiembrie 2022, 00:25)
niste presedinti in goana dupa imagine publica
niste directori in goana dupa diplome pentru dosarul de gradatie

felicitari elevilor si profesorilor coordonatori. imi pare rau ca sunteti folositi.

Corcodel de la Dumitresti:
(25 Noiembrie 2022, 22:52)
FOARTE BINE!  Un profesor a trudit cu elevul EMINENT, EI DOI  FIIND EMINENTI!  Ar fi pacat ca si profesorul sa nu ia LAURII ELEVULUI.  LEGEA ROMANA!
Gigel:
(25 Noiembrie 2022, 12:06)
Este foarte bine ca se premiaza olimpicii, impreuna cu dascalii. Problema este ca acest lucru trebuie sa fie facut in scoli, in cadrul unor ceremonii, care sa ii inspire pe ceilalti copii si sa le creasca prestigiul celor care primesc meritele. Dar e greu sa te deplasezi la niste scoli, ca de, esti ditamai presedintele, sau vice, sau administrator public, sau cum s-o numi functia in care ai fost numit politic. Astfel ca efectul este mic, doar sentimentul de legitimitate al celor din poza este mare.