Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate, restul având ca termen limită fi­nalul anului viitor. Iar riscul ca beneficiarii unora dintre aceste proiecte să returneze fondurile primite este mare, având în ve­dere că o parte dintre ele se află încă la stadiul de documentație...

Europa ocolește Ialomița Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a realizat un clasament național în ceea ce privește absorbția fondurilor europene de către fiecare județ al României. Analiza vizează proiectele depuse în cadrul ultimului ciclu financiar, 2014-2020, pentru Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM), Programul Operațional Regional (POR), Programul Operațional Capital Uman (POCU), Programul Operațional Competitivitate (POC), Programul Operațional Capacitate Administrativă (POCA) și Programul Operațional Asistență Tehnică (POAT). Potrivit documentelor publicate de către oficialii Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, Ialomița se plasează pe ultimul loc, la nivel național, în ceea ce privește proiectele europene realizate și a fondurilor accesate. Astfel, în județul nostru, în cadrul ciclului financiar 2014-2020, au fost depuse 116 proiecte cu finanțare europeană, valoarea acestora fiind de 978 milioane de lei. Datele arată că județul nostru a fost întrecut chiar și de județe aflate pe același palier în ceea ce privește dezvoltarea economică sau număr de locuitori. Este vorba despre Călărași (153 de proiecte, în valoare de peste 1 mi­li­ard de lei), Giurgiu (150 de proiecte, în valoare de 1,3 miliarde de lei) sau Teleorman (118 proiecte, în va­loare de peste 900 milioane de lei).

Stadiul proiectelor Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a făcut și o evaluare a gradului de realizare a celor 116 proiecte cu finanțare europeană realizate la nivelul ju­dețului Ialomița. Potrivit acelorași documente oficiale, în prezent, doar un sfert dintre proiecte au fost fina­lizate. Restul se află încă în implementare, unele dintre acestea fiind încă la stadiul de documentație. Printre proiectele cu finanțare europeană finali­zate în acest moment, cel mai mare ca valoare, este cel inițiat de Primăriile Traian și Valea Ciorii, ce a avut ca obiect reintegrarea socială a persoanelor defavorizate din cele două localități. Proiectul a fost lansat în 2018 și s-a încheiat în anul 2021, având o valoare de peste 23 milioane de lei. Printre proiectele aflate încă în implementare, cele mai mari ca valoare sunt proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey, inițiat de Consiliul Județean Ialomița (29 milioane de lei), reabilitarea din punct de vedere al protecției la incendiu și moderni­zarea infrastructurii de fluide medicale, inițiat de Spitalul Municipal Urziceni (10 milioane de lei) sau reabilitarea Ambulatoriului de Specialitate al Spitalului Județean de Urgență Slobozia (17 milioane de lei).

Proiectele aprobate pentru finanțare în prima etapă a PNRR
Parte a Mecanismului de Redresare și Reziliență al Comisiei Europene, realizat cu scopul de a atenua impactul economic și social al pandemiei COVID-19, Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) este documentul în baza căruia România atrage fonduri europene pentru a diminua efectele pandemiei la nivel național. Recent, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a dat publicității lista proiectelor aprobate pentru finanțare în prima etapă, din cadrul PNRR. Ialomița a fost inclusă la rândul său pe această listă, Uniunea Europeană acordând finanțare pentru proiectele realizate de administrațiile locale din Fetești, Fierbinți-Târg, Colelia, Movilița, Săveni, Scânteia, Stelnica, Maia, Ion Roată, Gheorghe Doja. Cele mai multe fonduri în cadrul PNRR a reușit să acceseze municipiul Fetești. Localitatea a primit aprobarea pentru 17 proiecte de investiții, dintre care 16 vizează reabilitarea termică a unor clădiri, iar al 17-lea achiziția de au­tobuze nepoluante. Valoarea totală a acestor proiecte depășește 60 milioane de lei.

24 Noiembrie 2022, 10:35 (4027 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei
Ialomița, pe ultimul loc la absorbția fondurilor europene
«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Comentariile cititorilor:


ANA:
(29 Noiembrie 2022, 12:25)
Ma gandesc cum ajung vizitatorii la conanul Bolomey. Pe traseul  Bora - Gimbasani este jale. Doar ce s-a turnat asfaltul (ce se mai faleau cei de la Consiliul Judetean si nu numai) si acum arata ca dupa razboi. Lucrari facute in bataie de joc ,boscheti pe marginea drumului , gunoaie , indicatoare care  lasa de dorit. Primarii , consilierii , alesii nostri ce asteapta ?
Gică:
(27 Noiembrie 2022, 19:30)
Invităm pe toată lumea de 1 Decembrie la Ciochina Domnul primar a postat că ne așteaptă la țuică fiartă și cârnați! Hai ca vin alegerile și e cam supărat! Divorțul de doamna administrator, a rămas definitiv! Asta nu e din fonduri!
Petru:
(27 Noiembrie 2022, 04:00)
E rezultatul corupției generalizate din instituțiile județului și a politicii de resurse umane, încadrarea prin pseudo-concursuri a neamurilor, amantelor si prietenilor de șpriț. Se încasează salariile si nu fac nimic, se controlează între ei și totul e ,,bine" La asta a dus toleranța la furăciune și lipsa de simț critic. Poate ne vom reveni, dar e greu să elimine atâta mizerie.
GMG :
(27 Noiembrie 2022, 00:27)
Parcare subterană în Slobozia, conacul Bolomey - vai mama noastră de județ! La conac se preconizează un număr de 4000 de turiști pe an (adică 11/ lună sau 1 la trei zile !!!) Mai mulți ar putea să viziteze "parcarea" neterminată sau acolo s-ar putea face un ștrand subteran care ar atrage turiști ,pentru a detrona minunile de la ...Caracal!
GMG:
(27 Noiembrie 2022, 00:04)
Mai știe cineva stadiul parcării subterane din Slobozia? Cam așa este TOT județul! Reabilităm "conace" , doar să bifăm un proiect cu bani europeni.
Mary :
(26 Noiembrie 2022, 21:49)
Este ușor de înțeles, trebuie doar să te uiți la TV.
Un pesedist:
(24 Noiembrie 2022, 21:44)
Efectul conducerii pesediste de 30 de ani a judetului .
MIHAILA:
(24 Noiembrie 2022, 18:40)
Asta este judetul nostru! Ultimul stinge lumina!
Ialomitean:
(24 Noiembrie 2022, 18:05)
Principiul 95% dintre bugetari: timpul trece, leafa merge. Oameni buni faceți ceva pentru copiii noștri care rămân in județul asta. Primari in special luați un om bun la resurse umane și dati afara toate leprele analfabete care nu știu sa scrie o adresa d apoi sa implementeze un proiect finanțat prin fonduri europene Suntem de rasul tuturor Conducătorii județului și al fiecărei uat faceți ceva in acest sens lăsați glumele și relaxarea
Cetatean1:
(24 Noiembrie 2022, 15:31)
Ca sa faci proiecte adevarate trebuie sa ai si scoala. Lipsa de pregatire si comoditatea isi spun cuvantul... Nici sa plagieze din alte parti nu sunt in stare. Salariul sa curga!
Cetatean:
(24 Noiembrie 2022, 12:58)
Acum se vede care este pregatirea si  valoarea care si-o atribuie alesii nostri . Pana obtin voturile de bat cu pumnii in piept, iar dupa se fac ca ploua. De ce sa munceasca , sa-si oboseasca creierasul . Se vede cu ochiul liber cine este pregatit si se zbate sa foloseasca aceste fonduri si cine nu. Asa ca trebuie sa fim foarte atenti in cine avem incredere ca ne doreste binele.
Viorel :
(24 Noiembrie 2022, 12:03)
Nu se prea poate fura din banii ăștia, plus ca daca totusi încerci,te duci repede la mititica. Nu i mai bine sa astepti pleasca de la partid?Leafa merge ...noi cu drag muncim...