Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Garda Națională de Mediu a început în urmă cu o săptămână un amplu control la fabrica de­ținută de Clean Tech Internațional în localitatea Ciulnița. Verificarea vizează modul în care socie­tatea respectă măsurile dispuse privind poluarea olfactivă generată de activitatea fabricii. Declanșarea acestei acțiuni are la bază și demersurile pe care le-au făcut reprezentanții Avocatului Poporului, prin biroul din Slobozia al instituției, în ceea ce privește identificarea unei soluții pentru eliminarea problemelor de mediu.

Verificări în curs Controlul Gărzii Naționale de Mediu survine unei contestații pe care mai mulți cetățeni au depus-o la autoritățile de mediu competente, din județul Ialomița, în urma solicitării reprezentanților Clean Tech Interna­țional Ciulnița în ceea ce privește revizuirea/actuali­zarea autorizației integrate de mediu. Administrația locală a comunei Ciulnița a organizat în luna noiembrie a anului trecut o dezbatere publică cu scopul de a sprijini societatea în demersul său privind revi­zuirea/actualizarea autorizației de mediu. Cetățenii care au participat la această întâlnire oficială, la rândul său inițiatori ai campaniei de conștientizare publică privind poluarea olfactivă produsă de fabrică «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!», au reclamat faptul că firma nu a respectat procedurile legale în ceea ce privește reautorizarea. Reclamanții au susținut pu­blic faptul că din toate documentele prezentate lipsește un raport detaliat privind activitatea societății. Din cauza contestației, Clean Tech Internațional Ciulnița a fost obligată să refacă toată documentația și să o supună analizei funcționarilor publici din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița și Gărzii de Mediu Ialomița. Mai mult decât atât, controlul a fost generat și de numeroasele sesizări pe care locuitorii din Ciulnița și din Slobozia le-au înaintat, încă din toamna anului trecut, celor două instituții. În respectivele plângeri s-a precizat faptul că, prin activitatea industrială desfășurată, fabrica pe care Clean Tech Internațional o deține poluează aerul cu mirosuri greu de suportat. În urma controalelor făcute pe plan local, s-au constatat o serie de nereguli în ceea ce privește modalitatea prin care materia primă folosită în producție este manevrată. Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a somat Garda de Mediu Ialomița să suspende activitatea societății, dispoziție care și-a produs efectul doar 2 zile. În urma verificărilor, s-a constatat că problema a fost remediată. Garda Națională de Mediu încearcă acum să descopere dacă, într-adevăr, problemele au fost rezolvate într-un timp atât de scurt sau dacă ele încă persistă. «Noi am trimis la București toate sesizările pe care le-am primit de la cetățeni, plus întreaga documentație în ceea ce privește procedura de reautorizare. Acum Garda Națională de Mediu va fi cea care va da un verdict oficial... Și cred că este mai bine ca dânșii să aibă un cuvânt de spus, pentru a evita orice discuție cu privire la activitatea desfășurată de instituțiile pu­blice locale. Așteptăm punctul dumnealor de vedere!» susține Laurențiu Ghiauru, comisarul șef al Gărzii de Mediu Ialomița.

3 luni de corespondență Problema mirosurilor greu de suportat emanate în urma activității desfășurată de către fabrica pe care o deține Clean Tech Internațional Ciulnița trenează de mai bine de 10 ani, în ciuda eforturilor Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița și Gărzii de Mediu Ialomița de a o rezolva. În toată această perioadă de timp, modul în care cele două instituții au încercat să o gestioneze evidențiază faptul că ambele sunt fie depășite de situație, fie indiferente. O măsură concretă nu a fost pusă niciodată în practică, atât APM Ialomița, cât și Garda de Mediu Ialomița pasându-și responsabilitatea reciproc și, în același timp, acuzându-se reciproc de ineficiența măsurilor dispuse. Cazul «Clean Tech Internațional» Ciulnița face în prezent obiectul unui amplu dosar deschis de către consilierii din cadrul Biroului Slobozia al instituției Avocatul Poporului. Începând din luna septembrie a anului trecut și până în prezent, această instituție a purtat o corespondență asiduă atât cu autoritățile competente să rezolve pro­blemele de mediu, cât și cu Primăria Ciulnița. Fiecare dintre cele 3 entități publice a fost somată de câteva ori să răspundă unor întrebări privind modul în care a intervenit pentru a elimina disconfortul olfactiv ge­nerat de activitatea industrială și, totodată, să precizeze de ce nu au fost luate măsuri pentru închiderea fabricii. Așa cum era de așteptat, instituțiile nu au oferit concluzii pertinente și, ca de fiecare dată, au pasat res­ponsabilitatea de la un birou la altul. Astfel, Avocatul Poporului s-a adresat Gărzii Naționale de Mediu, solicitând un punct de vedere din partea oficialilor de la București. Rezultatul acestui demers constă în controlul pe care Garda Națională de Mediu a început să-l efectueze în incinta fabricii de la Ciulnița.

2 Februarie 2023, 13:55 (8412 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mary :
(5 Februarie 2023, 09:28)
Germanii o opreau demult, iar pe locul respectiv plantau flori. La noi banii n-au miros, iar șpaga se dă ca bună ziua. Întrebați primarii care au fost, ce căutau seara după program la fabrică, atunci nu-i deranja mirosul?!
ONGistul:
(4 Februarie 2023, 12:19)
Stațiile de monitorizare nu funcționează corect. Au senzorii defecți. Persoanele care sunt responsabile de ele, de la APM, au băgat sub preș ... Știe tot lanțul…deștepților de la Ministerul Mediului despre erori dar, ne interesează?!
Liviu:
(3 Februarie 2023, 21:41)
În prezent Rețeaua Naționala de Monitorizare a Calității Aerului (RNMCA) efectuează măsurători continue de dioxid de sulf (SO2), oxizi de azot (NOx), monoxid de carbon (CO), ozon (O3), particule în suspensie (PM10 și PM2.5), benzen (C6H6), plumb (Pb), arsen (As), cadmiu (Cd), nichel (Ni), benzo(a)piren. Calitatea aerului în fiecare stație este reprezentată prin indici de calitate sugestivi, stabiliți pe baza valorilor concentrațiilor principalilor poluanți atmosferici măsurați.   În prezent în România sunt amplasate 152 stații de monitorizare continuă a calității aerului, dotate cu echipamente automate pentru măsurarea concentrațiilor principalilor poluanți atmosferici. RNMCA cuprinde 41 de centre locale (aflate la Agențiile locale pentru Protecția Mediului) care colectează și transmit panourilor de informare a publicului datele furnizate de stații, iar după validarea primară le transmit spre certificare Centrului de Evaluare a Calității Aerului (CECA) din cadrul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului.
@ION:
(3 Februarie 2023, 14:54)
Cand oi rasfoi putin gramatica oi vedea ca nu ai nevoie de cratima( eu oi, tu oi, el o, noi om, voi oti, ei or).
ION:
(3 Februarie 2023, 00:01)
CAND o-ti scapa de primarele care esteSTELICA ,atunci scapati si de mirosuri .
CETATEAN:
(2 Februarie 2023, 20:43)
Aceasta fabrica polueaza pentru ca arde deseuri, nu o sa respecte niciodata normele! Singura solutie este inchiderea ei!
gogu:
(2 Februarie 2023, 17:55)
In sfarsit!!!!Speram sa scapam de aerul otravit , imputit care umple buzunarele unor smecheri in detrimentul sanatatii noastre !