Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Siguranța elevilor, pe primul loc

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Pentru a asigura protecția elevilor și profesorilor în mod corespunzător, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a implementat un sistem de acces pe bază de cartele
electro­nice. Investiția a fost realizată cu fonduri acordate de Primăria Municipiului Slobozia și este prima de acest tip implementată la nivelul unităților de învățământ din județul Ialomița.

Sistem unic la nivel județean Ialomița nu acționează unitar atunci când vine vorba despre siguranța elevilor și a cadrelor didactice. În timp ce unele școli au implementat sisteme de supraveghere video, altele au încheiate contracte cu firme de pază și protecție sau obligă profesorii să asigure securitatea elevilor în timpul pauzelor. Mai mult, în rapoartele oficiale ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se arată că o parte din sistemele de supraveghere video ale școlilor sunt fie nefuncționale, fie insuficiente. Tocmai de aceea, pentru a crește gradul de siguranță al elevilor, atunci când aceștia sunt la școală, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a implementat un sistem de acces în incinta școlii pe bază de cartele electronice. Sistemul a intrat în funcțiune o dată cu revenirea la cursuri după vacanța de iarnă și oferă o monitorizare mult mai eficientă a tuturor elevilor. Toate datele cu privire la momentul intrării și părăsirii școlii sunt colectate într-un computer, profesorii putând afla în timp real informații despre prezența la cursuri elevilor. «Ne confruntăm de foarte multe ori cu problema accesului în unitate a persoanelor străine. Mai ales dimineața sau în timpul pauzelor, când la intrare numărul elevilor crește, intrau în școală și persoane care nu-și justificau prezența... Inițial ne-am gândit să facem legitimații de acces, pe care paznicii să le verifice, dar s-a dovedit complicat. De aceea am cerut sprijinul administrației locale pentru a implementa acest sistem. Suntem mulțumiți de modul în care funcționează, pentru că astfel putem oferi o protecție mult mai bună elevilor noștri. Le dăm asigurări părinților că securitatea elevilor este o prioritate pentru școala noastră!» a declarat Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia. Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia devine prima unitate de învățământ din județul Ialomița care adoptă măsuri concrete pentru protecția elevilor, o dată cu implementarea sistemului de acces în școală pe baza cartelelor electronice. «Nu am cunoștință ca alte școli să utilizeze acest de sistem, dar le recomand tuturor directorilor să-l folosească! Indiferent de costuri, consider că protecția elevilor și, în același timp, a cadrelor didactice este foarte importantă...» a mai spus Vasile Neagu, directorul unității de învățământ.

Opinia elevilor Montarea sistemului de acces pe bază de cartele electronice a creat un val de reacții în rândul elevilor. Inițial, aceștia s-au arătat reticenți cu privire la modalitatea prin care li se permite accesul în școală, însă, ulterior, au reușit să-i înțeleagă beneficiile. «Într-adevăr, ne-am opus și am zis că școala se transformă în pușcărie... Dar nu este chiar așa. Mi s-a întâmplat chiar mie să văd persoane necunoscute în curtea școlii. Am sesizat atunci la Cancelarie și s-au luat măsuri! Practic, ne ajută pe noi să fim în siguranță la școală și să nu pățim nimic...» spune Alina, elevă în clasa a XII-a la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia. În viitor, școala intenționează să modernizeze și sistemul de supraveghere video pe care îl utilizează în prezent, pentru a crește gradul de siguranță școlară.

8 Februarie 2023, 12:20 (8514 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Viața are «centură de siguranță»
Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat
Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Comentariile cititorilor:


Caramida1:
(16 Februarie 2023, 22:43)
Curios sunt cine o sa monteze acest control acces sigur mmg security . Cred ca eu ca se intorce niste pleava indarat , este prea pe fata pentru o fibra optica , 2 media convectoare si 2 routere 150 milioane
Anonim:
(10 Februarie 2023, 11:23)
Cine este d-l Neagu..e cumva profesor de sport? Am avut amandoi copi la Cuza dar nu tin minte de vre un profesor Neagu
Vasile Dascalu:
(10 Februarie 2023, 01:30)
Cu cartele la intrare, cu spoieli pe pereți și cu floricele nu va creste nivelul de educație. LICEUL CUZA, SAU LICEUL NEAGU, este una dintre cele mai slabe unități de invatatamant din județ.
Ce sa mai vorbim:
(9 Februarie 2023, 23:33)
E o diferenta mare intre a face un pontaj si a-ti petrece ziua uitandu-te continuu pe camere si ascultand profesorii, dl. director Slobozean. Se numeste tulburare obsesiv compulsiva si se trateaza in spitale speciale, nu se pune in pozitii de conducere in institutii de invatamant.
De asemenea este o mare diferenta intre a prezenta o astfel de patologie ca ceva benefic elevilor, cand nu ei sunt cei verificati pe acele camere. Dar asta se numeste simplu ipocrizie.

Unde s-a mai vazut birou de director de scoala cu monitoare pe care ruleaza continuu imagini in timp real din liceu? Lasati parintii sa aiba access la inregistrari daca totul este inspre siguranta elevilor si in schimb va ocupati si de activitatile din fisa postului de director.
John:
(9 Februarie 2023, 17:01)
Foarte interesant cu supravegherea pe camere video!! Ar fi bine sa fie pe toata suprafata unitatii de invatamant, chiar si in clase. Sa se observe comportamentul elevilor. Profesorii au 5,6 ore pe zi...iar la fiecare ora 10 min pauza...cine mai are asa ceva unde lucreaza. Si 4-5 luni pe an concediu...ideal ar fi ca si noi parintii sa putem vedea copii in banci
Slobozean:
(9 Februarie 2023, 15:09)
De ce sa nu supravegheze si profesorii?..pentru ca ii vede ca nu supravegheaza elevii?de ce sa nu le taie orele de la plata daca nu vin la servici la program? Si asa au 4-5 ore pe zi...eu sunt parinte si vreau ca fiul meu sa fie in siguranta la scoala, nu sa aud motive precum ca era pauza si era nesupravegheat.
(-_-):
(9 Februarie 2023, 13:15)
Cartelele alea se pot duplica la orice magazin de chei... Singurul downside ar fi ca la caminele de studenți din București să nu poți să folosești aceeași cartela ca sa intri sau să ieși de doua ori consecutiv, dar, și asta se rezolvă ușor tot cu duplicate :)))
MMC:
(9 Februarie 2023, 00:23)
Pai e foarte normal sa le taie orele profesorilor daca nu isi tin cursurile? Sau voi vreti sa fiti platiti fara sa fiti la ore?
Directorul nesatul:
(8 Februarie 2023, 23:00)
A avut grija sa cheltuiasa si banii investiti inainte - cel mai dotat laborator din liceu a devenit cel mai smecher birou de director
Nu mai laudati obsedatul:
(8 Februarie 2023, 22:51)
Sanchi siguranta elevilor.. Directorul e obsedat de control, a instalat sistemul de access ca sa ponteze profesorii si sa le taie orele. Plus ca a instalat zeci de camere video in liceu, si sta cu ochii pe ele si asculta profesorii toata ziua. Cu asta se ocupa dl director, cu controlul si amenintatul profesorilor.
Pentru siguranta elevilor le-a dat legitimatii care se verifica de portar la intrare, nu verifica nimeni cand intra sau ies elevii pe sistemele astea. Nu mai laudati "siguranta" de care dau dovada toti obsedatii de control. Cu banii investiti in supraveghere putea face mult mai multe
Slobozean:
(8 Februarie 2023, 13:13)
Foarte bine!! O masura cu siguranta eficienta. Felicitari administratiei locale pentru montarea semafoarelor la scoala nr.3!!( doar pe alea le stiu eu)...mult mai sigur pentru elevi si pentru circulatia rutiera!!