Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia a devenit oraș european

Slobozia a devenit oraș european

La 32 de ani de la Revoluție și 11 ani de la înfrățirea cu orașul Nanyang din China, Slobozia a devenit oraș european. Da, da! Nu râdeți și nu mai fiți cârcotași, că nu degeaba ne-au reprezentat aleșii locali de la Bruxelles în Asia și de la Ankara la Stockholm. Uite, au învățat și ei ceva! Mai precis că nu te poți numi oraș european dacă n-ai și tu măcar o toaletă publică. Așa că, în prag de primăvară, de 1 Martie, când natura înflorește, administrația oferă slobozenilor nu unul, ci un buchet de 3 bude ecologice nou-nouțe, «dotate cu echipamente din inox, anti-vandalism, auto­i­gienizante». Salutăm public această victorie, prima după 32 de ani de investiții pe care le plătim noi și copiii copiilor noștri până la al șaptelea neam. Da, o fi bine să renovezi Spitalul Județean și să visezi să faci traseu turistic pedestru prin Ialomița după modelul spaniol «Il Camino», cum vrea președintele Pavel. Da, o fi minunat să transformi Slobozia în șantier de dragul moder­nizării riscând să nu mai termini în veci ce ai început, cum face Soare... Dar nimica nu se compară cu cele 6 tronuri de inox pe care administrația le pune la dispoziția slobozenilor pentru prima oară după ani lungi de promisiuni. Sigur, au costat 25000 de euro bucata și urmează să ni se mai cumpere alte 7 la fel. Dar, în sfârșit, putem avea unde. Putem, spre exemplu, așezați confortabil unde nici împăratul nu ne poate de­ranja, să cădem pe gânduri și să ne minunăm că nu am așteptat atâta amar de ani degeaba. Sau să închidem ochii și să scrâșnim din dinți promi­țându-ne că nu vom mai face greșeala de a vota promisiuni. Sau, după ce ieșim, să îi trimitem poze de interior lui Zuckerberg, să știe tot mapamondul că a dat norocul peste noi. Hai, că puteți! Faceți un efort de imaginație, vă rugăm! Dacă am așteptat 6 mandate de primar ca să avem, în sfârșit, ceva doar al nostru, cât va dura până când om avea drumuri, spitale, școli? Cât va mai trece până când vom învăța să fim politicoși, empatici, buni cetățeni ai urbei? Sau, de cât timp va fi nevoie până când autoritățile vor înțelege că investițiile pe care le fac pe banii noștri ar trebui să devină utile înainte ca bruma de tineri pe care o mai avem să plece cu tot cu nepoți din țară? Și nu uitați să aveți în buzunar niște șervețele, dacă vă hotărâți să vă gândiți la toate astea în budele ecologice ale Sloboziei. Altfel riscați să rămâneți captivi în ele alte 6 mandate!

28 Februarie 2023, 20:20 (10205 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia «recuperează» investiția pentru Sala Polivalentă
Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița
Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi
Slobozia va cheltui 200000 de euro pentru toaletele publice
Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Comentariile cititorilor:


vidanjoru':
(28 Martie 2023, 15:58)
antreb si io ca anal fabetu' functional: ce poate sa contina o astfel de toileta incat sa aiba pretul unei garsoniere? Actuala administratie vrea sa-l intreaca la "daune" pe stoica? Ala care a facut chioscul turistic din OSB la pret de penthouse (in capitala). Pai 4 pereti din plastic, sau in cel mai bun caz panouri sandwich, o usa, un scaun de wc si eventual o chiuveta, daca o avea-o si pe aia. De treijde ani vedem cum s-au facut in oras numai investitii f f scumpe, multe dintre ele total inutile (nu spun ca toaletele publice nu sunt utile)...dar pretul?? ce se putea face cu un sfert de milion de euroi? hai sa ne...in ei! ca sunt bani de la fraieri. Fraieri care sunt inca in putere (nu i-a slabit saracia) si pot cara in continuare bidoane cu apa plata de la buticul din colt. Ba mai nou poa sa care bidonul si cu bicicleta pe pistele lu Mocionel, ca doar el a nashit projectu'. 
Nu puteati bre sa-i puneti pe artistii aia de la DADP sa faca 10 baraci din termopan, sa cumparati de la depozit 10 scaune wc si iesea toata treaba de 10 ori mai ieftina?
Pariu ca si astea de 25 mii euroi bucata vor fi vandalizate de cocalarii nesanctionati din slobozica? Dar ce comision de k.k, sa iei de la DADP? Altfel iti sta cu 10 la suta din 250 mii euro! (3+7 wc x 25 mii coco). Moare bruzli de ciuda ca el a facut taman din bca o toaleta de 50 mii euroi.
Mary :
(7 Martie 2023, 00:35)
Visați balene! Orașul nu are apă potabilă de ani de zile. Este totuși o condiție sine-qua-non.
&contribuabil:
(5 Martie 2023, 14:41)
Corect..."LAUDE" pentru primarul orasului. De ce sa-l laudam ? este ales {in functie}sa cheltuaisca banii nostri  cu chibzuita. Sa faca ceva pentru salariul pe care il incaseaza.
Curiosul :
(4 Martie 2023, 00:04)
Primăria a cumpărat, cum? Este treaba curții de conturi,dar babuinii inca nu sunt învățați sa folosească toaleta,spre exemplu cea noua din parcul Ialomița a avut bazinele vandalizate la doar 2 zile de la inugurare,pisatul sta confortabil pe podea ,iar unii încă nu au învățat sa tragă apa,de aceea administratorul încuie usile iar investiția a fost făcută degeaba.
Corina :
(3 Martie 2023, 11:44)
Dacă o toaletă costă 25000 euro ,câți bani ar fi dispuși să dea pentru umanitate,bun -simt,empatie???Și de le vor găsi domniile lor???Poate au vreo ofertă pe unde fac dumnealor aceste achiziții. E mult de spus ,dar hai să facem ceva mai bine.
Andrei:
(2 Martie 2023, 17:40)
Dar parcurile de la MB-uri și gara de ce nu au toalete? De ce nu se caută o soluție privind infrastructura energetica și de internet sa devină subterană că în vest. Orașul arata de zeci de ani ca unul din India sau Pakistan. Daca pe comuniști i-a durut in spate de orice, democrații puteau aduce o schimbare, daca tot au început șantierele cu pistele de biciclete.
contribuabil:
(1 Martie 2023, 20:19)
da, chiar frumos articolul. se inscrie in cunoscuta traditie a redactiei de texte critic-dulcege, din care rezulta transparent laude la adresa actualului primar. de fapt cam tot mandatul acestuia a fost transformat la ziarul de fata, in campanie electorala.
dar pana la buda informatizata cu care urmeaza sa va laudati la zukerberg, invitati-l pe primarul  cu budele de cate 25000 de euro, sa arunce o privire in asa-numitele  toaletele ecologice ( ???????)  de la locurile de joaca din parcul tineretului, unde se sugereaza copiilor sa mearga in caz de ....urgenta. 
sau mamicilor care ii insotesc. sau bunicilor.
si, chiar si el o sa vada ca in caz de forta majora, nu iti trebuie niciun tron de inox de zeci de mii de coco si intri buzna in cascarabeta aia ordinara, imputita si apoi gata, vezi lumea  mult mai relaxat, cu alti ochi.
stiu ca, fata de o astfel de atitudine afisata, spiritul critic ce va caracterizeaza nu va va permite  ( ca si in alte multe situatii ) sa postati comentariul, dar sunt sigur ca, pe unde scurte, ii veti transmite primarului ....... aroma observatiilor de fata.