Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Europarlamentarul PNL Dan Motreanu

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Într-o declarație publică, europarlamentarul PNL Dan Motreanu critică maniera în care Ministerul Agriculturii a negociat acordarea compensațiilor pentru fermierii români afectați de importurile de grâne din Ucraina. În opinia acestuia, țării noastre îi va reveni cea mai mică sumă, în valoare de 10 milioane de euro.

Demersuri pe lângă Comisia Europeană Potrivit europarlamentarului PNL Dan Motreanu, alături de România, oficialii Ministerelor Agriculturii din Polonia și Bulgaria au negociat acordarea unor facilități financiare tuturor fermierilor afectați de importurile cerealiere din Ucraina. Țara noastră va primi însă cei mai puțini bani, respectiv 10 milioane de euro, spre deosebire de Bulgaria, stat căruia îi va fi acordată suma de 16 milioane de euro, și Polonia, căreia îi va fi repartizată suma de 30 milioane de euro. «Toată responsabilitatea pentru modul în care s-au purtat negocierile revine Ministerului Agriculturii. Aceste sume se bazează pe documentele pe care le-au prezentat Ministerele Agriculturii din cele trei țări. România este în mod clar dezavantajată, având în vedere că prin țara noastră a trecut cea mai mare cantitate de grâne din Ucraina. Încă sper că lucrurile pot fi schimbate, pe baza argumentelor. Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!» susține europarlamentarul liberal Dan Motreanu. Reprezentantul României în Parlamentul European susține faptul că va face demersuri pe lângă Comisia Europeană pentru ca valoarea ajutorului financiar acordat țării noastre să se majoreze. «Vom continua demersurile pentru a suplimenta sumele pentru fermierii români. Recent, am solicitat Comisiei Europene, împreună cu colegul meu Daniel Buda, măsuri pentru sprijinirea producătorilor români de cereale. Ni s-au alăturat colegii din grupul PPE România și o serie de eurodeputați din statele învecintate. Chiar zilele acestea, am obținut promisiunea sprijinului pentru fermierii români, din partea președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la întâlnirea de la grupul PPE. Susținerea politică pentru țara noastră este fără echivoc. Însă, negocierea, prezentarea datelor, partea tehnică sunt atribuții care revin Ministerului Agriculturii...» a mai spus Dan Motreanu.

17 Martie 2023, 19:05 (7898 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor!»
Europarlamentarul Dan Motreanu a deschis Parlamentul European pentru aleșii locali din Ialomița

Comentariile cititorilor:


in secta:
(28 Martie 2023, 14:03)
Tataia din capu' la minister ne distrage atentia cu kormoranii, cu lacustele si cu greierii, dandu-se mare patriot. Dar in ale strainataturi (Bruxelles) nu se duce sa sa contreze cu "asupritorii capitalisti" le transmite doar de pe plaiurile mioritice, de la televiziunile de partid, gen latrina3 ca numai peste cadavrul lui (politic, firește) le permite sa ne vanza lacuste (nu ca ne-au obligat aia - adica UEistii sa halim acele "delicatese", sau ca ne-am permite sa dam un milion pe kilu' de faina proteica de insecte). Deci: doar GARGARA politica, circ, dar fara paine, ca painea e scumpa si nu si-o permite tot saraku.
Zburda TIRurile din ukraina incarcate ochi cu cereale cu pret de dumping si tataia in loc sa-si puie chieptul zbarcit dezgolit ca sa le opreasca, se lupta cu "ciocălăul" in lanul de porumb noaptea ca hotii.  In afara de facut circ la TV, de jignit jurnalisti care-l intreaba daca e ok sa permita vanzarea unui kil de jumari cu 120 lei, mega tzeapa cu casa unirea (pe care a lansat-o in mandatul trecut si care a creat o gaura neagra la bugetul de stat cu multe milioane de euro) pe care o resusciteaza si in prezent, in afara de numirea unor shpagari prin institutiile din suptordine, face si el ceva bun pentru tara? Cum e cu pretinii lui - baroni locali - care fraudeaza fonduri apia? Allow, dna???  
Gri:
(19 Martie 2023, 12:34)
Nimic nou în partea de est a Europei, iar suntem cei mai proști, până și Bulgaria ne ,,bate" la subvenții europene. Agricultura este crunt lovită, ucrainenii sunt mai ceva ca la ei acasă și își bat joc de România sub toate formele ( a se vedea și cazul Bistroe cu brațul Chilia cu tot, unde au ignorat total convențiile). România nu are politicieni sau conducători, sunt marionete ce își văd doar propriile interese, sau nu se vede altceva, ce avem noi ca țară după '89, a fost distrus totul. Să nu uităm că acel regim a construit multe, dar nu de unul singur, poporul ,, dirijat" în acest sens a făcut totul, acum același popor dar cu alți oameni în mod inconștient a distrus totul. Dator pe generații întregi ( în '89 datoria externă era 0) fuga de muncă ( așa este când autoritățile încurajează nemunca prin ajutoare sociale de tot felul ptr. toți puturoșii și scursurile societății dar care aduc voturi celor care trebuie), cei care mai muncesc sunt păcăliți în mod constant, mediul privat care răsplătește munca sub forma salariului minim, alte sume la negru și întru-un viitor nu prea îndepărtat cei ce vor ieși la pensie nu vor îndeplini nici măcar condițiile minime având o pensie sub forma unui ajutor social de fapt. DAR , nu vede nimeni toate astea pentru că avem ,, lupul paznic la oi". Și ar mai fi ....... .
@Brancoveanu:
(18 Martie 2023, 11:53)
Korekt. Dincolo de cele mentionate mai sunt jmekeriile cu produsele bio, produse ffffff subventionate si de cea mai proasta calitate. Un exemplu sunt pepenii vanduti ca bio in mega image, pepeni care depasesc 100 de tone la hectar. Asta da bio energetic de doja!!!!
Mary :
(18 Martie 2023, 10:48)
Agricultorii?! Când au un an bun, tac mâlc. Când este un an mai prost, se vaită cu lacrimi de crocodil. Stau cu gurile căscate după subvenții, iar noi, în bărăgan patria grâului, mâncăm cea mai scumpă pâine și cea mai proastă. Pâi, nu vă este rușine?!
Slobozean:
(18 Martie 2023, 02:50)
Demersul asta e initiat de un slobozean de-al vostru, nu de domnul motreanu. Hai sa nu mai politizam chiar tot
Brâncoveanu :
(17 Martie 2023, 20:19)
Nu exista în economia românească un sector mai subvenționat precum agricultura și cun toati bani din fonduri europene și scheme de stat , pe care ii încasează, fermieri romani sunt cei mai vocali. Pentru ei niciodată nu este bine... De 30 de ani n-au făcut decât averi personale , nimic pentru cei care le-au amendat terenurile. În agricultură ca și în HORECA...este cea mai mare evaziune, de aceea bani negri ajunsg și în aceste campanii de "victipizate". Lăcomia și hoția sunt vizibile , nu iti trebuie prea multe studii.
Flory:
(17 Martie 2023, 19:51)
Ca de obicei, cei mai prosti din curtea scolii...cu asa reprezentanți, asa rezultate.