Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Este printre primii 15 prosumatori înregistrați la ENEL Dobrogea în Ialomița. A montat primele 12 panouri fotovoltaice în 2017. Nu s-a gândit la bani, a visat să fie independent energetic. Și recomandă investiția cu o condiție: să ai capacitatea de a te adapta la un joc ale cărui reguli se schimbă în fiecare zi!

Casa cu panouri solare de la Slobozia Nouă Casa e la șosea. O casă bătrânească, nu are nimic spectaculos... În afara panourilor solare și a proprietarului. Alin S. este printre primii prosumatori înre­gistrați în sistemul ENEL Dobrogea. A montat primele 12 panouri în 2017 visând să devină independent energetic. Și o vreme a reușit: «Independent energetic, în opinia mea, poți fi dacă ai capacitatea de a stoca energia... Timp de 2 ani, până prin 2019, am fost și eu... Apoi am înțeles că nu e posibil, pierdeam prea multă energie!». Așa începe povestea lui Alin S. despre mirajul independenței energetice. Și ne roagă să nu-l pozăm, că nu e panou fotovol­taic... Pozăm panourile fotovoltaice, că pentru ele am venit! Nu sunt multe și nici spectaculoase. Dar i-au permis lui Alin S. să livreze, în calitate de prosumator, curent electric în valoare de 2600 de euro în 2 ani. Iar acum se pregătește să mărească puterea instalată a panourilor fotovoltaice din curtea lui de 8 ori... Pe acoperișul casei și în curte. Cum scrie la carte, cu panta în unghi de 40 de grade și sistem mobil. Are deja câteva panouri în curte și recomandă soluția, mai ales pe timp de iarnă.

Golgota prosumatorului Îl întrebăm dacă se consideră o poveste de succes. Un om care a învins sistemul și se bucură de independență energetică... Ne arată o factură în care ENEL Dobrogrea îi cere penalități de 0,22 lei la alte penalități pe care tot ENEL Dobrogea le-a anulat: «Îmi pare rău că vă dezamăgesc... Investiția în fotovoltaice nu e o poveste de succes! Nu în România. Degeaba a asigurat sta­tul un cadru legislativ dacă autoritățile statului aplică legea după ureche... Sau nu o aplică! Și degeaba ești prosumator dacă ENEL nu poate gestiona energia injectată în rețea. Nu există nici măcar un sistem de facturare flexibil! Bătaia de joc este imensă... Nu am mai primit o factură la energie de la ENEL din aprilie 2022! Iar conform contractului trebuie să o primesc în fiecare lună... Am luat legătura cu ANRE, ANPC și alte instituții ale statului și nu face nimeni nimic. În schimb, primesc somații să plătesc penalități la niște penalități anulate după emiterea unei facturi greșite... Adică mi-au facturat în decembrie și m-au penalizat că n-am plătit din iunie! Apoi mi-au anulat factura și apoi mi-au calculat penalități la penalitățile anulate. E o bătaie de joc totală. Și nimeni nu te poate apăra!».

Speranța moare ultima Când nu luptă cu morile de vânt ale sistemului și cu obtuzitatea angajaților ENEL Dobrogea, Alin S. scoate telefonul din buzunar și deschide aplicația care gestionează panourile fotovoltaice de pe casa sa. Inginer electrotehnist de formație, a automatizat instalația și o poate controla de oriunde. De la apara­tul de aer condiționat și până la unghiul de înclinație al panourilor din curte, totul poate fi controlat prin telefon: «Oricând, și teoretic de oriunde, pot decide cât să consum și cum să consum energia electrică pe care o produc... Dacă vreau, o pot injecta în rețea, dacă nu o pot consuma în curte... De exemplu, pot decide să ud solarul pe care îl am cu apă din fântână, cu ajutorul curentului electric produs de panourile fotovoltaice...». Preț de un minut ne face dovada utilizând exclusiv telefonul. Îi cerem un verdict. Reprezintă panourile fotovoltaice o investiție? Putem visa să fim prosumatori? «Iar vă dezamăgesc. Nu e o afacere pentru toată lumea. Dar cred sincer că dacă toate casele din România ar avea panouri fotovoltaice instalate, România ar deveni exportator de energie. Sau, cel puțin, nu am mai importa... Pentru că statul român are nevoie de energie, fiecare dintre noi avem nevoie de energie și niciodată nu este îndeajuns față de cât putem noi consuma!».

Investiție amortizată în 6-8 ani În pofida problemelor cu care se confruntă permanent, Alin S. recomandă acest tip de investiție: «Teoretic, dacă toate merg bine, în 6 luni poți construi un sistem de panouri fotovoltaice care să-ți confere statutul de prosumator. Nu e un statut ideal, dar e tot ce îți poate oferi sistemul la acest moment... Dacă o faci în regie proprie, costurile sunt mai mici, dacă o faci cu bani de la stat, orice ajutor financiar e binevenit. Recomand această investiție cu o singură condiție: să fii capabil în orice clipă să te adaptezi la un joc în care regulile se schimbă zilnic!». Nu suntem, dar vrem să profităm de know-how-ul acumulat de Alin S. de-a lungul celor 6 ani de experiență. Cât să investim, care panouri sunt mai eficiente, cu ce firmă, la ce furnizor? Alin S. are răspunsuri pentru toate, dar ezită să le ofere: «Pot să vă spun doar ce vreau să fac eu... Vreau o pompă de căldură care să-mi permită să mă debranșez de la rețeaua de gaze, vreau o stație de în­cărcare electrică în curte pentru mașină, vreau solar încălzit cu ajutorul energiei solare! Și vreau, în continuare, să nu mă gândesc la banii pe care i-aș putea câștiga injectând energie în rețea. Din punctul meu de vedere, singurul lucru important la acest tip de investiție e să devii independent energetic. Iar asta e o recomandare pe care o susțin 100%!».

18 Martie 2023, 11:20 (27681 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița
Ialomița primește 28 milioane de lei pentru Programul «Casa Verde»
Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Comentariile cititorilor:


eco:
(21 Martie 2023, 16:10)
Tipul cu panourile este smart; toata investitia a facut-o din buzunarul propriu adaugand la cateva luni panouri in plus. Fara bani de la stat...ca altfel ar fi asteptat mult si bine, iar panourile si inverterul ar fi fost de o calitate mai slaba. Ca, deh, firmulitele astea aparute precum ciupercile, cand e vorba de primit banuti de la stat achizitioneaza cele mai ieftine chinezarii si le monteaza la preturi exorbitante.
Iar pretul oferit prosumatorului de catre marii distribuitori de energie este derizoriu, adica pretul energiei active. De ce trebuie sa platim cu totii certificatele verzi catre baietii destepti din energie? Adica suntem taxati daca ne permitem luxul de a beneficia de energie din surse nepoluante. Pai si prosumatorii astia mici cu instalatii de 3, 5...15 kw/h produc energie verde, dar lor nu li se plateste certificat verde; insa sunt buni de plata chiar si pe taxele pe care le platesc pentru kw compensat cantitativ. Dau in retea ziua un kw la "uriasul" pret de 0,25 lei si cand il iau inapoi din retea (noaptea) mai platesc diferenta intre 0,25 lei si 0,7-0,8 lei (in cazul Hidro). Deci e o mare teapa compensarea cantitativa legiferata de stat in favoarea baietilor destepti din energie. Ar fi ideal sa poti fi independent energetic, insa costurile sunt f mari raportate la beneficii. Asa ca, marea majoritate a celor care au nervii tari sa acceseze programul cu fotovoltaicele isi instaleaza centrale cu puteri minime 3, 5 kw/h. Tot e ceva, un prosumator poate acoperi intr-o zi consumul a 4, 5 case.
Cum justifica baietii destepti faptul ca cumpara kw de energie la pret minim de la producatorul national Hidroelectrica 0,25 lei/1kw si il vand populatiei cu preturi intre 2-5 lei??
Multi vor spune ca nu e asa, ca pretul e plafonat la 1,3 lei...pai diferenta pana la pretul maxim o platim din banii tuturor!! Asa ca au tot interesul sa urle sus si tare ca e criza de energie, ca sa justifice preturile nesimtite practicate (parca dupa pandemie se inchisesera
Grigore Viorel :
(19 Martie 2023, 09:18)
Buna ziua. Cum as putea da de domnul Alin S cel cu panourile gestionate la distanta. Tel meu 0722495401. Multumesc
prosumator:
(18 Martie 2023, 13:24)
un kit on grid de 3 kw produce cam 3000 kw pe an ( in baragan, in functie de parametrii panourilor, de numarul de zile insorite, de intretinerea panourilor etc. ) ca necesarul de consum pentru o casa de 2-3 camere cu toate dotarile ( exclusiv centrala electrica pentru incalzire pe timp de iarna). la o investitie de 20-22.000 lei ( cam  7000  lei/kw putere kit ). cu pretul subventionat  actual de cca  0,7-1 leu/kw,  investitia se acopera in 7-9 ani.
daca preturile explodeaza ( nu prea cred, ca eu presupun ca lucrurile vor intra intr-o normalitate cu fluctuatii de 1,5-2 lei/kw cel mult ), atunci perioada se reduce proportional.
la 1,5-2 lei/kw, perioada va fi de 4-5 ani, iar la 3,5 lei/kw, perioada va fi de cca. 2 ani.
investitia , pana la urma, tine de capacitatea si disponibilitatea beneficiarului de a  investi.
daca vrei pompa de caldura ( inca o investitie consistenta- 30-40.000 lei plus montaj 5-8.000 lei, plus amenajarea sistemulu de incalzire prin pardoseala, cam obligatoriu la pompa de caldura care nu prea e eficienta cu calorifere, amortizabila si ea  in multi-multi  ani ), consumul nu creste foarte mult, dar  daca ai centrala electrica de incalzire pe timp de iarna, de ex., iti trebuie cca. 1000-2000 kw lunar pe timp de iarna si 300-400 pe timp de vara. adica aproximativ un total anual de 12.000-13.000 kw.  deci un kit de 12-15 kw adica o investitie de vreo 75-80.000 lei.
daca vrei un sistem off grid, atunci adauga aici valoarea ( consistenta ) a acumulatorilor.
sunt variabile de care fiecare trebuie sa tina cont cand initiaza investitia.
la o subventie de la stat de 20.000 lei pentru o gospodarie obisnuita, cheltuiala investitorului de 2-3000 lei ( pentru un kit de 3 kw ), este foarte avantajos.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 17 Iul 2024
205 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Vindea haine la magazinul de animale

În cursul zilei de joi, 2 septembrie a.c., în intervalul orar 13.00-17.00, efective din cadrul Poliției Slobozia, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au organizat și executat o acțiune pe ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:00
(16729 vizualizări - 0 comentarii)


Falși inspectori de la Protecția Consumatorului

O nouă metodă de înșelat patronii slobozeni a fost testată la Slobozia. Polițiștii i-au prins pe făptuitori, cercetînd actual modul în care aceștia au reușit să-i înșele pe administratorii a două societăți ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:44
(1015797 vizualizări - 518 comentarii)

Taguri: Slobozia țeapă


Slobozia: Pieton accidentat pe trecere

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii au fost sesizați despre faptul că în Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:43
(18888 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Pistol fără documente, confiscat

În cursul zilei de miercuri, 1 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și executat o acțiune, al cărui scop principal l-a constituit identificarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(20250 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general prins de polițiști

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii feteșteni au identificat și reținut un bărbat, de 34 de ani, din județul Vaslui, urmărit. Acesta se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(18099 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești UG arestare


Taximetrist băut, la volan

În cursul nopții trecute, 31 august, polițiști ai Biroului Rutier Slobozia au oprit un autoturism de transport persoane în regim taxi, la volanul căruia se afla un bărbat de 33 de ani, din localitate. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(18633 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Polițiștii ialomițeni cercetează trei patroni pentru infracțiuni economice, respectiv evaziune fiscală și fals în înscrisuri sub semnătură privată, prejudiciul reținut în sarcina celor trei depășind 93 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(20325 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, scoase din circulație

Marți, 31 august, în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri, în colaborare cu reprezentanți ai RAR au acționat în Slobozia, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor aflate în circulație ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:41
(15932 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat laptopul din casă

Polițiștii ialomițeni au reușit să rețină un tînăr de 19 ani din Grindu, suspect de comiterea unui furt. Furtul a fost sesizat polițiștilor, sîmbătă, 28 august, cînd victima, un bărbat de 28 de ani din ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:46
(16552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu furt laptop


Fetești: Băut la volan

Luni, 30 august, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din localitate. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii l-ai testat ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:44
(18428 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie de 83 de ani, dispărută de la domiciliu

La începutul săptămînii, luni, 30 august a.c., în jurul orei 14,00, un bărbat din Urziceni a reclamat polițiștilor din localitate despre faptul că Alexandra Elisabeta, de 83 de ani, din localitatea Manasia ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:42
(15824 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Cristina Pocora îl vrea pe ministrul Șeitan la coșul de gunoi

Într-un comunicat remis presei, Cristina Ancuța Pocora, președintele Comisiei de Egalitate de Șanse din Camera Deputaților, condamnă activitatea ministrului Muncii, Familiei și Solidarității Sociale, Mihai ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:32
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:34
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:20
(9400 vizualizări - 0 comentarii)


Trei cazuri suspecte în Ialomița: Virusul West Nile alertează autoritățile

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița s-a întrunit marți, 31 august, în vederea analizării situației legate de apariția cazurilor de îmbolnăvire cu virusul West Nile.
La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:52
(17766 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierul Florin Mangiurea, medaliat cu aur și bronz la Campionatele Mondiale

Plutonierul Florin Mangiurea, sportivul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», a reușit o performanță unică în istoria locală. El a obținut două medalii pe podiumul Campionatelor ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:47
(20311 vizualizări - 8 comentarii)


Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Doi bărbați din Țăndărei, de 30, respectiv 26 de ani, sînt cercetați penal pentru infracțiunea de de ultraj după ce, nemulțumiți de faptul că fratele lor, de 19 ani, urmează a fi sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:46
(16081 vizualizări - 11 comentarii)


APIA prelungește termenul de depunere a cererilor pentru motorină

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură este ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:44
(17616 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția producătorilor de lapte

Astăzi, 31 august 2010, este ultima zi de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă și destinate producătorilor de lapte din zonele defavorizate ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:42
(16172 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente

Alexeni: Beat la volan, a dat în marșarier și a acroșat un pieton În cursul zilei de sîmbătă, 28 iulie a.c., în jurul orelor 21.30, Poliția Slobozia a fost sesizată prin Serviciul Național ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:24
(15001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A alimentat mașina, dar a «uitat» să plătească

Duminică, în jurul orei 18.30, Poliția Urziceni a fost sesizată de angajații unei stații de alimentare cu carburant despre faptul că o persoană necunoscută ce conducea un autoturism înmatriculat în județul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:13
(15366 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni PECO


Slobozia: Pistol cu gaze, deținut ilegal

Polițiștii au depistat un bărbat, de 21 de ani, domiciliat în Slobozia, care deținea fără drept un pistol cu gaze, de calibru 9 mm, procurat din Bulgaria și introdus ilegal în România. Polițiștii au ridicat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(17754 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit național și internațional, depistat de polițiști

Sîmbătă, 28 august a.c., polițiști din Țăndărei au identificat, reținut și încarcerat în Penitenciarul Slobozia, un bărbat în vîrstă de 26 de ani, din localitate, urmărit național și internațional din luna ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(15555 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei UG


În cazul accidentului de la Iazu, făptuitorul a mințit!

Vineri, 27 august a.c., ora 15.00, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au dispus măsura reținerii, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru un tînăr, de 23 de ani, din comuna Traian, implicat în accidentul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:11
(15990 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident update


Urziceni: I-au dat foc la casă

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții de duminică spre luni, 29/30 august a.c., în municipiul Urziceni. La sosirea pompierilor la locul intervenției, focul cuprinsese cele 3 încăperi ale casei, extinderea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:56
(15751 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Perieți: Polițist lovit de infractor

La sfîrșitul săptămînii precedente, joi, 26 august un polițist a fost lovit de un infractor. Bărbatul, condamnat anterior la o pedeapsă cu închisoarea de 18 ani, pentru infracțiunea de omor a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(21559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți scandal


Lilieci: Accident provocat de explozia unui cauciuc

La sfîrșitul săptămînii trecute, joi, 26 august, în apropierea localității Lilieci, s-a produs un accident rutier. În timp ce un bărbat de 41 de ani, din comuna brăileană Șuțești conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(19013 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Incendii

Vineri, 27 august, la ora 15.40, pompierii au acționat în comuna Bărbulești, unde rezerva de furaje a unui cetățean a fost cuprinsă de flăcări. Un copil de 4 ani s-a jucat cu focul în imediata apropiere ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(19192 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovit de mașină după ce a căzut pe șosea

Joi, 26 august, în municipiul Urziceni s-a produs un accident rutier în urma căruia o persoană a fost rănită. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ion Roată, conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(13391 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tîlhari prinși de polițiști

Tîlhărie, furt, furt calificat și violare de domiciliu sînt infracțiuni ce se rețin în sarcina a doi frați din comuna Valea Ciorii. Cei doi, de 23, respectiv 28 de ani au fost arestați pentru o perioadă ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39