Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Este printre primii 15 prosumatori înregistrați la ENEL Dobrogea în Ialomița. A montat primele 12 panouri fotovoltaice în 2017. Nu s-a gândit la bani, a visat să fie independent energetic. Și recomandă investiția cu o condiție: să ai capacitatea de a te adapta la un joc ale cărui reguli se schimbă în fiecare zi!

Casa cu panouri solare de la Slobozia Nouă Casa e la șosea. O casă bătrânească, nu are nimic spectaculos... În afara panourilor solare și a proprietarului. Alin S. este printre primii prosumatori înre­gistrați în sistemul ENEL Dobrogea. A montat primele 12 panouri în 2017 visând să devină independent energetic. Și o vreme a reușit: «Independent energetic, în opinia mea, poți fi dacă ai capacitatea de a stoca energia... Timp de 2 ani, până prin 2019, am fost și eu... Apoi am înțeles că nu e posibil, pierdeam prea multă energie!». Așa începe povestea lui Alin S. despre mirajul independenței energetice. Și ne roagă să nu-l pozăm, că nu e panou fotovol­taic... Pozăm panourile fotovoltaice, că pentru ele am venit! Nu sunt multe și nici spectaculoase. Dar i-au permis lui Alin S. să livreze, în calitate de prosumator, curent electric în valoare de 2600 de euro în 2 ani. Iar acum se pregătește să mărească puterea instalată a panourilor fotovoltaice din curtea lui de 8 ori... Pe acoperișul casei și în curte. Cum scrie la carte, cu panta în unghi de 40 de grade și sistem mobil. Are deja câteva panouri în curte și recomandă soluția, mai ales pe timp de iarnă.

Golgota prosumatorului Îl întrebăm dacă se consideră o poveste de succes. Un om care a învins sistemul și se bucură de independență energetică... Ne arată o factură în care ENEL Dobrogrea îi cere penalități de 0,22 lei la alte penalități pe care tot ENEL Dobrogea le-a anulat: «Îmi pare rău că vă dezamăgesc... Investiția în fotovoltaice nu e o poveste de succes! Nu în România. Degeaba a asigurat sta­tul un cadru legislativ dacă autoritățile statului aplică legea după ureche... Sau nu o aplică! Și degeaba ești prosumator dacă ENEL nu poate gestiona energia injectată în rețea. Nu există nici măcar un sistem de facturare flexibil! Bătaia de joc este imensă... Nu am mai primit o factură la energie de la ENEL din aprilie 2022! Iar conform contractului trebuie să o primesc în fiecare lună... Am luat legătura cu ANRE, ANPC și alte instituții ale statului și nu face nimeni nimic. În schimb, primesc somații să plătesc penalități la niște penalități anulate după emiterea unei facturi greșite... Adică mi-au facturat în decembrie și m-au penalizat că n-am plătit din iunie! Apoi mi-au anulat factura și apoi mi-au calculat penalități la penalitățile anulate. E o bătaie de joc totală. Și nimeni nu te poate apăra!».

Speranța moare ultima Când nu luptă cu morile de vânt ale sistemului și cu obtuzitatea angajaților ENEL Dobrogea, Alin S. scoate telefonul din buzunar și deschide aplicația care gestionează panourile fotovoltaice de pe casa sa. Inginer electrotehnist de formație, a automatizat instalația și o poate controla de oriunde. De la apara­tul de aer condiționat și până la unghiul de înclinație al panourilor din curte, totul poate fi controlat prin telefon: «Oricând, și teoretic de oriunde, pot decide cât să consum și cum să consum energia electrică pe care o produc... Dacă vreau, o pot injecta în rețea, dacă nu o pot consuma în curte... De exemplu, pot decide să ud solarul pe care îl am cu apă din fântână, cu ajutorul curentului electric produs de panourile fotovoltaice...». Preț de un minut ne face dovada utilizând exclusiv telefonul. Îi cerem un verdict. Reprezintă panourile fotovoltaice o investiție? Putem visa să fim prosumatori? «Iar vă dezamăgesc. Nu e o afacere pentru toată lumea. Dar cred sincer că dacă toate casele din România ar avea panouri fotovoltaice instalate, România ar deveni exportator de energie. Sau, cel puțin, nu am mai importa... Pentru că statul român are nevoie de energie, fiecare dintre noi avem nevoie de energie și niciodată nu este îndeajuns față de cât putem noi consuma!».

Investiție amortizată în 6-8 ani În pofida problemelor cu care se confruntă permanent, Alin S. recomandă acest tip de investiție: «Teoretic, dacă toate merg bine, în 6 luni poți construi un sistem de panouri fotovoltaice care să-ți confere statutul de prosumator. Nu e un statut ideal, dar e tot ce îți poate oferi sistemul la acest moment... Dacă o faci în regie proprie, costurile sunt mai mici, dacă o faci cu bani de la stat, orice ajutor financiar e binevenit. Recomand această investiție cu o singură condiție: să fii capabil în orice clipă să te adaptezi la un joc în care regulile se schimbă zilnic!». Nu suntem, dar vrem să profităm de know-how-ul acumulat de Alin S. de-a lungul celor 6 ani de experiență. Cât să investim, care panouri sunt mai eficiente, cu ce firmă, la ce furnizor? Alin S. are răspunsuri pentru toate, dar ezită să le ofere: «Pot să vă spun doar ce vreau să fac eu... Vreau o pompă de căldură care să-mi permită să mă debranșez de la rețeaua de gaze, vreau o stație de în­cărcare electrică în curte pentru mașină, vreau solar încălzit cu ajutorul energiei solare! Și vreau, în continuare, să nu mă gândesc la banii pe care i-aș putea câștiga injectând energie în rețea. Din punctul meu de vedere, singurul lucru important la acest tip de investiție e să devii independent energetic. Iar asta e o recomandare pe care o susțin 100%!».

18 Martie 2023, 11:20 (27556 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița
Ialomița primește 28 milioane de lei pentru Programul «Casa Verde»
Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Comentariile cititorilor:


eco:
(21 Martie 2023, 16:10)
Tipul cu panourile este smart; toata investitia a facut-o din buzunarul propriu adaugand la cateva luni panouri in plus. Fara bani de la stat...ca altfel ar fi asteptat mult si bine, iar panourile si inverterul ar fi fost de o calitate mai slaba. Ca, deh, firmulitele astea aparute precum ciupercile, cand e vorba de primit banuti de la stat achizitioneaza cele mai ieftine chinezarii si le monteaza la preturi exorbitante.
Iar pretul oferit prosumatorului de catre marii distribuitori de energie este derizoriu, adica pretul energiei active. De ce trebuie sa platim cu totii certificatele verzi catre baietii destepti din energie? Adica suntem taxati daca ne permitem luxul de a beneficia de energie din surse nepoluante. Pai si prosumatorii astia mici cu instalatii de 3, 5...15 kw/h produc energie verde, dar lor nu li se plateste certificat verde; insa sunt buni de plata chiar si pe taxele pe care le platesc pentru kw compensat cantitativ. Dau in retea ziua un kw la "uriasul" pret de 0,25 lei si cand il iau inapoi din retea (noaptea) mai platesc diferenta intre 0,25 lei si 0,7-0,8 lei (in cazul Hidro). Deci e o mare teapa compensarea cantitativa legiferata de stat in favoarea baietilor destepti din energie. Ar fi ideal sa poti fi independent energetic, insa costurile sunt f mari raportate la beneficii. Asa ca, marea majoritate a celor care au nervii tari sa acceseze programul cu fotovoltaicele isi instaleaza centrale cu puteri minime 3, 5 kw/h. Tot e ceva, un prosumator poate acoperi intr-o zi consumul a 4, 5 case.
Cum justifica baietii destepti faptul ca cumpara kw de energie la pret minim de la producatorul national Hidroelectrica 0,25 lei/1kw si il vand populatiei cu preturi intre 2-5 lei??
Multi vor spune ca nu e asa, ca pretul e plafonat la 1,3 lei...pai diferenta pana la pretul maxim o platim din banii tuturor!! Asa ca au tot interesul sa urle sus si tare ca e criza de energie, ca sa justifice preturile nesimtite practicate (parca dupa pandemie se inchisesera
Grigore Viorel :
(19 Martie 2023, 09:18)
Buna ziua. Cum as putea da de domnul Alin S cel cu panourile gestionate la distanta. Tel meu 0722495401. Multumesc
prosumator:
(18 Martie 2023, 13:24)
un kit on grid de 3 kw produce cam 3000 kw pe an ( in baragan, in functie de parametrii panourilor, de numarul de zile insorite, de intretinerea panourilor etc. ) ca necesarul de consum pentru o casa de 2-3 camere cu toate dotarile ( exclusiv centrala electrica pentru incalzire pe timp de iarna). la o investitie de 20-22.000 lei ( cam  7000  lei/kw putere kit ). cu pretul subventionat  actual de cca  0,7-1 leu/kw,  investitia se acopera in 7-9 ani.
daca preturile explodeaza ( nu prea cred, ca eu presupun ca lucrurile vor intra intr-o normalitate cu fluctuatii de 1,5-2 lei/kw cel mult ), atunci perioada se reduce proportional.
la 1,5-2 lei/kw, perioada va fi de 4-5 ani, iar la 3,5 lei/kw, perioada va fi de cca. 2 ani.
investitia , pana la urma, tine de capacitatea si disponibilitatea beneficiarului de a  investi.
daca vrei pompa de caldura ( inca o investitie consistenta- 30-40.000 lei plus montaj 5-8.000 lei, plus amenajarea sistemulu de incalzire prin pardoseala, cam obligatoriu la pompa de caldura care nu prea e eficienta cu calorifere, amortizabila si ea  in multi-multi  ani ), consumul nu creste foarte mult, dar  daca ai centrala electrica de incalzire pe timp de iarna, de ex., iti trebuie cca. 1000-2000 kw lunar pe timp de iarna si 300-400 pe timp de vara. adica aproximativ un total anual de 12.000-13.000 kw.  deci un kit de 12-15 kw adica o investitie de vreo 75-80.000 lei.
daca vrei un sistem off grid, atunci adauga aici valoarea ( consistenta ) a acumulatorilor.
sunt variabile de care fiecare trebuie sa tina cont cand initiaza investitia.
la o subventie de la stat de 20.000 lei pentru o gospodarie obisnuita, cheltuiala investitorului de 2-3000 lei ( pentru un kit de 3 kw ), este foarte avantajos.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Iun 2024
176 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Ghid privind utilizarea sistemului național de facturare electronică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul Ministerului de finanțe a fost publicat «Ghidul privind utilizarea sistemului național de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 10:35
(4208 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița: «Prezența femeilor în politică este importantă pentru o reprezentativitate adecvată!»

Uniunea Salvați România (USR) Ialomița a organizat duminică, 10 martie 2024, la Slobozia, o acțiune dedicată femeilor, atât celor implicate politic, cât și celor care nu au curajul ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 14:20
(4823 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Sfântu Gheorghe și Jilavele

Incendii la case din Sfântu Gheorghe și Jilavele

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Sfântu Gheorghe. ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 10:15
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un autoturism a acroșat un stâlp de iluminat!

Duminică, 10 martie a.c., în jurul orelor 13,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit la un accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia. În eveniment fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 10:05
(4073 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Trafic blocat la Sinești. O persoană a murit într-un accident rutier!

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că duminică, 10 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier în care au fost implicate patru autoturisme. Din cauza accidentului, traficul este blocat la acest moment pe ambele sensuri de mers. Oficialii Centrului Infotrafic susțin că există mai multe victime, o persoană fiind decedată. Cercetările la fața locului sunt în plină desfășurare. ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2024, 13:20
(16248 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Misiune specială pentru jandarmii și pompierii ialomițeni de «Ziua Internațională a Femeii»

Slobozia: Misiune specială pentru jandarmii și pompierii ialomițeni de «Ziua Internațională a Femeii»

De 8 Martie, «Ziua Internațională a Femeii», jandarmii și pompierii ialomițeni au avut o misiune specială, la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia. Aceștia au dăruit flori beneficiarelor ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2024, 12:20
(8196 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă desfășurată de polițiști la Slobozia și Țăndărei

Acțiune preventivă desfășurată de polițiști la Slobozia și Țăndărei

Miercuri, 6 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat în localitățile Țăndărei și Slobozia acțiuni preventiv-reactive, cu efective mărite, având ca scop menținerea climatului de ordine ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2024, 16:10
(3651 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru vânzarea de mărfuri contrafăcute

Fetești: Dosar penal pentru vânzarea de mărfuri contrafăcute

Miercuri, 6 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciul de Investigare a Criminalității Economice au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la Fetești, într-un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2024, 15:50
(6151 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 119,899 milioane de lei pentru motorina aferentă trimestrului IV 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură pentru perioada 1 octombrie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 13:55
(4719 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat la Movila

Pește confiscat la Movila

În cursul zilei de marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 13,30, polițiștii din Stelnica au depistat în flagrant, în comuna Movila, un bărbat, în vârstă 41 de ani, ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 13:20
(4724 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,11%, rata șomajului la sfârșitul lunii ianuarie 2024

La sfârșitul lunii ianuarie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4066 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:20
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


FAPPR atrage atenția Ministerului Agriculturii în ceea ce privește sistemul antigrindină

Pe fondul nemulțumirilor perfect justificate, exprimate public de către Asociația Cultivatorilor de Cereale si Plante Tehnice Vrancea și de către Asociația Fermierilor din Prahova, Forumul Agricultorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:10
(4086 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 7 martie 2024, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:05
(5320 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța vineri, 8 martie 2024-«Ziua Internațională a Femeii»

Casieriile RAJA Constanța vor fi închise vineri, 8 martie 2024, de «Ziua Internațională a Femeii». Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea plăților, precum contul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 10:20
(5757 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Ionuț Moșteanu: «Singurul lucru bun din devansarea Prezidențialelor este că vom scăpa mai repede de Iohannis!»

Liderul deputaților USR Ionuț Moșteanu a criticat adoptarea unui proiect de devansare a Alegerilor Prezențiale în an electoral. «PSD roșu și PSD galben, v-ați dat mâna să călcați î ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 18:17
(5490 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Beneficiile de asistență socială, majorate cu 10,4%

Toate beneficiile sociale care se raportează la Indicatorul Social de Referință (ISR) cresc de la 1 martie 2024, ca urmare a majorării cu 10,4% a acestui indicator. Astfel, valoarea ISR crește de la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 14:55
(10983 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Se majorează baza de calcul a indemnizației de șomaj

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă și de creșterea gradului de ocupare a forței de muncă în conformitate cu prevederile Legii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 12:05
(1434 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularele 101 și 101 «Grup Fiscal», utilizate pentru declararea impozitului pe profit

Pentru anul fiscal 2023, Legea nr. 227/2015, privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, nu a suferit modificări care să impună actualizarea modelului și conținutului Formularelor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 09:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Combaterea ambroziei, responsabilitatea proprietarilor de terenuri

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița atrage atenția asupra importanței respectării Legii 62/2018, pentru combaterea buruienii numită «ambrozie» (ambrosia artemisiifolia) cu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 15:25
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni

Razie a polițiștilor la Urziceni

Sâmbătă, 2 martie a.c., polițiștii au organizat la Urziceni și în comunele arondate o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 14:40
(2999 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 3 martie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un bărbat, de 40 de ani, din comuna Mihail Kogâlniceanu, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 14:15
(1309 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii au desfășurat 550 misiuni de ordine publică, în februarie 2024

IJJ Ialomița: Jandarmii au desfășurat 550 misiuni de ordine publică, în februarie 2024

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii februarie 2024, 546 misiuni de ordine publică, dintre care 7 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 12:20
(8821 vizualizări - 0 comentarii)


Două autoturisme, implicate într-un accident în zona Urziceni

Două autoturisme, implicate într-un accident în zona Urziceni

Trei echipaje de pompieri din Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs în zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:30
(5104 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bordușani: Persoană înecată într-un canal de irigații

În dimineața zilei de duminică, 3 martie a.c., în jurul orei 9,00, dispeceratul Inspectoratului a fost solicitat să intervină pentru căutarea și recuperarea unei persoane înecată î ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:25
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Borănești, Ion Roată, Slobozia și Grindu. Explozie la o locuință din Fetești!

Incendii la Borănești, Ion Roată, Slobozia și Grindu. Explozie la o locuință din Fetești!

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească din comuna Borănești. A ars anexa gospodărească pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 47 de ani de la cutremurul din 1977 

Au fost suficiente 56 de secunde, timp în care pământul s-a cutremurat atât de tare încât peste 1500 de persoane și-au pierdut viața, surprinse sub dărâmături, iar ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:05
(1269 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «BLOCADA» pe străzile din Fetești

Joi, 29 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune preventivă pe străzile din municipiul Fetești. Acțiunea s-a numit «BLOCADA» și a avut ca scop menținerea ordinii și liniștii ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2024, 12:10
(6237 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița are 24 de școli înscrise în Programul Național «Masă Sănătoasă»

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că Programul Național «Masă Sănătoasă» este funcțional și în județul nostru ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2024, 11:50
(5666 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campanie de vizare a carnetelor de rentă viageră agricolă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, pentru obținerea sumei de bani reprezentând renta viageră agricolă aferentă anului 2023, rentierii vor solicita viza anuală, î ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2024, 11:00
(4400 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea un autoturism neînmatriculat

Un tânăr de 22 de ani, domiciliat în comuna Maia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins la volanul unui autoturism neînmatriculat. Joi, 29 februarie a.c., acesta a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2024, 14:10