Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

Casa Corpului Didactic din Ialomița reprezintă singura instituție din țară care a inițiat un program de instruire ce-i ajută pe profesori să poată preda la clasă elevilor cursuri de șah. Inițiativa CCD Ialomița a fost promovată de Federația Română de Șah și transformată într-un proiect public destinat formării profesionale a cadrelor didactice. Până acum peste 300 de profesori s-au înscris la acest curs.

Șah în școlile din toată țara Federația Română de Șah a inițiat un program național ce are ca scop studiul acestui sport în toate școlile din țară, de­numit «Educație prin șah». Înainte de pregătirea elevilor este nevoie și de pre­gătirea suplimentară a profesorilor. Federația a încercat să găsească un par­tener care să ofere această formare profesională a cadrelor didactice în cadrul proiectului pe care l-a inițiat. Astfel, a fost încheiat un parteneriat cu reprezentanții Casei Corpului Didactic din Ialomița, singura entitate din România acreditată să realizeze cursuri de pre­gătire pentru cadrele didactice care doresc să învețe șah. CCD Ialomița a elaborat un proiect de anvergură, ce oferă posibi­litatea profesorilor de a studia șahul și, apoi, să-l poată preda copiilor în clase. «Am fost foarte bucuroși de faptul că Federația Română de Șah a fost interesată de programul nostru de formare profesională a cadrelor didactice în ceea ce privește șahul. Programul este acreditat și funcțional și astfel avem posibilitatea de a-i învăța pe profesori tainele șahului!» susține Gabriela Borodea, directorul Casei Corpului Didactic Ialomița. Programul de formare profesională al CCD Ialomița include 50 de ore de studiu, destinate profesorilor din învățământul primar. «Am considerat că pentru elevi este oportun să deprindă bazele șahului încă din clasele primare, tocmai de aceea și cursurile noastre de pregătire sunt destinate profesorilor din învățământul primar. Mai mult, este vârsta la care copiii își dezvoltă creativitatea și imaginația, iar acest aspect este benefic pentru ei!» a adăugat Gabriela Borodea, directorul CCD Ialomița. Cursurile se desfășoară on-line, iar până în prezent s-au înscris aproximativ 300 de cadre didactice din întreaga țară. Durata cursurilor este de 50 de ore, fiind susținute de formatori specializați în șah. Mai mult decât atât, participarea este gratuită. Primele cursuri au început în prima jumătate a lunii februarie 2023.

31 Martie 2023, 14:50 (6741 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Fonduri Hidroelectrica pentru programul «Educație prin Șah» al CCD Ialomița

Comentariile cititorilor:


Jhon:
(1 Aprilie 2023, 03:02)
Sahul ar trebui introdus în scoli ca materie optionala în locul poveștilor horror de  la religie. În tarile nordice e materie obligatorie. Dezvolta mult gândirea critica și spiritull analitic.
Clara:
(31 Martie 2023, 19:50)
BRAVO, CCD IALOMIȚA! FELICITĂRI ECHIPEI!