Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR a prezentat săptămâna trecută o listă de agenții și insti­tute care risipesc banii publici și pe care coaliția PSD-PNL ar trebui să le desființeze sau să le reorganizeze de urgență pentru a opri jaful din bani publici. Spre exemplu, printre acestea se numără Acade­mia Oamenilor de Știință din România, care are un buget de 10 milioane de lei anual. Pentru a prezenta dimensiunile acestui «jaf public» USR va pu­blica săptămânal pe site-ul www.oprimjaful.ro informații în care va arăta ce s-ar putea face cu banii economisiți de la toate agențiile și institutele inutile.

«Vârful de lance» al USR Prezent în luna aprilie în Ialomița, Cătălin Drulă, președintele USR a prezentat săptămâna trecută o listă de agenții și institute care risipesc banii publici și pe care coaliția PSD-PNL ar trebui să le desființeze sau să le reorganizeze de urgență pentru a opri jaful din bani publici. Lista cuprinde, spre exemplu, Academia Oamenilor de Știință din România, care are un buget de 10 mi­lioane de lei anual, Institutul de Studii Avansate pentru Cultura și Civilizația Levantului-2 mili­oane de lei/an, Institutul Român pentru Drepturile Omului, cu un buget anual de aproximativ 3 milioane de lei, Institutul Revoluției Române din Decembrie 1989/ 3 milioane de lei/anual. «Guvernul trebuie să strângă cureaua, nu oamenii... USR va veni în fiecare săptămână cu exemple concrete: ce, cât și de unde trebuie tăiat, ca să oprim creșterea prețurilor! Cu banii economisiți putem să investim pentru a ține copiii sărăci la școală, putem să construim școli, spitale, autostrăzi, putem să reducem taxele...» a declarat la momentul respectiv Cătălin Drulă, președintele USR. În același context, liderul Opoziției a anunțat că USR a redepus în Parlament un proiect pentru desființarea Academiei Oamenilor de Știință din România.

Un site dedicat, exemple locale Cristian Ghinea, coordonatorul departamentului de Politici Publice al USR, a anunțat că USR a făcut un site www.oprimjaful.ro în care arată ce s-ar putea face cu banii economisiți de la toate agențiile și institutele inutile. De exemplu, din bugetul de aproape 10 milioane de lei al AOSR, se poate asigura masă caldă la școală pentru peste 650000 de copii sau se pot asigura resurse pentru a ține la școală 1456 de copii sărăci. Cu acești bani se pot asigura servicii complete pentru 3 paturi într-un spital nou construit sau se pot planta 155 hectare de pădure. Alexandru Horhocea, vicepreședinte al USR Ialomița susține că și la nivel local există instituții care pot dispărea sau pot fi comasate. «Îmi vine în minte acum ATOP sau Inspectoratul Teritorial pentru Calitatea Semințelor și Materialului Săditor sau Oficiul Pentru Studii Pedologice și Agrochimice sau filiala locală a Consiliului Concurenței... Toate aceste structuri ar putea fi comasate în cadrul altor insitituții. Măcat atât!» a declarat Alexandru Horhocea.

21 Mai 2023, 12:50 (7041 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
USR Ialomița a lansat petiția «Vrem Slobozia verde!»
USR acuză PNL/PSD de politizarea Legii Educației
USR cere mereu simplu și concret: «Vrem aer curat în Slobozia, pădurea este soluția!»

Comentariile cititorilor:


opinie:
(23 Mai 2023, 17:06)
Daca tot e greva in invatamant, ministerul de resort ar fi bine sa ia in considerare reorganizarea scolilor gimnaziale.
Desfiintarea tuturor scolilor care nu pot organiza clase de minim 20 de elevi.
Elevii vor fi dusi cu microbuzul la scolile cu profesori titulari.
E de preferat sa platesc unul/doi soferi de microbuz, benzina, rovinieta, etc decat sa platesc zeci de asa zis suplinitori, plus directori, secretara, casier, femeie de servici, paznic... sa vezi cum se schimba multe.
Cristina:
(22 Mai 2023, 14:46)
Asta ar insemna sa se desfiinteze toate cuiburile de șobolani care se hranesc din silozul statului. Ce te faci ca raman fara papa, familii intregi, amante, fini, nasi, lingai de clante, slugi si fosti lipotori de afise electorale. Ce faceti cu ei, îi trimiteti la capsuni, sparanghel ori mana a doua la faianta prin tari straine? Daca si acolo or fii buni de ceva.
Mary :
(22 Mai 2023, 13:49)
Metoda USR "băgatul bățului prin gard", gard consolidat de peste 30 de ani în care nepotismul a înlocuit pilele, cunoștințele și relațiile. Proștii cu diplomă, apăruți ca ciupercile după ploaie, au pretenții pe măsura banilor cheltuiți la facultățile X și O cu oferte în aproape toate domeniile, iar încadrările s-au făcut pe bandă cu salarii, firesc, cu studii superioare. Începutul ar fi cu ăștia care au diplome cumpărate la prețul pieței și fură sistematic în fiecare zi, lună și an, de la cei ce muncesc și plătesc impozite și taxe. P.S. Pensiile hoților cu diplomă vor fi și ele pe măsură. Oricum nu se va întâmpla nimic deoarece mulți dintre cei care sunt în măsură să-i controleze au și ei astfel de diplome. Sâc!!
Mirela C:
(22 Mai 2023, 12:27)
USR = partid care a fost la guvernare și care s-a dovedit a fi identic cu celelalte partide "tradiționale". Mai precis, imediat după ce au ajuns la ciolan, au început să-și numească  "specialiștii" în funcții bine plătite în administrația publică locală și centrală. 
Fără ca respectivele persoane să dețină competențele necesare, ci doar pe criteriul apartenenței la partid.
Chiar nu le este rușine?
AGORA:
(22 Mai 2023, 11:13)
Pot incepe prin a nu mai cheltui subventia care o primesc de la stat. In 2022, USR a cheltuit 45 de milioane de lei, bani care putea fi dati copiilor saraci!
SANDU:
(22 Mai 2023, 03:00)
Cele care parazitează economia sunt agențiile în care fonctionarii sunt plătiți cu zeci de mii de euro fără să facă nimic, furăciune legalizata, intr-o țară în care majoritatea profesorilor au 500 de euro salariu. O să fie o țară a oamenilor fără nicio pregătire și a infractorilor.
Nicu de la CHIOLN:
(21 Mai 2023, 21:26)
sa se inceapa cu Cotroceniul !