Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

De peste 20 de ani, Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat sistemul de învățământ «step by step». În prezent, prin această formă de educație, unitatea pregătește peste 170 de elevi. Mai mult, școala a dezvoltat o serie de inițiative menite să prevină cazurile de bullying și să-i integreze pe copiii cu Cerințe Educaționale Speciale.

La școală într-un alt mod Sistemul de predare «step by step» oferă posibilitatea elevilor de a-și dezvolta aptitudinile, corelate cu disciplinele tradiționale. Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat această formă de educație de peste 20 de ani, ajungând în prezent la 9 clase, în care învață peste 170 de elevi. «În fiecare an am reușit să înființăm astfel de clase, toate acestea datorită faptului că părinții au încredere și ne susțin în demersurile noastre de a-i forma pe elevi. Avem cadre didactice pregătite și responsabile, care sunt alături de elevi și de comunitate!» susține Mihaela Baciu, directorul Școlii Gimnaziale «Alexandru Odobescu» Urziceni.
Investiție în pregătirea elevilor

Profesorii, alături de elevi În ceea ce privește cadrele didactice, datele arată că peste 90% sunt profesori titulari, care formează anual sute de elevi. Rezultatele de la Evaluarea Națională arată că unitatea de învățământ a obținut în ultimi 3 ani o rată de promovare de peste 90%. Directorul Mihaela Baciu este unul dintre ei. Profesor de Chimie, aceasta are o experiență de peste 25 de ani în managementul educațional și este membră a corpului de experți a Direcției de Control a Ministerului Educației, participând la numeroase activități ale instituției. Mai mult, cadrele didactice sunt preocupate să dezvolte proiecte menite să-i ajute pe elevi să înțeleagă procesul educativ. Școala beneficiază de dotări materiale și echipamente IT, obținute în urma proiectelor implementate de cadrele didactice. «Toți colegii sunt implicați și sunt alături de elevi. Iar rezultatele confirmă acest aspect. Avem elevi olimpici și elevi care reușesc să obțină locuri la cele mai bune licee teoretice!» mai spune directorul Mihaela Baciu. Totodată, cadrele didactice acordă o deosebită atenție elevilor cu Cerințe Educative Speciale (CES), dezvoltând ample programe de integrare acestora în colectivitate. Alături de alte instituții abilitate, Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» susține campanii anti-bullying. «Este o realitate faptul că fenomenul bullying este tot mai prezent în școli. Reușim să dezvoltăm proiecte prin care încercăm să prevenim aceste cazuri, iar pe această cale le mulțumim instituțiilor partenere!» mai spune directorul Mihaela Baciu. Totodată, sprijiniți de profesori, elevii au încercat să ofere o altă imagine școlii, realizând activități prin intermediul cărora să-i ofere imaginea unui loc primitor pentru ei.

26 Mai 2023, 17:20 (6474 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(31 Mai 2023, 21:21)
Am auzit azi prin targ, ca absolventii clasei a 4-a step de la prestigioasa scoala mai sus amintita,vor avea agapa la restaurantul Diplomat. Pana aici, nimic extraordinar! Dar, fiecare elev trebuie insotit de cate un parinte la aceasta petrecere (s-a platit un meniu de 550/ copil pt aceasta petrecere)
Anonim:
(31 Mai 2023, 03:03)
Dana, te superi degeaba! Chiar este un reportaj laudativ la adresa dnei director! Crede-ma,realitatea e alta in acea unitate scolara.sunt 2 scoli gimnaziale in Urziceni care implementeaza alternativa educationala step by step....nu s-a inventat roata
dana_budeanu:
(29 Mai 2023, 15:05)
Eh, daca asa stau lucrurile, stimate domn/doamnă „EU!”, poate ar trebui sa va apucati dvs de scris articole si sa concentrati in titluri tot continutul pe care il considerați politically correct! Altfel, mie mi se pare un articol bine structurat, cu toate informatiile necesare pentru ca oamenii sa stie ce se intampla in respectiva institutie de invatamant...Iar experienta doamnei director poate sa confirme ca intr-un oras precum Urziceniul, macar educatia functioneaza ;)
Eu:
(27 Mai 2023, 17:10)
Articol dedicat doamnei director, nu alternativei educaționale „Step by Step”! Mă așteptam la puncte de vedere ale cadrelor didactice care lucrează în această alternativă educațională și opinii ale profesorilor de gimnaziu care preiau aceste clase. Este un avantaj că elevii învață „altfel” sau nu? Ce oferă, în plus, acest fel de învățare, în comparație cu sistemul educativ tradițional? Dacă oferă. Altfel, articolul este o prezentare a directorului și a performanțelor sale. Iar eu știu că titlul unui text este o concentare a conținutului.