Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Campionii de oină de la Școala Sudiți

Campionii de oină de la Școala Sudiți

E  sport național, dar nu-l mai practică nimeni. Poate fi practicat și de copii de grădiniță, dar nimeni nu-i învață. E amuzant, e accesibil, poate fi practicat în echipe mixte... Dar în Ialomița echipele pot fi numărate cu mâna unui ciung de două degete. La Sudiți însă, joacă toată școala. Sunt 120 de copii care de 2 ani fac oină la orele de Sport! Iar echipa școlii a ajuns vicecampioană regională după 2 ani de competiții...

Un fel de «rațele și vânătorii» E a doua oră de Sport pe terenul din curtea școlii din Sudiți. Copiii sunt clasa a VII-a, dar a venit și căpitanul echipei... Are 14 ani și a moștenit banderola de la altul, plecat acum la liceu. Numărăm 6 cercuri de plastic, o bâtă de oină scurtată la 80 de centimetri, să o poată folosi elevii, două mingi... și o mulțime de reguli. «Bate mingea!», «Stai în cerc!», «Ai grijă la poziție!», «Aleargă! Aleargă! Aleargă!»... Sunt băieți și fete, fug în direcții numai de ei înțelese, pasează, amețesc adversarii de pe culoarele de joc... Și, în fracțiuni de secundă uneori, punctează victorioși. Se bucură ca niște copii ce sunt și o iau de la capăt. Ne spun că ar juca așa toată ziua, dacă ar fi lăsați. «E cea mai tare senzație pentru că te des­carci de toate problemele pe care le ai. Pe teren uiți de toate!» ne spune Georgia Sevidio, o copilă subțire de 13 ani, în stare să te atingă de la 30 de metri.

O generație care se visează campioană Dar Georgia nu e cea mai bună de pe teren. Nu în fiecare zi. Cea mai bună e Adriana Chivu. A obținut un punct de aur la unul dintre meciurile Regionalelor de anul trecut și, de-atunci, e recunoscută drept jucătoare profesionistă: «Pot să spun că sunt în „Top 3“ la fete. Și că îmi place sportul ăsta. Mă distrez cum n-am mai făcut-o niciodată. Și că într-o zi o să câștig Cupa Reginei!». Cupa Regelui și Cupa Reginei sunt visele fiecărui copil care joacă oină (n.red.: competiții patronate de Casa Regală a României). Ionuț Croitoru este căpitanul echipei. Are 14 ani și a moștenit banderola de căpitan de la predecesorul său, plecat acum la liceu. Când prinde o lovitură bună, mingea trece de teren cale de două străzi distanță. Și i-a plăcut să joace de la început, din prima clipă: «Până n-a venit domnul de Sport în școală n-am știut că există sportul ăsta. Și mi-a luat jumătate de an să învăț să lovesc mingea. La primul campionat nu ne-am descurcat prea bine, eram la început. Dar anul trecut i-am bătut aproape pe toți. Suntem buni, iar domnul spune că într-o zi o să luăm Cupa Regelui!».

Profesorul care sfințește oina Profesorul care a reușit performanța de a califica o echipă de școală gimna­zială la Regionalele din 2022 este Ilie Nicolae. Predă de 5 ani și n-a ținut niciodată înainte în mână o bâtă de oină. Dar a descoperit că elevilor le place jocul și că îl pot juca în echipe mixte. Așa că l-a adus în toate școlile unde a predat... Își amintește cu plăcere de începutul de drum: «Nu știam mare lucru despre oină... Știam ce știm toți, de fapt. Că e sport național, că ne mândrim cu el... Apoi am citit o carte a singurului doctor în oină din România, domnul Cristian Văduva, care antrenează și acum echipa feminină ACS Galicia Mare, în județul Dolj. Iar apoi am cautat echipament. Și, din poartă în poartă, din site în site, am ajuns din greșeală la președintele Federației de Oină din România, Nicolae Dobre. Când a înțeles ce vreau, s-a întâlnit cu mine la Drajna și mi-a dat două mingi și o bâtă de oină pe care a trebuit să o scurtez, ca să poată copiii lucra cu ea...». De-atunci au trecut 5 ani... Iar acum profesorul Ilie Nicolae predă oină începând cu clasa a II-a!

Efectul de bumerang al sportului
Pentru ca elevii de-a doua să poată lovi mingea, profesorul Ilie Nicolae a inventat un dispozitiv artizanal. Iar prin fața lui trec acum până și copii de grădiniță. Suntem invitați să o facem și noi. Refuzăm cu superioritate dispozitivul, ce mare lucru să dai cu un băț într-o minge?! După un sfert de oră de lovit în gol ne lăsăm păgubași. Echipa râde în hohote, toți au fost cândva așa.. Acum însă sunt o echipă de profesioniști. Au primit echipament de la Primărie, banii pentru de­plasări sunt asigurați. «Primarului i-a plăcut ce facem... Și ne ajută cât se poate de mult. Nu ne plângem... Dar e loc și de mai bine, iar un sponsor oficial ar fi de mare ajutor!» precizează profesorul Ilie Nicolae. Îl lăsăm pe teren, alături de echipă. Din urmă, ne ajung vocile copiilor. Ne invită să facem poze și pe stradă, unde se strâng să joace oină. Fete și băieți deopotrivă. Pentru că de-acum, la Sudiți, oina e cu adevărat sport național. «Și e mai tare decât fotbalul!» ne amintesc, la unison, sportivii Clubului «Viitorul Sudiți».

27 Mai 2023, 13:25 (8044 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Comentariile cititorilor:


Elena:
(29 Mai 2023, 12:07)
Felicitări profesorului și copiiilor! Nemaipomenit pentru copii: mișcare, disciplină, postură și multe alte beneficii pentru fiecare copil!
Gogu:
(27 Mai 2023, 18:10)
Felicitări atât profesorilor, cât și presei pentru faptul că în zilele noastre, când suntem bombardați cu știri doar în sens negativ despre sistemul de învățământ, aflăm că totuși sunt și oameni de bine, oameni care fac meseria cu pasiune și datorită cărora putem să sperăm că societatea românească are o șansă spre schimbare... în bine!