Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei

Administrație pe muchie de cuțit la Slobozia

Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei

Luni, 29 mai 2023, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, proiectul de hotărâre prin care admi­nistrația Soare viza contractarea unui împrumut de 34 milioane de lei a fost respins din nou. Ședința s-a desfășurat la Căminul Cultural de la Slobozia Nouă, în ab­sența fizică a consilierilor PSD și PRO România. Primarul Dragoș Soare a declarat ulterior ședinței: «Vom repune acest proiect pe ordinea de zi a Consiliului Local până când va fi înțeleasă necesitatea și urgența acestei decizii!».

Cuiul lui Pepelea Convocată din nou în Sala Căminului Cultural de la Slobozia Nouă, ședința a reconfirmat conflictul administrativ și politic din cadrul Consiliului Local Slobozia. Singurii care au votat proiectul de hotărâre care viza contractarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru cofinanțarea proiectelor derulate cu fonduri europene la Slobozia au fost cei 7 consilieri PNL prezenți în sală. Prezenți on-line, consilierii locali PSD și PRO România au respins cu 3 voturi împotrivă și 8 abțineri proiectul de hotărâre. Absențe notabile din cadrul ședinței au fost consilierii locali PSD Alexandru Potor și Ștefan Țintă. Primarul Dragoș Soare a declarat ulterior ședinței: «Vom repune acest pro­iect pe ordinea de zi a Consiliului Local până când va fi înțeleasă necesitatea și urgența acestei decizii! Consilierii Sloboziei trebuie să înțeleagă că nu este un vot politic, ci un vot pentru dezvoltarea orașului în care trăiesc. Iar eu sunt dispus să le explic din nou acest lucru, dacă doresc...».

Paradoxurile votului politic Reamintim că împrumutul pentru care administrația Soare solicită aprobarea a fost respins de către consilierii PSD și PRO România sub pretextul că în proiectul de hotărâre nu este precizată destinația fondurilor care urmează să fie disponibilizate. În proiectul respins luni, 29 mai a.c., precizarea apare: «Menționăm că, după adoptarea hotărârii în ședința Consiliului Local, Executivul va proceda la transferarea banilor disponibili­zați (...) către proiectul intern pri­vind asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă și Bora (...)». Conform informațiilor oficiale, proiectul de hotărâre va fi repus pe ordinea de zi a Consiliului Local Slobozia în cadrul unei ședințe care urmează să fie convocată la jumătatea lunii iunie 2023. Paradoxal, toate celelalte proiecte de hotărâri supuse atenției consilierilor locali au fost aprobate cu unanimitate de voturi. Printre acestea se numără o investiție care vizează transformarea unui punct termic într-un centru multifuncțional pentru tineret, vânzarea unor locuințe «tip ANL», aprobarea Protoco­lului pentru desfășurarea Festi­valului «Remember Disco-Ring» sau proiectul privind aprobarea tarifelor percepute de către Servicii Publice Slobozia SRL.

Marin Cruțu, Cetățean de Onoare al Sloboziei
Un alt proiect de hotărâre aprobat cu unanimitate de voturi a fost cel privind acordarea Titlului de Cetățean de Onoare antrenorului de scrimă Marin Cruțu. La decernarea plachetei omagiale, primarul Dragoș Soare a apreciat că rezultatele obținute de Marin Cruțu ca sportiv și antrenor au poziționat Slobozia pe harta națională și europeană a Scrimei. «Atât cât voi fi în stare, fizic și psihic, voi continua să antrenez noi generații de sportivi! Pentru că, fără falsă modestie, Slobozia este un brand în lumea scrimei... Și vrem să rămână așa! Vă mulțumesc tutu­ror și le mulțumesc tuturor celor care s-au gândit că aș putea merita o astfel de onoare publică!» a declarat Marin Cruțu, printre altele, la decernarea Titlului. Reamintim că Marin Cruțu este din anul 2020 antrenor-emerit, titlu acordat de Ministerul Tineretului și Sportului. De-a lungul ultimilor 20 de ani, sportivii antrenați de Marin Cruțu au obținut peste 80 de medalii naționale și 26 de titluri naționale în probele de individual. De asemenea, au fost obținute 14 titluri naționale în cadrul probelor pe echipe.

31 Mai 2023, 10:55 (7261 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Consilierii PSD/PRO România diminuează valoarea împrumutului la 18 milioane de lei
Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!
Unanimitate la vot pentru noua Organigramă a Primăriei Slobozia
Consiliul Local legiferează viitorul orașului Slobozia
Consiliul Local Slobozia a aprobat criteriile de repartizare a locuințelor ANL

Comentariile cititorilor:


For AI:
(3 Iunie 2023, 09:40)
Nota 7 AI. Stai jos.
A_I:
(2 Iunie 2023, 12:33)
Am scris pe ChatGPT: ce viitor are orasul Slobozia, judetul Ialomita in urmatorii 20 ani. Rasunsul e halucinant, dar foarte realist.
<< Este dificil să prezicem exact cum va arăta viitorul unui oraș specific în următorii 20 de ani. Cu toate acestea, există câteva aspecte pe care le putem lua în considerare în ceea ce privește problemele cu apa și vegetația în orașul Slobozia, județul Ialomița.

În primul rând, dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii pot juca un rol important în rezolvarea problemelor legate de apa și vegetația afectată. Guvernul local și alte organizații pot implementa măsuri pentru a trata și purifica apa, precum și pentru a regenera și proteja vegetația. Investițiile în sisteme de irigație eficiente și în proiecte de refacere a zonelor verzi pot contribui la îmbunătățirea situației în timp.

De asemenea, conștientizarea și educația publicului în privința conservării resurselor naturale pot juca un rol important în prevenirea distrugerii vegetației și utilizării sustenabile a apei.

Pe măsură ce tehnologia și cercetarea avansează, este posibil să apară soluții inovatoare pentru tratarea apei și restaurarea vegetației. Tehnologii precum desalinizarea apei de mare, metode de cultivare eficiente și soluții de conservare a apei pot oferi o cale de rezolvare a problemelor actuale.

Este important să existe o colaborare între autorități, comunitate și alte părți interesate pentru a aborda aceste probleme și a asigura un viitor mai bun pentru Slobozia și mediul înconjurător. Prin eforturi concertate și angajament pe termen lung, este posibil să se obțină îmbunătățiri semnificative în calitatea apei și în regenerarea vegetației din oraș.

Trebuie menționat că acestea sunt doar câteva posibile scenarii și acțiuni care ar putea avea loc în viitor, dar nu există nicio garanție că acestea se vor întâmpla cu certitudine. Este important să se abordeze aceste probleme în prezent și să se acționeze
Andrei:
(1 Iunie 2023, 08:08)
Banii pentru lăutari și pitipoance se găsesc! Bravo ,, MARCĂ ÎNREGISTRATĂ"!
Mary :
(31 Mai 2023, 14:50)
Ce a mai rămas dintr-o sală polivalentă? Doar un amărât punct termic ce va fi transformat. Ăștia sunteți, cu voi defilam. Nu vă este rușine să veniți cu asemenea proiecte pentru tineri? Asta este grija pentru viitorul acestui oraș? Sau împrumutul se vrea mai mult pentru firmele ca cotizează la partid?! Vorbiți mai mult de transparența licitațiilor pentru proiecte și nu mai umblați cu rahaturi gen puncte termice ce pot fi transformate. În ce?! Fiți oameni serioși cu viziuni moderne și inteligente. Nu mai trăiți în trecut, treziți-vă! Vorbim de mașini electrice și oameni care vor să ajungă pe Marte. Voi mergeți inainte, ca racul. Sunteți perimați și de un prost gust. Doar tinerii mai pot schimba ceva în acest oraș, odată cochet, care este al lor, nu al vostru.