Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Guvernul PSD-PNL împinge România spre un dezastru fără precedent!»

Președintele USR, Cătălin Drulă

«Guvernul PSD-PNL împinge România spre un dezastru fără precedent!»

«Cifrele ne arată că Ciucă și Ciolacu au dus finanțele țării în groapă și i-au sărăcit pe români ca să își hrănească clientela de partid. Guvernul PSD-PNL și-a bătut propriul record de tocare a banilor publici și într-un an deficitul la bugetul de stat a explodat de la 24 la 34,2 miliarde de lei. Acești iresponsabili nu știu decât să continue sarabanda cheltuielilor și să bage mâna în buzunarul oamenilor!» declară președinte USR, Cătălin Drulă. Liderul Opoziției le cere liderilor PSD și PNL să oprească jaful de la buget pentru clientela de partid. Drulă spune că astfel se vor găsi bani pentru salarii decente pentru profesori. «Prioritatea zero trebuie să fie oprirea jafului de la buget. Prin tăierea pensiilor speciale, a sinecurilor și furturilor vor fi bani pentru salarii decente pentru profesori. USR a propus de acum un an soluțiile corecte: oprirea jafului de la buget, reformele și investițiile din PNRR, scăderea taxării pe muncă!» adaugă Cătălin Drulă. «Deficitul la buget de stat a ajuns la 34,2 miliarde de lei, adică 2,2% din PIB, la 4 luni. Anul trecut, deficitul era 24 miliarde de lei, adică 1,8% din PIB pentru aceeași perioadă. Dacă analizăm deficitul la buget general consolidat la 4 luni, acesta este 27,4 miliarde de lei, 1,72% din PIB. Anul trecut, deficitul la bugetul general consolidat era de 16 miliarde de lei, pe aceeași perioadă, respectiv doar 1,2% din PIB!» completează președintele USR, Cătălin Drulă.

3 Iunie 2023, 12:50 (8465 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
USR: Dreapta Unită va avea candidați comuni la toate alegerile: europarlamentare, locale, parlamentare și prezidențiale
USR: «Dreapta Unită va avea candidați comuni la toate Alegerile: Europarlamentare, Locale, Parlamentare și Prezidențiale!»
Președintele USR, Cătălin Drulă: Prioritățile USR în noua sesiune parlamentară

Comentariile cititorilor:


@un simplu cetatean:
(7 Iunie 2023, 00:45)
Esti amuzant:"Stim cu totii cum va place sa va pensionati si sa va angajati la stat". Exact asa a procedat Drula cu tanara pensionara politista(42 de ani si 6000 lei pensie) pe care a angajat-o secretar de stat(rang de ministru) in guvernul din care USR a facut parte. Nu mai spun de nivelurile de mai jos din administratie. Asa ca lasa abureala.
Un simplu cetatean:
(6 Iunie 2023, 18:33)
Si voi mai dragi pesedisti si penelisti batrani ce ati vrea , inca 30 de ani tot cu voi ?
Noi tinerii ne-am cam saturat de metehnele partidelor voastre. Uite ca usor ,usor s-a tot vazut de ce sunteti capabili. 
Stim cu toti cum va place sa va pensionati si sa va angajati la stat . Asa ca nu va mai dati voi asa interesati pentru "copii". Legea educatiei e praf si pulbere , v-ati facut de rahat cu salariile date in bataie de joc profesorilor . Sa nu mai vorbim de politizarea excesiva a tuturor institutiilor publice.
Catalina:
(6 Iunie 2023, 11:24)
Iar voi mai baieti, impingeti lutu la deal si zacusca-n borcan... Hai sa fim seriosi , o sa-i ajungeti din urma la demagogie pe peneleu si pedesereu.
@Damian:
(5 Iunie 2023, 23:26)
Ai perfecta dreptate, sunt multi cei care s-au lamurit ca USR este in politica mioritica aceeasi Marie cu alta palarie..
Damian:
(5 Iunie 2023, 12:29)
Bună dimineața! Imi cer scuze pentru intervenție, dar nu pot rămâne indiferent la demagogia promovată de acest partid.
Recunosc, sunt independent din punct de vedere politic, ba chiar am avut un dram de simpatie pentru acest partid politic, la începuturile sale, când se afisa ca un partid al oamenilor curați, al oamenilor cinstiți.
Ulterior, mi-am dat seama că, în realitate, acționează similar partidelor așa-zis tradiționale, respectiv își numesc în funcții bine plătite oameni care au cotizat la campania politică și nu oameni care să dețină cunoștințele necesare respectivei funcții (de multe ori, persoanele numite sunt niște nulități în județele de unde provin). 
Vorbesc despre competență și profesionalism, dar atunci când au fost la guvernare s-au luptat cu dinții pentru tot felul funcții bine remunerate.
Care sunt faptele de arme cu care se pot lăuda acești useriști în perioada în care au guvernat țara? Îmi aduc aminte că au avut și un vicepremier, pe care însă nu l-am auzit să fie preocupat de grija profesorilor!
Așa că hai să ne păstrăm decența, sunt toți la fel de corupți și orientați doar spre interesul personal sau cel al grupului din care fac parte.
Stimată redacție, nu știu dacă veți avea "tupeul" să dați și acest comentariu, ținând cont de anumite simpatii pe care le nutriți, dar zicerile mele nu reprezintă nici jigniri, nici ofense, ci pur și simplu sunt gandurile unui om care și-ar dori o viață mai liniștită pentru copii și nepoții săi. Atât!!
Linistea si Ordinea Publica !:
(3 Iunie 2023, 22:30)
Domnilor politisti din Slobozia de ce nu vreti sa aplicati legea ?
De peste 15 ani clanul Gălbează de la bloc B 36 ne omoară cu manele la maxim. zilnic 10 - 14 ore de manele la maxim cu boxele in parcare nu din casa e muzica ! Beau alcool la scara si agreseaza verbal pe cine le atrage atentia sa lase mai incet muzica (adica jigniri si amenintari).
Azi 3 iunie 2023 de la pranz ne omoara cu manele la maxim. De fiecare data cand se suna la Politie vine un echipaj discuta cu ei si nu se rezolva nimic. Nu se vrea sa se rezolve acesta situatie.
Muzica de la Taboo e mic copil fata de muzica de la astia. Nu stiu ce se mai poate face. Nu se respecta deloc legea, se bea alcool public, se injura si isi fac nevoile in zonele verzi si manele la maxim.

D.
Mihai:
(3 Iunie 2023, 17:54)
Cifrele va arata??? Continuati sa numărați, aia care stiu sa numere