Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O nouă plângere penală în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

O nouă plângere penală în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Noii reprezentanți ai CAR Învățământ Slobozia au sesizat organele judiciare din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița cu o nouă plângere penală. Potrivit informațiilor oficiale, acuzațiile vizează 14 persoane fizice și juridice, considerate respon­sabile de producerea prejudiciului de peste 10 milioane de euro.

Verificările sunt în curs Decizia de a sesiza din nou organele judiciare în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost luată în cadrul unei ședințe organizate în luna aprilie a acestui an. Plângerea penală este semnată de către toți membrii Asociației «CAR Învățământ Slobozia» și vizează 14 persoane fizice și juridice, în cazul acestora fiind reținute 9 infracțiuni. «Conform Hotărârii nr. 02/06.04.2023 s-a întocmit și depus la IPJ Ialomița plângerea penală din partea tuturor membrilor „Asociației CAR Învățământ Slobozia“ față de 14 făptuitori persoane fizice, respectiv 2 persoane juridice, asupra cărora planează suspiciunea rezonabilă de comitere a unei palete largi de infracțiuni care au dus în final la fraudă fiscală de peste 10 milioane de euro, fiind identificate la acest moment 9 infracțiuni distincte care au fost sesizate organelor de poliție» se arată într-un co­municat de presă remis publicității. Mai mult decât atât, reprezentanții IPJ Ialomița au oferit actualului Consiliu Director al CAR Învățământ Slobozia calculatoarele ridicate în urma perchezițiilor desfășurate la sediul instituției anul trecut, în luna octombrie. Pe baza documentelor electronice păstrate în respectivele calculatoare, urmează să fie identificați membrii care au debite în ceea ce privește plata ratelor către entitatea financiară nebancară. Astfel, aceștia vor fi notificați în vederea plății restanțelor și, ulterior, executați silit.

Solicitare către ANABI Totodată, potrivit aceluiași comunicat de presă, reprezentanții «CAR Învățământ Slobozia» au înaintat o solicitare către Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI), pentru deblocarea și virarea lunară a unor sume de bani, astfel încât entitatea să-și poată achita facturile restante la utilități și plata taxelor și impozitelor locale.

Ancheta bate pasul pe loc În ceea ce privește Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», ancheta pare a fi intrat într-un con de umbră. După per­chezițiile efectuate anul trecut și reținerea, pentru 24 de ore, a principalelor suspecte ale cauzei, nicio altă măsură judiciară nu a mai fost dispusă. Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a declinat către Direcția Națională Anticorupție întregul caz însă, la începutul acestui an, procurorii Anticorupție s-au desesizat în această cauză și au trimis înapoi la Slobozia în­treaga anchetă. Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița nu au putut oferi informații despre stadiul actual al cercetărilor. Singura certitudine care rămâne este prejudiciul de peste 10 mili­oane de euro creat, potrivit informațiilor, pe parcursul a 20 de ani. Reamintim faptul că  principalele suspecte din această cauză «ar fi înregistrat în contabilitate un circuit fictiv de încasări și plăți, menit să inducă în eroare membrii acesteia că are suport economic să acorde dobânzi la fonduri sociale, mult peste mediul bancar. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că dobânzile la fond încasate de o parte din membrii asociației de ajutor reciproc ar fi fost plătite din depunerile celorlalți membri și nu din profitul înre­gistrat la finalul fiecărui an».

8 Iunie 2023, 10:55 (8789 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia
Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Comentariile cititorilor:


Pagubit:
(9 Iunie 2023, 13:37)
Dreptatea este departe de a fi gasita....in timp ce " hoatele" au fost aruncate in fata oamenilor ca niste carpe...altii au furat cu adevarat si altii care s-au ocupat de multime si care au instigat la rau si violenta au preluat acest CAR cu intentia clara sa-si castige electorat si sa se foloseasca mai departe de acest CAR. Cei care au instrumentat in spate toata aceasta mascarada sunt nevatamati si stau si urmaresc de pe margine tot acest circ din care nu are nimeni de castigat. Membri care au ramas cu fonduri ce speranta sa mai aiba sa-si recupereze banii cand in spate s-au facut diverse jocuri si interese politice orbind lumea cu vorbe goale, au folosit avocati ai partidului care au luat bani de la oameni si acum se feresc sa nu descopere ca sunt si ei la randul lor niste penali(vezi cazul Gradina zoologica Calarasi). Acolitii au preluat acest CAR si ce fac de 8 luni de zile? De ce nu redeschid activitatea? Ce se intampla cu banii care s-au gasit in casierie sau in conturi? De ce acest nou Consiliu Director nu reincepe activitatea? Se rezuma sa faca plangeri penale pe banda rulanta ca sa nu-si asume nimic si sa se spele pe maini oare? Vor sa se deblocheze fonduri sa plateasca avocati? Pai din banii cui sa plateasca? Cheltuie banii oamenilor din fonduri pe avocati in loc sa ia masuri sa dea banii inapoi la oameni? Ce dreptate mai este si asta?
fara-resemnare:
(9 Iunie 2023, 12:46)
Eh uite ca cel putin unii nu se vor resemna...iar daca asa zisa "justitie" nu isi face datoria, daca acele persoane vinovate nu vor fi pedepsite si prejudiciul in mare parte recuperat ( mai ales din bunurile lor ce ar fi trebuie sa fie puse sub sechestru)...atunci este foarte posibil sa ne cam luam legea in propriile maini....
Pāgubit:
(9 Iunie 2023, 10:06)
Ce deștepți este polițiștii! Au stabilit ei cum cā nu este delapidare, fals în înscrusuri, înșelāciune. Dupā savante studii au constatat cā dobānda, cā profitul...Terminați cu acest circ ieftin, puneți un expert specializat în fraude bancare, luați urma banilor încasați prin bānci de hoațe, analizați fiecare fișā pentru cei ce au luat împrumuturi și s-au fācut cā le dau înapoi. Aici este clar furt, se știe cā hoațele, aveau conturi deschise pe persoanā fizicā pe care le-au dat deponenților sā facā plāți.q De unul știu eu sigur era la BT și depunerile s-a fācut în 2019-2020.
Pagubit:
(8 Iunie 2023, 16:48)
Acest car a devenit noul fni. Deci nimeni nu va avea de suferit si nimeni nu-si va recupera pierderile pentru ca cei care ar trebui sa se ocupe de dosar sunt, direct sau indirect, exact cei rămași în câștig in urma acestor inginerii financiare. Chiar crede cineva ca timp de 20 de ani s-a acționat în sistem mafiot la acest car, s-au manipulat 50 de milioane de lei și nu a știut nimeni dintre cei care puteau interveni? Ba s-a știut și chiar s-a beneficiat, undeva la anumit nivele, de cota parte. Și s-a beneficiat fără niciun risc pentru ca singurii răspunzători sunt cei care întocmesc si semnează hârtiile. Este formula cunoscuta și practicata de închis ochii ( de catre cei cu obligatii si drepturi de control/cercetare ) dar cu un preț ( plătit de catre autorii ingineriei din banii depunătorilor, în beneficiul primilor). Și în felul asta, multimea cotizează pentru traiul super bun al câtorva. Clasic deja.
Cetățean :
(8 Iunie 2023, 14:29)
Cercetările vor dura foarte mult, dosarele se vor plimba pe la mai multe instanțe, doamnele o sa îmbătrânească bine mersi iar faptele o să se prescrie. Păgubiții rămân păgubiți.. Mulțumim politie, procurori, judecători și minunatelor legi ale acestei tari. RESEMNARE.