Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii Cu un an înainte de Alegeri, conflictele politice din cadrul Consiliului Local Amara gene­rează decizii absurde la nivel administrativ. Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe a Consi­liului Local Amara, consilierii PSD, PNL și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre prin care s-a decis înlocuirea din funcție a directo­rului Alexandru Nițu a fost adoptat cu 10 voturi «pentru» și 3 «împotrivă». Numele noului director, numit provizoriu, este Daniel Ionuț Mihai. Acesta este consilier local din partea PRO România. Decizia a fost contestată public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara prezenți în sală. «Nu vă mai să­turați de ciolan. Numai la el vă e gândul!» au susținut, printre altele, angajații Serviciului. Pre­zent la ședință, primarul Alin-Sorin Sandu a avertizat consilierii prezenți că proiectul de hotărâre adoptat ar putea să nu primească aviz de legalitate din partea Insti­tuției Prefectului Ialomița, în con­dițiile în care Consiliul Local nu a aprobat și o procedură de selecție pentru numirea în funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare. «Ne asumăm acest risc. Și când l-ați numit pe Alexandru Nițu nu exista procedura și proiectul... De ce ar fi altfel acum?!» a replicat consilierul PRO România Valentin Moraru, inițiatorul proiectului de hotărâre. Daniel Ionuț Mihai a fost numit provizoriu în funcție și este a doua propunere a consi­lierilor PSD și PRO România, după ce, anterior, aceștia au în­cercat să îl impună ca director al serviciului pe Ștefan Șandru, unul dintre consilierii locali ai PSD.

«Hoții» strigă «Hoțul!» și la Amara Serviciul Public de Salu­bri­zare Amara a fost preluat de către Alexandru Nițu în urmă cu 4 ani. Acesta a fost numit în funcție cu sprijinul consilierilor PSD. În cei 4 ani de mandat, Alexandru Nițu a reușit să transforme Serviciul Public de Salubrizare într-un sistem funcțional, a plătit debitele restante ale entității și are un profit de aproximativ 60000 de lei. La preluarea mandatului, au susținut angajații Serviciului Public de Salubrizare, Daniel Ionuț Mihai, noul director a de­clarat public că «Serviciul de Salu­brizare este în moarte cli­nică și nu mai poate fi salvat...». Într-o încercare disperată de a bloca decizia consilierilor locali, angajații prezenți au amenințat că nu vor mai veni la muncă dacă Alexandru Nițu este înlocuit. Cea mai surprinzătoare declarație rămâne însă cea a casierei Ser­viciului Public de Sa­lubrizare Amara. În cadrul șe­dinței, Valentina Cârjă a susținut că cei care vor să-l înlocuiască din funcție pe Alexandru Nițu sunt cei care nu-și plătesc taxele lu­nare pentru ridicarea deșe­urilor menajere. Ulte­rior, Valentina Cârjă a declarat pentru ziarul nostru: «Noi facem ce trebuie... Dar trebuie să înțeleagă toată lumea că salubritatea nu se plă­tește când îți aduci aminte, se plătește lunar. Printre consilierii care au votat azi sunt oameni care nu și-au plătit taxa! Unii de luni de zile... Acum, la Amara, sunt vreo 200 de „rău-platnici“. Printre ei se numără și firmele pe care le conduc unii dintre consilerii care au votat azi!». Printre numele vehiculate în cadrul ședinței se numără cel al consilierului Valentin Moraru și cel al lui Ion Onel.

Valentin Moraru se vrea popular
«O să vă măresc salariile!»
Contestat public pentru inițiativa sa, Valentin Moraru a încercat să aplaneze conflictul declanșat în cadrul Consiliului Local promițând angajaților măriri de salariu. «După ce vine noul director o să vă măresc salariile! Găsesc eu o soluție...» a declarat Valentin Moraru, ca replică la nemulțumirile acestora. Reamintim că Valentin Moraru a declarat în repetate rânduri că va candida la funcția de primar al orașului Amara în 2024. Proiectul de hotărâre inițiat, atitudinea sa în cadrul întâlnirilor publice, dar și modul în care își exercită prerogativele de consilier local, par să anuleze puținele șanse pe care le-ar fi putut avea. Grăitor în acest sens este schimbul de replici pe care l-a avut cu unul dintre locuitorii ora­șului, prezent în sala la ședință. «Te cunosc de când erai copil. Așa vrei tu să câștigi Alegerile? Nenorocindu-ne pe toți? Numără tu cine te votează din sala asta?», «Mă votez eu! E de ajuns!» a fost replica lui Valentin Moraru.

UPDATE:Redacția ziarului Independent a fost contactată de consilierul local PRO România Valentin Moraru, care a precizat faptul că nu înregistrează datorii către Serviciul Public de Salubrizare Amara, nici în calitate de persoană fizică, nici prin intermediul societăților pe care le administrează.

20 Iunie 2023, 20:05 (8926 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Comentariile cititorilor:


Orlando:
(3 Martie 2024, 12:34)
CITITOR  NU NE INTERESEAZA INEPTIILE TALE  SI NICI NUMIRILE POLITICE ,CEI CARE ZICI CA AU FOST IN SEDINTA NU AM AUZIT SA SPUNA DECAT CA SA TERMINE CU NUMIRILE POLITICE SI SA ORGANIZEZE CONCURS ,TI SA PARE CA AU INCALCAT LEGEA LINGERICA?
Andrei :
(22 Iunie 2023, 12:31)
Ce salubrizare?! I-au banii de pomană, dacă ai mai mulți saci de gunoi la poartă ridică doar unul, restul sunt lăsați să se împută până data viitoare. Ăsta nu este serviciu de salubrizare, este bătaie de joc!
Amarean:
(21 Iunie 2023, 13:04)
In ce fel protejeaza d-na de la casierie datele cu caracter personal si cu ce drept v-a furnizat informatii despre numele clientilor.Pare a fi un caz penal.
Vasile:
(21 Iunie 2023, 12:00)
(...) "baiatu lu tati" . Nu iti mai flexa muschi,flexeaza-ti mintea si invata sa te exprimi adecvat varstei si pregatiri tale . Din pacate stim cu toti ce mostenire a lasat tatal tau orasului  Amara. Se vede dupa pozele tale de "incordat" ce ai face tu in locul actualului primar. 
Nu mare ne-ar fi mirarea daca cumva ai batea vreo 2-3 consilieri din astia , "mai batrani" , ca nu sunt de acord cu ineptiile tale.
Maresti tu salarii, din bani tai , din bani tatal lui tau ? 
Crezi ca mai ai vreo sansa sa prostesti lumea ca tata-tu. Apucate si fa curat in ograda ta si daca esti interesat sa dai locuri de munca ,fa ceva cu bani tai si cu munca ta, nu  cu influenta lu taticu'.
In alta ordine de idei , orasul "Amara' e in faliment datorita tatucului tau. Acum noi stim ca voua va place sa fiti "eroi" in povestile voastre. 
Ne-am saturat de prosti care nu stiu sa se exprime , de maimute cocotate pe functii  si de impostori. 
Daca vrei sa faci ceva pentru comunitatea ta , nu te opreste nimeni dar nu ai sa faci asta, pentru ca interesul nu e sa ajuti orasul , ci sa te ajuti pe tine sa iei din umbra lu "taticu".
Ionut :
(21 Iunie 2023, 11:11)
O beizadea, plina de aroganta este acest (...) care pina mai ieri, rupea pariurile si pacanelele in doua, avea datorii la camatari care il cautau pe la domiciliul parintilor, acum se vrea primar, pai asta nu stie cum sa isi administreze propriile venituri, nu mai zic de administrarea unui oras. Amarenii ar trebuii sa se gandeasca bine ce vor vota, sa nu pateasca acelasi lucru ca in 2020. 
Cititor:
(21 Iunie 2023, 10:43)
Un circ mediatic.Salariatii au fost antrenati in acest conflict degeaba.Atributul Consiliului local in calitate de actionar majoritar este sa numeasca directorul societatii. Ca aceasta numire este politica nu are nicio legatura. D-l Nitu a fost numit politic si tot asa ai-a fost prelungit mandatul .Cand esti pus in functie fara concurs trebuie sa te astepti ca vei fi inlocuit la fel cum ai fost pus.D-l Nitu a lucrat ca sofer la o societate si s-a specializat la locul de munca, asta inseamna ca cine este numit in locul lui nu se va descurca. Ca este neam cu primarul, ca si-a angajat sora, etc. sunt tot amanunte de culise. Conform codului muncii d-l Nitu trebuia sa instiinteze salariatii ca au dreptul la infiintarea unui sindicat, la alegerea unui reprezentant care sa-i reprezinte in relatia cu angajatorul si de aici sa negocieze doleantele pe care le au.Mai mult la sedinte mai participa cate unii cetateni care considera ca sunt reprezentantii tuturor locuitorilor si cred ca daca vin si tipa in cadrul sedintei de consiliu sunt mari si tari. Intai de toate trebuie sa se informeze sau daca nu sa fie informati ca anumite proiecte trebuie sa rsa se incadrezeintrun cadru legal, in sensul ca lucrarile si finantarile acestora nu se fac dupa bunul plac al primarului sau consilierilor. Niste circari cu primarul in frunte care permite asa ceva sub pretextul transparentei.