Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Dridu: Beneficiari de servicii sociale ținuți legați de pat, într-un centru privat

Luni, 11 septembrie a.c., politiștii Secției nr. 5 Jilavele au fost sesizați prin sistemul 112, de către o persoană, inspector în cadrul Consiliului de Monitorizare, Implementare a Convenției ONU privind drepturile persoanelor cu dizabilități cu privire la faptul că, la controlul efectuat în cadrul Asociației «Dales» Centrul Dridu, a identificat două persoane cu dizabilități care se aflau în contenționare (legați la mâini pentru prevenirea automutilării). Reclamantul a solicitat verificări asupra legalității măsurii de contenționare. În acest moment o echipă de control formată din reprezentanți ai Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița și ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o anchetă la sediul Asociației «Dales» Centrul Dridu pentru verificarea aspectelor sesizate. Ca urmare a verificărilor inițiale, s-a stabilit faptul că pentru ambele persoane există recomandare medicală pentru contenționare, ambele persoane fiind diagnosticate cu grad sever de întârziere mintală sau retard sever cu tendință de autoagresare.

Update Potrivit unei informări a Instituției Prefectului Ialomița, unul dintre cei doi beneficieri, o tânără în vârstă de 19 ani, diagnosticată cu autism și retard mintal sever cu agitație psihomotorie și autoagresivitate, a fost transferat la Spitalul Clinic de Psihiatrie «Prof. Dr. Alexandru Obregia» București, prezentând o criză în timpul verificărilor.

11 Septembrie 2023, 18:10 (2335 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Costin Brenciu:
(20 Septembrie 2023, 16:13)
Sunt puțin uimit sa văd asemenea articole atât de târziu după ce toată presa a vuit pe astfel de centre. Felicitări ca nu slăbiți cureaua așa cum se așteptau toți! Am avut ocazia sa merg “in vizita” la Dridu si, spre marea mea uimire, nu părea sa fie un “lagăr”… voi, cei care ați scris articolul, ați fost sa vedeți cu ochii vostri sau cineva v-a “povestit” si voi doar ați scris ce vi s-a spus, pe principiul “dacă ei au mințit, va mințim si noi pe voi”?
Florentina:
(16 Septembrie 2023, 18:53)
La Dridu de cand se stie a fost, lagar de exterminare, nasol ca cei din primarie serv. asistenta sociala au stiut tot timpul de teroarea primita de batranii asistati in acel lagar. Si asta decand era primar, omul cu boala la piciore. Acum mai ales ca neamul lui barbierul e tot angajat in primarie e si mai rau. Toti stiu, azilul este la 100 metri de stadionul de fotbal, 150 m se baraca popii cu nevasta mare consiliera in primarie. Da si se aud schelaituri de caini loviti cu parul si urlete de durere si disperare, pana in sosea, asa ca va las sa dati voi cu parerea. Aici este un fel de asilul groazei, dar pana una alta mafia din zona, tine ascuns totul, pana va bubui o placinta. Lucică tu nu stii nimic, nui asa, nici militianul local lsi culmea nici vicele, bun la plantat pamant cu sacosa.