Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează stații de carburant. Verificările au debutat în 1 sep­tembrie. Instituția Prefectului Ialomița a făcut publice primele rezultate ale acestor controale. Astfel, în perioada 1-8 septembrie 2023, la nivelul județului Ialomița au fost verificate 22 de societăți comerciale ce administrează stații de carburanți, două dintre acestea fiind transportatori. Cu ocazia controalelor s-au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale, dar și 38 de avertismente. Valoarea totală a amenzilor aplicate depășește 170 mii de lei, potrivit esti­mărilor oficiale. De asemenea, în cazul a doi operatori economici, organele de control au dispus suspendarea activității, din cauza deficiențelor constatate. Printre pro­blemele indentificate și din cauza cărora s-au impus sancțiuni s-au numărat «neverificarea mijloacelor de primă intervenție» (stingătoarelor) sau «neverificarea instalațiilor electrice». Controalele se vor desfășura până la data de 31 octombrie 2023. Comisiile de control sunt formate din reprezentați ai Inspecției de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat, ai Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, Comisa­riatului Județean al Gărzii Naționale de Mediu, ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița, Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, ai Direcției Regională Antifraudă 3 Alexandria, Inspec­toratului Teritorial de Muncă Ialomița, Bi­roului Vamal de Interior Ialomița, ai Agenției Teritorială Autoritatea Rutieră Română Ialomița, precum și ai Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. La nivelul județului Ialomița există 85 de unități comerciale care admi­nistrează stații de carburanți.

13 Septembrie 2023, 13:20 (12136 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Instituția Prefectului Ialomița: Amenzi de 1,2 milioane de lei la stații de carburanți, 5 firme închise
Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița
Controale ale ITM Ialomița în stațiile de carburanți

Comentariile cititorilor:


ISU:
(17 Septembrie 2023, 20:44)
Inre timp, angajatii ISU se bat pe buzunare, timpul trece, spaga ramane. 
Sa se verifice modul in care au fost emise autorizatiile.
Elena Costea:
(15 Septembrie 2023, 12:11)
Pe când și la Fetești-str.Jandarmeriei. Avem o stație GPL la 15 m distanta de bloc și 10 m de la garaje.Traim cu teama unei explozii de vre-o 10 ani.( se încarcă atât mașini cât și butelii) .
Moș Vasile:
(14 Septembrie 2023, 23:22)
Dacă tot este vorba de verificare gaz ar trebui cineva să verifice și să ne spună și nouă dece apa la Sloboziua m3 cosumat la robinet este mai scumpă de 7 ori decât m3 de gaze consumate?
Iordan:
(14 Septembrie 2023, 23:18)
Care I diferența în a umple o butelie de aragaz la stația GPL,și a umple butelia unui autoturism care funcționează cu gpl......
Asa este :
(14 Septembrie 2023, 17:06)
Aveti mare dreptate in comentariile pe care le faceți. Ce au facut autoritățile abilitate să controleze aceste puncte de lucru până acum?!?De ce nu se ridică imaginile video surprinse de camerele video din zonă pentru a se vedea cum se încarcă buteliile?!?Corupția ucide mereu!
Zona mb:
(14 Septembrie 2023, 15:30)
Poza din articol este reprezentativă pentru a vedea cu adevărat, bombele cu ceas care sunt în oraș. Acea statie de GPL aflată pe str independenței din slobozia, este în proximitatea caselor ,de fapt e lipita de gardul vecinului. Am fost de fata odată când se alimenta imensul recipient,de către o cisternă imensă ce abia își făcea loc pe stradă. De fapt acolo e interzis peste 3.5 tone,iar magaoaia cred ca avea 15 tone.Am remarcat asfaltul distrus din jurul stației, s au format chiar sleauri. Cisternele ce alimenteaza statia GPL distrug efectiv asfaltul din zona.nu stiu cum a reușit să aibă aviz de funcționare această stație GPL,la fel ca si statia PECO de pe strada Constructorilor.Sunt bombe cu ceas!!!locul lor e în afara orașului!
Victoria:
(14 Septembrie 2023, 02:52)
Ce controale! Nu au gāsit stingātoare. Ha,ha,ha! Glumiți? Asta da deficiențā. Doamne mā doare burta de râs! Adicā când sare cisterna în aer, se stinge focul cu extinctorul? Mare esti Doamne!
Sile:
(14 Septembrie 2023, 02:50)
Pe Independenței la gpl ul lui (...) se încarcă butelii la cu.ru gol! vă trimit eu pozele si filmarile la IGSU SA VADĂ SI (...) că doarme si dormiti toti la nivel județean dormiți in bocanci in frunte cu comandanții voștri de la ISU Ialomița!
Goe:
(14 Septembrie 2023, 02:49)
Controlați să vă aflați în treabă fără rost si fără logică.Pana acum ce controlați?Pe Șoseaua Brăilei au autorizație de securitate la incendiu domnii? vă aruncați în declarații fără rost!
Giani:
(14 Septembrie 2023, 01:46)
85 de bombe/stații ce puteau fi si trebuiau a fi verificate  pană acum, 2 dintre ele suspendate, bombe gen Crevedia, s-au 61 de sancțiuni pentru ca și avertismentul e sancțiune,  din cele 38 de amenzi câte au fost de genul ti- o dau pe asta mai mică să fie ceva dat? Oricum dacă se vrea se poate ieși din birou la un semnal iar asta denotă că în fapt autoritățile au stat degeaba, chiar nu și- au făcut treaba până în prezent. Dacă ieșeau pe teren nu erau atâtea probleme câte au constatat.  Deci totul se întâmplă din indolenta funcționarilor statului român,  ei sunt vinovații din spatele tragediilor, nu neapărat cei care speculează lenea și incompetenta lor.
Suzana:
(13 Septembrie 2023, 22:06)
Ce vrăjeală de 2 lei, se dau amenzi minime de 5 lei si sa ia șpagă de 10 lei. Facem pariu ca un controlor merge zilnic acasă zilnic cu cateva mui se lei. Se regula șpagă se ia din frigidere ori din coșurile se gunoi de pe lângă magazinele, stațiile controlate. Mita e la putere.
dan:
(13 Septembrie 2023, 21:05)
pe locul 1 la masuri de luat este mutarea statiilor gpl la marginea oraselor,comunelor satelor
interzicerea umlerii buteliilor in aceste statii
bun au fost date sanctiuni contraventionale sa existe permanent un grup de control la nivelul acestor comisii care sa verifice permsnent dupa modelul din constructii ( RTE, Diriginte)
Gigi :
(13 Septembrie 2023, 20:59)
Dați cu nume de societăți sancționate să le cunoastem si noi care sunt potențialele,,bombe "și sumele aplicate .Nu Dați doar numărul de 23 societăți.
Viorel:
(13 Septembrie 2023, 15:01)
Nu s-a schimbat nimic de 30 de ani in verificarea si gestionarea unor situatii. Cum sa formezi o comisie din atatea institutii ? La cine sa raspunda primul agentul economic ? Ce eficienta are ? Trebuiau sa vina in control  fiecare cel putin o data pe an, nu dupa o tragedie. Bravo P S D  + P N L ! Ati reusit sa stingeti lumina in Romania. ODIHNA VESNICA  !
Cetatean:
(13 Septembrie 2023, 14:29)
Unde au fost aceste " Organe de control " pana acum ?
Cand se intampla o tragedie , gata se sesizeaza si " organul" si incepe cu sanctiuni si amenzi .
Cine a dat autorizatiile raspunde ? Nici un " organ " nu este vinovat , nu raspunde, nu este sanctionat.
Se joaca un teatru ieftin si atat. Nu toti suntem orbi sau surzi.