Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret Rizica Stan a participat acum 15 ani la o acțiune de voluntariat într-un Centru din București. Și i-a plăcut. Iar de 10 ani participă cel puțin o dată pe lună la o acțiune de voluntariat. Cele mai multe dintre acțiunile la care participă sunt or­ganizate de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Iar aici Rizica Stan și-a găsit locul. Printre copii și vârstnici deopotrivă. «De cele mai multe ori sunt invitată să le citesc copiilor. Acum și din cărțile mele... Dar suntem un grup de doamne care ne ocupăm și de persoanele vârstnice. Următoarea acțiune, de exemplu, e pe 1 octombrie, de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice. În fiecare an, cu câteva zile înainte, mergem în căminele din județ și coafăm doamnele. Sau tundem domnii, ca să fie frumoși de ziua lor... E o mare bucurie pentru toți, mai ales că, de-acum avem prieteni. Și țin să mulțumesc directorului DGASPC Ialomița, Paul Marcu, și pe această cale, pentru sprijinul constant pe care ni l-a oferit de-a lungul timpului!».

Voluntariatul e FUN-tastic Rizica Stan nu e doar un simplu vo­luntar. Ascunde un secret. Scrie cărți de povești pentru copii instituționalizați. Cărțile ei au ca personaje copii pe care îi cunoaște în centrele de plasament. Pe care Rizica Stan îi numește «Buburuza plimbăreață», «Pisicuța mofturoasă», «Broscuța săltăreață». Iar copiii se recunosc în personaje și sunt fericiți. «Prima carte, „Ysa și Terry“ am scris-o pentru a le capta atenția. Apoi mi-a intrat în sânge și nu m-am mai putut opri. Iar ei sunt fericiți că au devenit personaje de poveste. Și îmi zâmbesc... Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă. Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe. Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționalizați e o răsplată neprețuită!» ne explică Rizica Stan. Își tipărește cărțile singură, în tiraje mo­deste. Apoi le dăruiește copiilor. Dar cea mai mare dorință a ei e să găsească o editură care să o sprijine. Ca să poată dărui și mai multe cărți copiilor!

17 Septembrie 2023, 13:40 (4025 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Caraion Deleanu:
(20 Septembrie 2023, 00:05)
Intr.un sistem de stat cu angajați blazati si rai, care tratează cu ura și brutalitate copiii părăsiți, o astfel de persoană face enorm de mult bine. Tot respectul meu... Nu verifica nimeni asistentii maternali care chinuie, la propriu,copiii pentru care primesc un salariu. I.am văzut abrutizati, niciodată la joaca cu copiii, puși la munca, la carat bagaje...etc NICIODATĂ fericiți. Dar DUMNEZEU nu doarme și o sa le răsplătească și lor și celor care aveau obligația de a verifica dar i.a durut undeva.
Caraion Deleanu:
(20 Septembrie 2023, 00:04)
Intr.un sistem de stat cu angajați blazati si rai, care tratează cu ura și brutalitate copiii părăsiți, o astfel de persoană face enorm de mult bine. Tot respectul meu... Nu verifica nimeni asistentii maternali care chinuie, la propriu,copiii pentru care primesc un salariu. I.am văzut abrutizati, niciodată la joaca cu copii puși la munca, la carat bagaje...etc NICIODATĂ fericiți. Dar DUMNEZEU nu doarme și o sa le răsplătească și lor și celor care aveau obligația de a verifica.
nemultumitu':
(18 Septembrie 2023, 16:51)
Felicitari tuturor voluntarilor!
vox:
(17 Septembrie 2023, 21:36)
Bravo, felicitări !