Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat Desființarea construcțiilor construite ilegal este reglementată de Legea nr. 3/2011. În practică însă, susțin specialiștii din domeniu, reglementările le­gislative sunt inoperabile din cauza reglementărilor legislative care apără proprietatea privată. Conform estimărilor oficiale, breșele legislative au permis construirea a sute de costrucții ilegale la nivelul Sloboziei. Majoritatea acestor construcții au fost ridicate fără autorizație pe domeniul privat al proprieta­rilor, însă există și construcții edificate pe domeniul public. Construcțiile ridicate pe domeniul privat nu pot fi demolate decât prin intermediul instanței. Construcțiile ridicate pe domeniul public pot fi demolate prin dispoziție de primar. Așa a fost posibilă, de exemplu, campania care a vizat demolarea garajelor «ilegale» la Slobozia.

Primăria nu dă cu parul La nivelul administrației locale din Slobozia, în ultimii 3 ani au fost emise 44 de sancțiuni contravenționale care vizau rea­lizarea de construcții fără auto­rizație de construire și s-a solicitat prin instanță demolarea a 14 construcții aflate pe domeniul privat. De asemenea, pentru alte 4 construcții primarul Sloboziei a emis dispoziții de demolare. În fapt însă, doar două construcții au fost demolate, restul deciziilor fiind atacate în instanță. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, susține că nu va renunța la acest demers administrativ: «Știți cum se spune: administrația nu vrea moartea păcătosului, ci îndreptarea lui! Prin urmare, încercăm să îi sprijinim pe cei care au ridicat construcții ilegale oferindu-le asistență juridică. Însă acolo unde constatăm că există rea-voință, aplicăm măsuri coercitive. Scopul nostru este ca toate construcțiile din Slobozia să respecte prevederile legale de construire!».

18 Septembrie 2023, 10:55 (5959 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Beci uriaș descoperit sub un garaj
Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!
Gardul lui Zamfir a fost dărâmat
La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(20 Septembrie 2023, 17:25)
Cele trei garaje din spatele arhivelor cand le demolati?
Sau florarii cotizeaza?
Mary :
(19 Septembrie 2023, 12:05)
99% din garaje aveau altă destinație, spații de depozitare pentru murături, mărfuri, acareturi și alte moșmoande, iar mașina mai ocupa un loc de parcare în fața blocului. Nimic ilegal. Cum la ora actuală cei care dețin un loc de parcare plătit, parchează oriunde pe stradă în jurul blocului și nu la locul plătit. Sunt de părere că ar trebui inițiată o lege care să dea posibilitatea unor proprietari de mașini să revendice aceste locuri de parcare în urma unui număr de sesizări corecte. Deja sunt familii cu câte două, sau trei mașini și cu greu își găsesc un loc de parcare. P.S. în ciuda faptului că s-au construit piste de biciclete, trotinete, nimeni nu renunță la mașină. Era bine să investim banii în construirea unui aeroport??! Alte proiecte, alte studii de fezabilitate, alți bani, alte idei. Mai bine pe jos. Mișcare!
MMC:
(18 Septembrie 2023, 23:15)
Felicitari domnule primar! Garajele erau pline de mobila veche si muraturi, iar masinile erau parcate ilegal pe spatiile vechi.
George:
(18 Septembrie 2023, 11:39)
Ciudate situatii cu autorizatiile date dupa cum batea vantul.. Oricum Felicitari pentru initiativa! Parintii mei au avut garaj in zona Pietei mari, devenise o mare adunatura muraturi si vechituri:) si nimeni nu isi tinea masina la interior. Dupa ce au eliberat zona, am depus actele online, locul atribuit la licitatie, totul a decurs foarte civilizat. Si nu a ramas nimeni fara loc, fiecare si-a gasit vreun fiu nepot cu aptitudini digitale. Un singur lips al zonei, toata parcarea este in bezna In spate la bloc b1 38. Spor Primariei si celor care au atributii, sa continue in forta actiunea
Raul Paul:
(18 Septembrie 2023, 11:32)
ilegale ? Dar despre garajele detinute de familia florareselor ce sunt plasate in capatul blocului E15? Unul din ele este din "chirpici",chiar!Sau magia vopselei roz le fereste de eliberarea locului pentru a face loc unei parcari,cum era candva?