Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

de-ale noastre​​​​​​​

Noi v-am spus, de nenumărate ori, că Justiția e oarbă. Ce n-am știut nici noi, dar am aflat între timp, e că, totuși, Justiția are alte simțuri mai dezvoltate. Spre exemplu, mirosul. Că altfel nu ne explicăm cum mastărșeful Ciuf a ajuns să fie mirosit. Și nu vă gândiți că a fost amușinat cu vreuna dintre cele despre care s-a tot vorbit... Ci a fost adulmecat din nou conducând în trafic, mastărșeful Ciuf având permisul un picuț suspendat. Acuma, Justiția noastră cea oarbă dar cu miros fin îl așteaptă prin sala pașilor pierduți, în timp ce prietenii mastărșefului pregătesc bucătăria bulăului pentru cel mai cel dintre aleșii gastronomiei. Păpușelule, vezi că a zis mastărșeful Ciuf că-ți gătește pomana porcului la parastas...

 

Importante și întortocheate-s căile Domnului, mai ales dacă e fomică de bani și băbăieții de la Finanțe sunt hămesiți. Căci, totuși, sunt câțiva pe acolo care caută și, probabil, vor găsi strada Gării. După cum vă aminteam mai sus, Justiția e ea mică, oarbă și uneori puțin mahmură, dar are miros fin și, suplimentar, aude deranjant de bine. Așadar, cei cu creier de râmă sau melc din sediul ăla mare de lângă Piață și-au tras firme care duduie-n economie. De la agricultură la executări și de la motorină până la d-astea medical-pandemice, mai toate codurile CAEN sunt acoperite. Și lumea e mulțumită. Doar oarba aia mică de Justiție e bosumflată. Că ăștia chiar au sărit peste cai și consideră că nimeni nu știe ce fac ei. Deci, unu la mână: mergi pe calea simplă a Domnului, demisionează din funcția aia și ocupă-te strict de problemele clinicii unde nevasta se dă mare manajeră (vezi între timp dacă poți rezolva câte ceva și cu plățile alea către medicii care prestează, ăia neangajați dar plătiți la colaborare). Doi la mână: nu e necesar să mergi la APIA să semnezi cereri de plată pentru subvenții la suprafață sau motorină atâta timp cât ești pontat la Finanțe-n sediu (și nici să mergi la licitații de executare când nea Gheorghe te știe la biroul tău de Executări!). Trei la mână: are sens să suni clienții la motorină când aprobi listele de Control? Ar mai fi câte ceva de adăugat dar ne oprim. Cu promisiunea solemnă că revenim. Să nu care cumva să se supere mai mult aia mică și oarbă. PS: Poate se va ține cont la reorganizare și de cele mai sus amintite.

 

 Chiar nu am fost impresionați de faptul că la Primăria Bărbulești se petrec atâtea lucruri minunate din fondul de rulment și nu numai. Are vreo importanță faptul că pentru câteva săptămâni au fost luate calculatoare, laptopuri și câteva telefoane din sediu, fiind ridicate și «golite»? Nu, desigur că nu! Căci, la audieri, primarul a zis că în loc de declarații poate să-i aducă niște cărți de colorat, el având carioci de-acasă. În plus, același primar a promis că, indiferent de deznodământ, va fi înscris la cursuri. Alea primare și, posibil, gimnaziale.

 

 După cum informează buletinele lu’ maridesepe, în scurt timp Urbanul va îmbutelia apă pentru Evian. De asemenea, numitul Bobaru va scoate înregistrările cu niște alți edili care îl înjură pe Al Vostru. În plus, despre vestitul Sorinel aka Villy PanamaPapers sau Oprea/«Securitate și bună guvernare» se spune pe toate drumurile povestea celor 7,8 milioane de la RWA, care au fost finanțate și s-au volatilizat ca și cum nu ar fi fost. Mai mult, merită toată atenția și iubirea noastră firma-investitoare Quasar, cu tot cu cei doi kurzi despre care unii știu atât de multe. Ne vom apleca umili în fața somelierului falimentarei Vinia și nu vom rata afacerea pe cale de a fi ratată de la stația de epurare. Cam astea ar fi, pe scurt, frământările noastre de zi cu zi. Pe cale dorim a le dezbate, pe larg, în perioada imediat următoare.

27 Februarie 2024, 18:20 (5267 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mihaela_B:
(4 Martie 2024, 12:48)
domnule redactor-sef va rog faceti o solicitare de informare la ofiterul de presa al ANAF Slobozia si solicitati daca este adevarat ca exista angajati ai acestei institutii care primesc si pensie de stat si au si calitatea de salariat. ca tare sunt curioasa !
multumesc
Ionel:
(3 Martie 2024, 20:31)
eu stiu sigur de la o cumnata care lucreaza la anaf slobozia ca sunt vreo 4 persoane care incaseaza de ani buni si pensie si salariu adica ar fi vreo 3800 pensia si vreo 8500 salariul plus sporuri si bani de hrana total cam 13000 net pe luna  de ce nu ii salta procuratura si ani pe smecherii astia ? trebuie sa dea toti banii inapoi cu majorari cum calculeaza si ei !
Relu:
(29 Februarie 2024, 13:00)
Treaba este foarte simpla ! Daca ai afaceri si firma , trebuie sa iti dai demisia si sa te ocupi de business . Nu ai ce cauta sa iei salariu si sa te ocupi si de treburi personale pentru cresterea venitului familiar. La finante este problema la sefi, ei ar trebui sa sesiseze daca un subaltern se ocupa si de altceva, in timpul serviciului. 
Ciocan:
(28 Februarie 2024, 21:58)
În clădirea aia mare de la piață trebuie făcută o curățenie de primăvară. Nu s-a mai făcut de mult.