Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vasile de la Spitalul Județean e șăfu’ la doctori

Vasile de la Spitalul Județean e șăfu’ la doctori

Lume, lume! Stimabili și stimabile! Oameni de bine și oameni ca noi... Am vrea să începem prin a vă face o mărturisire. Noi, de când ne știm, l-am admirat pe Vasile Zamfir, juristul de Spital. Da, pe onoarea noastră de tonomate că l-am admirat. Că noi, știindu-ne proști ca noaptea, n-am îndrăznit niciodată să ridicăm capul din pământ și să cerem ceva. Dar el, doamnelor și domnilor, deși se știe, are o stimă de sine atât de mare încât e în stare să ceară orice. Cu cât se știe mai bine, cu atât parcă cere mai mult... Și cu cât mai mult, cu atâta e mai ilegal... Și cu cât mai ilegal, cu atât îi pasă mai puțin Curții de Conturi! Păi, să vedeți cum devine chestia...

 

Vasilică a ținut morțiș să ajungă doctor. În Drept! Prin 2018, după ce orașul aflase de escrocheriile cu Andalex, de șpăgile primite de la asistente, de deviațiile sale de procesoman, de gardul construit pe spațiul public (n.red.: apropo, domnu’ Zamfir, ați văzut că acum pe acolo, trece o stradă asfaltată?), juristul Spitalului Județean, Vasile a hotărât că e timpul să își schimbe statutul. Adicătelea să se facă și el doctor. Și în 2018 a produs la Chișinău, la Universitatea Liberă Internațională din Moldova, sub îndrumarea profesorului conferențiar, universitar, doctor în Drept, Vitalie Rusu, o bijuterie de lucrare pe care o puteți accesa dacă știți unde să o căutați. Că noi am găsit-o! Lucrarea se numește, premonitoriu parcă, «Instituția învinuirii în procesul penal». Și nu știm dacă e bună sau plagiată, cum sunt mai toate în România, că are 207 pagini și n-am stat să o citim... Și oricum o citeam degeaba, că noi v-am mărturisit deja că suntem proști ca noaptea și n-am ști ce și cum... Și nu ăsta e subiectul arti­colului, vă jurăm. Asta ar cam fi treaba Emiliei Șercan. Dar are și fata aia mândria ei, nu se ocupă de plagiatori de mic litraj, școliți la Chișinău la spartul târgului, după ce s-a umplut țara de doctori făcuți la apelul bocancilor...

 

Curtea de Conturi s-a trezit în 2023 Mă rog, ne luarăm cu vorba... Cum v-am mărturisit, noi nu știm, dar Vasile a știut. Și, în 2020, când a avut diploma în mână, a băgat-o în circuit și a cerut bani pe ea. Că o fi bună o diplomă de doctorat ca să te strige lumea «doctor în Drept», dar e și mai bună dacă îți recuperezi investiția și ceri la salar suma modică de 1000 de lei lunar, ca toți ăia de fac doctoratul la fără frecvență și la frații noștri de peste Prut. Și toate au fost bune și frumoase, că Moldova are semnat un acord de recunoaștere a docto­ratului cu România, iar Zamfir a promis solemn la locul de muncă că face pe «dracu-n patru» și obține și echivalarea din partea Ministerului Educației, fără de care diploma moldoveană rămâne ce e, adică un fel de hârtie igienică. Numai că prin 2023, după 3 ani în care Spitalul a plătit spor de doctorat, Curtea de Conturi și-a luat seama și a cerut echivalarea de la Ministerul Educației. Pe care Vasile n-o are, că a fost ocupat ba să dea în judecată Spitalul, ba să conteste concursul de manager pe vremea când se visa în locul Marianei Iancu, ba să obțină alte drepturi salariale restante în Instanță... Acum noi nu știm cine va plăti întâi. Ăia de la Curtea de Conturi, că n-au căscat ochii 3 ani, de când tot fac controale la Spital, sau juristul Vasile, că a furat statul cu o teză de doctorat made in Chișinău?! Dar un lucru știm sigur. Că nu e singurul din administrație care face asta. Așa că promitem să revenim cu amănunte!

21 Martie 2024, 12:10 (7859 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Curtea de Conturi a României contestă titlul de «doctor» al juristului Vasile Zamfir

Comentariile cititorilor:


Cory:
(22 Aprilie 2024, 20:38)
Si directoarea de la dsp tot la Chișinău a făcut studiile...săraca...ea nu a putut fc un liceu si acum a ajuns director....vai de capul lor de directori...
Marcela:
(21 Martie 2024, 17:25)
Mă băieți, fiți cuminți. Vasilică este cel mai citit jurist din Slobozia. Era normal să ajungă și doctor! Știe cineva cam costă o consultație?
FZ:
(21 Martie 2024, 14:30)
Un tărănoi, cu aere de vedetă! S-a terminat Dreptul la el.
Nom Prenom:
(21 Martie 2024, 13:27)
Are protecție de la flacăra violet și nu va da banii îndărăt.