Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă

Din nou despre bani publici

Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă

Consiliul Județean Ialomița se reunește joi, 25 aprilie 2024, în cadrul unei noi ședinte ordinare. Conform documentației de șe­dință, pe ordinea de zi supusă atenției plenului se află 22 de proiecte de hotărâri. Printre aces­tea se numără și proiecte de ho­tărâri care urmăresc realizarea unor investiții noi sau relansarea unor investiții administrative blo­cate. De asemenea, consilierii ju­dețeni votează pentru rectificarea bugetului anual al județului.

 

«Tonul» care face «muzica» administrației județene Consiliul Județean Ialomița se reunește joi, 25 aprilie 2024, în plenul unei noi șe­dințe ordinare, pe ordinea de zi a ședinței figurând 22 de proiecte de hotărâri. Printre acestea se numără și modificarea organigramei și a statului de funcții în cadrul Consiliului Județean Ialomița, ale Spitalu­lui Județean de Urgență Slobozia și ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Conform organigramei, după aprobarea proiectelor de hotărâri, la nivelul Consiliului Județean Ialomița se găsesc 150 de angajați, la Spi­talul Județean 1108 angajați, iar la DGASPC Ialomița 548 de angajați. Totodată este supusă aprobării în plen desemnarea a trei membri în Consiliul de Administrație al Societății Drumuri și Poduri SA și componența Comisiei Județene pentru Protecția Drepturilor Copilului Ialomița.

 

Infrastructura rutieră cere fonduri noi De asemenea, pe ordinea de zi a ședinței figurează un proiect de hotărâre care va permite investirea a 6 mi­lioane de lei pentru eficientizarea energe­tică a clă­dirii Școlii Profesionale «Ion Teodorescu» din Slobozia. O altă investiție a cărei va­loare trebuie aprobată vizează realizarea proiectului «Modernizare DJ213A, limită județ Călărași-intersecție cu DJ201 (Mărculești); intersecție cu DN2A (Bucu)-Scânteia-intersecție cu DN21, DJ201: intersecție cu DJ213A (Mărculești)-intersecție cu DJ212, DJ212: intersecție cu DJ201-intersecție cu DN2A (Țăndărei)». Valoarea prognozată a acestei investiții este de 273,4 milioane de lei. Fondurile pentru această investiție ar putea fi accesate în cadrul Programului Regional Sud Muntenia 2021-2027, Prioritatea 4. Contribuția proprie a județului Ialomița la această investiție este estimată la 10 mi­lioane de lei.

 

Cultura subțire cu cheltuială se ține

Un alt proiect de hotărâre care ar putea atrage atenția opiniei publice vizează Muzeul Județean Ialomița. Pentru renovarea peisagistică a terenului din curtea instituției, Consiliul Județean Ialomița propune aprobarea unui buget de 1 milion de lei. Reami­ntim că administrația județeană a alocat alte 500 mii de lei pentru reabilitarea pei­sagistică a spațiului din jurul Muzeului în anul 2021. În anul următor, Muzeul Județean Ialomița a intrat într-un proiect de eficientizare energetică. Valoarea investiței a fost de 5,3 milioane de lei și s-a derulat prin Fondul European de Dezvoltare Regională FEDR. Con­tribuția Consiliului Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, la această investiție este de peste 800 de mii lei.

 

Povestea colectării deșeurilor municipale merge mai departe
Investiția care vizează extinderea colectării separate a deșeurilor municipale, proiect blocat în vara anului trecut, va fi relansată. Pe ordinea de zi a Consiliului Județean Ialomița de joi, 25 aprilie 2024, figurează un proiect de hotărâre care permite Consiliului Județean Ialomița accesarea unei finanțări prin intermediul Administrației Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului de Dezvoltare Durabilă 2021-2027. Reamintim că valoarea inițială a proiectului a fost de 112 milioane de lei, din care valoarea eligibilă reprezenta 94,1 mili­oane de lei, iar contribuția proprie a Consiliului Județean Ialomița era de 38,2 milioane de lei. Până acum, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 504 mii de lei în încercarea de implementare a acestei investiții.

 

Reglementări noi pentru dezinstituționalizarea adulților cu dizabilități
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține 173 de persoane adulte cu di­zabilități în cele 3 centre sociale pe care le gesti­onează în Ialomița, la Movila și Slobozia. Conform Strategiei Naționale privind dezinstituționalizarea persoanelor adulte, până la sfârșitul anului 2026 numărul per­soanelor instituțio­nalizate trebuie redus cu 32%. În aceste condiții, Consiliul Județean Ialomița supune aprobării ple­nului, joi, 25 aprilie 2024, programul de îndeplinire a obiectivelor stipulate prin lege. Reamintim că, în anul 2023, DGASPC Ialomița a integrat în comunitate 3 persoane adulte cu dizabilități. Conform reglemetărilor legale, până în anul 2030 numărul adulților din centrele DGASSP trebuie să scadă la mai puțin de 20 de persoane.

24 Aprilie 2024, 12:10 (2064 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale
Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual
Reabilitarea Muzeului Național al Agriculturii costă 42,2 milioane de lei
Ultima ședință a mandatului pentru Consiliul Județean Ialomița
Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


BeCeReu:
(30 Aprilie 2024, 09:27)
Antrebare la domnii de la DeNeAu si de la Ograda de Conturi: De ce arunca cu banii CeJeu pe apa Sambetei? Cladirea prefecturii unde stateau (sau munceau?) si cei de la CeJeu s-a mai reabilitat prin anii 2007-8. Sunt zvonuri ca se va reabilita iar. A stricat-o fostul primar fonfait, tatal PeSeDist al gropii supt terane? Pai sa plateasca el si partidu toate daunele! De ce a fost nevoie sa inchirieze ditai cladirea de la fosta BCR doar CeJeu si prefectura nu? Pe aia poa sa cada, sau ce? Fr@erii aia pot suporta lucrarile dar zeitatile de la CeJeu, nu? Si daca reabilitarea incepe peste n luni, de ce au inchiriat de la inceputul anului? Ca sunt bani publici aruncati nejustificat pe chirie catre o firma privata. In ritmul asta proprietarul mega cladirii isi amortizeaza investitia in maximum 2, 3 ani cu banii pop#limii, ba mai ramane si de parandarat elect-oral. Nu se sesizeaza nimeni cum si pe ce se arunca banii? La un spital nu s-ar finanta cat trebuie, astfel sa simtim ca banii sunt cheltuiti pentru cetatenii care chiar au nevoie, nu pentru patroni putred de bogati.
Miti:
(25 Aprilie 2024, 14:03)

 Președinții Consiliului Județean Ialomița sunt toți o apă și un pământ. Sunt cu ochii numai după furat.Ei nu înțeleg un lucru.Oamenii au votat psd, nu omul. Pavel are toate șansele să meargă cu cătușele la mâini ca (...).

Mary :
(25 Aprilie 2024, 07:41)
“Cum nu vii tu, Țepeș doamne, ca punând mâna pe ei, Să-i împarți în două cete: în smintiți și în mișei…”
pacanele:
(24 Aprilie 2024, 19:42)
Cheltuieli mai mar parandarat la fel .