Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape în permanență, în mașina personală, un pistol. Asta pînă mai zilele trecute cînd, aflîndu-se în Urziceni, acesta și-a parcat mașina pe una dintre străzile municipiului. Geamul mașinii a fost spart și, din habitaclu, i-au fost furate un pistol 9x12, o pușcă de vînătoate de calibru 20 mm și un încărcător cu 15 cartușe. Posesorul a anunțat imediat Poliția ce a întocmit dosar penal pentru furt calificat, actual autorii nefiind încă identificați. În plus fiindcă nu a asigurat securitatea armelor, Ilie Virgilius a fost sancționat cu o amendă de 5000 lei, fiindu-i totodată revocat dreptul de port și folosire a armelor.
«Așa este. Mi s-au furat armele. Și au încercat să-mi revoce dreptul de port al armelor dar i-am stopat. Ancheta este în curs. Bănuiesc cine sînt hoții dar prefer să nu fac astfel de comentarii» a fost declarația scurtă a fostului prefect Ilie Virgil.

2 Iunie 2010, 03:16 (23600 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


costica ploiesti:
(14 Mai 2014, 11:27)
ursul pacalit de vulpe
Radu Humor:
(31 Octombrie 2010, 11:58)
Las-ca-i bine ! Cam stiu eu pentru ce-i trebuie cuiva, acuma in Romania, o arma de foc !