Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

În acest week-end, hora unionistă dintre pesediștii și peneliștii ialomițeni s-a destrămat. După o luptă intestină scurtă, dar crîncenă, fotoliul vacant de viceprimar al orașului a fost adjudecat de PNL, sprijinit necondiționat de către PD-L. Aflat în concediu la Durău, într-un schimb de experiențe social-administrative, președintele Ciupercă și-a mușcat, nervos, buza de jos, șoptindu-și în bărbia social-democrată, bărbierită zilnic, că se va răzbuna. Specialiștii în paranormal politic din Ialomița spun că acest lucru ar fi posibil dacă domnul Ciupercă ar reînvia...

Viceprimar PNL în oraș dominat de PSD
Sîmbătă la orele 11,00, în cadrul unei ședințe extraordinare, Consiliul Local al orașului Țăndărei a votat pentru înlocuirea viceprimarului PSD Mihai Fănel cu viceprimarul PNL Marin Popa. Rocada a fost posibilă cu sprijinul larg al celor 5 consilieri PD-L din cadrul Consiliului și vine după eșuarea negocierilor dintre președintele PNL, Ioan Martin, pe de o parte, și președintele PSD, Silvian Ciupercă secondat de primarul Vasile Sava, de cealaltă parte. Altfel spus, fracțiunea PNL din cadrul USL Ialomița a rupt pactul de neagresiune cu fracțiunea PSD și i-a înfipt acesteia, pînă la prăsele, cuțitul politic în spate. Potrivit martorilor oculari din Durău, atins mortal în amorul propriu de trădarea care picura din vîrful cuțitului, președintele Ciupercă a zîmbit amar și s-a gîndit ca va trece sub tăcere această înfrîngere cînd își va scrie memoriile. Mai practic, Ioan Martin s-a confesat apropiaților că, dacă PSD nu înțelege să piardă pe ici-pe colo, prin părțile eseniale, se va face frate cu dracu’, pardon, PD-L, pentru a trece puntea alegerilor locale de anul viitor.

PD-L așteaptă de trei ani revanșa
Victoria alianței dintre PD-L și PNL de la Țăndărei vine după 3 ani de așteptare. La acel moment, PD-L, sprijinit de cei 3 consilieri ai PNL, a fost la un vot de impunerea unui viceprimar propriu. Trădați însă de votul consilierului Marian Pătărlăgeanu, preot de meserie, PD-L a fost obligat să cedeze.
«De aceea au susținut acum PNL, fără să ținem cont de uniunea acestuia cu PSD. Sîntem oameni ai orașului, ne cunoaștem și sperăm că am ales bine. Oamenii nu vor scandal, nu vor politică. Vor un viceprimar care să facă treaba. Și noi asta credem că am ales. Un om care să lucreze pentru locuitorii orașului!» ne-a declarat liderul grupării PD-L din cadrul Consiliului, Mitel Grecu.
În ciuda declarațiilor făcute de către actorii politici ai mini-puciului de la Țăndărei, demisia viceprimarului PSD Mihai Fănel rămîne un mister. Potrivit motivației susținute de către acesta în fața consilierilor, retragerea lui a fost dictată de considerente medicale. Paradoxal însă, la ultima ședință de consiliu local, cea din 30 iulie, Mihai Fănel a fost felicitat de către primar și colegi pentru energia dovedită în rezolvarea sarcinilor administrative care intrau în atribuțiile sale!

Șah-mat cu nebunul. Alegerea noului viceprimar, Marin Popa, s-a făcut cu o majoritate de 9 voturi, contra celor 7 ale PSD. Cel care a făcut, practic, posibil acest rezultat este nimeni altul decît consilerul PNG Marian Balea, candidat etern la funcția de viceprimar. Astfel, Marian Balea a sesizat oportunitatea care i s-a oferit și a devenit eroul trădării PSD. De cealaltă parte a baricadei, cel de-al șaptelea vot obținut de către PSD (care are 6 consilieri în Consiliul Țăndărei!) a fost obținut de la același Marian Pătărlăgeanu, pe care l-am nominalizat mai devreme...

18 August 2011, 13:05 (24367 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Comentariile cititorilor:


pdl-ist:
(30 Septembrie 2011, 20:30)
astazi s-au sarbatorit la tandarei 50 ani de invatamant liceal;prezenti sava si noul viceprimar, ce dracu cautau acolo ca ei au 8 clase,si o scoala profesionala,cine se aseamana se aduna.frumoasa propaganda ptr ciuperca si psd,dar cred ca este ultima.
realitatea:
(10 Septembrie 2011, 17:27)
ce faceti ma cand o sa vina tigani cu candidatul lor? pe cine mai votati? ati vandut orasul cu politica voastra tradatorilor. rusineeeeeeeeee.
apometru:
(2 Septembrie 2011, 17:21)
marine...marine iar ai votat gresit,viceprimar n-ai iesit,ciuperca te-a mazilit,si acum ai ramas si fara apa ,,prietenii stiu de ce,,
abc:
(24 August 2011, 19:35)
calculam majoritatile din cl insa in strada suntem deja o minoritate.
Ana:
(23 August 2011, 04:36)
Foarte multa ura in toate comentariile.
dl stietot:
(22 August 2011, 16:10)
nu stiti cine i marian popa? este cel care a falsificat statele de plata la as agricola, cel care a iesit lipsa la motorina la fostul agromec si care si a falimentat propria firma ramanand dator la banci,,, este omul care va face treaba! popa marian va sta alaturi de alti penali din consiliu; berbec petru condanmat pt talharie si viol ( de babe),balea marin cel care a pus apa in tuica ,cel care a furat floarea soarelui si cel care are internari la nr 9. toti doamne, si toti trei?
law:
(22 August 2011, 12:12)
bulangiilor,ce a facut psd-ul de cand e la "sefia" Tandareiului? auzi la ei,tinere sperante....bahhh,acum 3 ani la alegerile locale domnul primar sava vasile umbla prin tiganie cu galeata cu bani ca sa isi asigure voturile....si ce a facut in astia 3 ani din al 2-lea mandat: a inchis spitalul,a inchis fiscul,a inchis renelul,a inchis reteaua de gaze sau mai precis nu a reusit sa le tina deschise,sa le sustina...si in rest ce a mai facut ma pup-in-cur-istilor???? ce va mai privcepeti voi la politica si la fotbal....maxim....si la viitoarele alegeri de la anul tot pe sava sa il votati...k o sa va construiasca o vila cum are el la navodari sau la busteni...sau o sa va inchida....de tot....priceputilor
CAINE:
(22 August 2011, 05:12)
IORDACHE ADAM MARIAN MAI DEVREME SAU MAI TARZIU VEI PLATI AM RABDARE SI NU UIT
TANDAREAN:
(21 August 2011, 15:26)
Devine destul de interesanta aceasta disputa internauta.Dureros este ca in spatele cuvintelor stau adevaruri ,multi consilieri sunt simpli ridicatori de mana ,cum sunt cei din psd neavand habar ce voteaza.Mai grav este ca personaje precum sandu david,berbec,balea,roman ne reprezinta in consiliul local.Cum este posibil ca oamenii penali cu ani de puscarie-berbec petru,internati la spitalul 9 la nebuni-balea,escroci financiari fara scrupule -david,sa reprezinte oamenii din tandarei,se ascund in spatele listei ptr interese personale meschine profitand de postul de consilier.Schimbarea viceprimarului confirma,dc iesea roman nu insemna nimic fiind omul primarului si nu numai,a iesit popa si ce?asta e prea prost sa dea replica lui sava,nici nu stie ce e cu el pe acolo,culmea recunoaste asta,.Asa acest cl plin de penali,nebuni,escroci,va conduce tandarei.Declara mitel grecu ca a votat ptr binele orasului,dar cand s-a inchis spitalul,fiscul,ce pozitie a avut,de ce nu au avut ei candidat ,sau sunt executantii penalului de berbec devenind oamenii de paie disperati sa nu piarda functiile.Dar asta se va rezolva in 2012,cand vor veni in fata noastra si escrocii si penalii si nebunii sa l-e dam votul,dar l-e daruim altceva
viitorul primar:
(21 August 2011, 15:17)
eu sunt cel mai bun ,dar nu ma vede nimeni...de caini. al dumneavoastra vesnicul candidat din partea tuturor partidelor IORDACHE ADAM MARIN
anonimul:
(21 August 2011, 13:39)
va vine sa credeti?balea ii aduce covrigii in fiecare dimineata presedintelui ciuperca in fata primariei la masina si la vot ii infige cutitul in spate...dupa aceea isi cere scuze ca nu a vrut sa se intample asta, dar a fost presat...iar de PDL ce sa mai zicem? nu pot crede ca un om care nu a realizat nimic in viata,traind ca o molie in casa parinteasca care era si pe asta sa o piarda la tigani( e vorba de berbec aici) sa fie liderul de opinie si conducatorul de drept al pdl tandarei, care are in componenta si oameni cu caracter si cu cariere impresionante in spate...otraviti molia ca va doboara si pe voi mai devrema sau mai tarziu...in rest... numai de bine.
corect:
(21 August 2011, 13:11)
respect ptr,adevarul gol golut,a prezentat exact realitatea,il felicit ptr obiectivitatea sa ,cred ca stie mai multe si l-as ruga sa scrie ptr ca noi alegatorii sa stim cu cine ,discutam in campania din 2012.Personal cred ca trebuie schimbat ceva,dar momentan nu exista alternativa,credeam in tineri dar se pare ca nu au nici o sansa ,dc se afirma devin prea periculosi ptr unii care au un puternic instinct de conservare.Altii precum berbec distrug ideea ca tinerii pot schimba ceva,rusine pdl ca promoveaza persoane ca el si altii,dar ce sa te astepti de la cazacu,cine se aseamana,,,,,
PENELISTU BUN:
(21 August 2011, 11:18)
marea,drama,a pnl tandarei este ca au disparut din organizatie si implicit de pe listele partidului oameni ca rita kis,iordache,cristache,lulu petre,si altii ,oameni cu verticalitate si principii.Din nefericire ptr tandarei in spatele listei s-au ascuns oamenii precum sandu david,marian popa,care nu stie nici cine e presedinte pnl tandarei sau ialomita,fiind fericit ca a gasit un loc de munca.Personaje precum david sunt in consiliul local tandarei ptr interesul personal si al buzunarului,neavand nici o legatura cu liberalismul,in spatele sau neavand nici macar 15-20voturi.A iesit consilier pe munca si ,,,,, lui traian mitrea care a fost si el inlaturat din organizatie ,muscandu-si degetele mitrea regreta si acum vazand ce obtine david pe,,,,,lui.Cat despre tinerii din psd ii indemn sa-si dea demisia,sau sa incerce sa schimbe ceva in partidul lor altfel vor murii tinere sperante.Referitor la pdl pacat de oameni precum mitel grecu,sau rofila puchin care au ajuns sa faca jocul unui personaj controversat precum berbec,care in ,concubinaj,politic incearca sa-si acopere gaurile financiare destul de mari,prietenii stiu,dar la fel ca david nu aduce 5 voturi.Balea e balea nu mai comentam,,,,,cu asemenea consiliu slabe sanse de progres la tandarei
adevarul gol golut:
(21 August 2011, 10:40)
1. ing david este un rechin avid dupa bani(chiar nu stiu pt cine strange)2. balea e tipul politicianului din ziua de azi:un necioplit si needucat dar cu gura mare 3.sava e un visator si face ce vrea secretarul cu el 4.berbec e dator si la caini,face tot felul de misculatii,si nu are curajul sa iasa in fata la alegeri decat locul 1 sau 2 pe lista ca ar scoate mai putine voturi decat taicasu(pe tasu nici familia intreaga nu la votat)5.popa-independentul nu stiu ce ii trebuie politica:sa se tina de biserica lui si sa nu mai ravneasca la cele pamantesti 6.roman si-a luat-o tare in freza ca sa revina cu picoarele pe pamant. concluzie:clt este un mare jeg fara nici o exceptie,chiar daca nu i-am nominalizat pe toti.
doru:
(21 August 2011, 10:31)
Popii implicati in politica sunt niste nesimtiti, cat de protopopi ar fi ei...Ar trebui aruncati de pe acoperisul Catedralei Mantuirii Neamului, cand o fi gata!