Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adrian Neagu, primul vânător al județului

La vremuri noi, oameni puși de noi

Adrian Neagu, primul vînător al județului

Joi, 29 august a.c., s-a desfășurat Adunarea Generală Extraordinară a vînătorilor ialomițeni. Scopul acestei întîlniri a fost acela de a decide cine va fi noul președinte al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița... Cu o majoritate de 45 de voturi, Adrian Neagu a fost ales președinte peste toți vînătorii ialomițeni pentru următorii 5 ani. Felicitările, masa și dansul au fost arvunite la «cîrciuma lui Manache», înainte de debutul ședinței.

Alegeri pentru tichia de mărgăritar
După 3 luni de așteptare, joi, 29 august a.c., la orele 13,00, cei peste 1000 de vînători și pescari din Ialomița au avut șansa să-și aleagă structurile de conducere. Deși anunțată, întîlnirea a beneficiat de prezența a doar 72 de membri, cu 20% mai puțin decît la demiterea fostului președinte Tudor Anghel. În debutul întîlnirii, Ștefan Trandafir, (încă) director al Asociației, și-a anunțat demonstrativ demisia din funcție. În locul lui a fost confirmată (în sfîrșit, oficial!) numirea lui Marius Dumitrescu. Rezervat în declarații, noul director a precizat: «Nu vreau să vorbesc mult ca să nu vă plictisesc. Alături de noul președinte pe care urmează să-l alegem astăzi vom face o echipă de încredere!».

Marioneta de serviciu
Imediat după instalarea în funcție a noului director, vînătorii au trecut la alegerea președintelui. Pe lista scurtă de propuneri au fost nominalizați Adrian Neagu, Atanase Barbu și Ștefan Aurel. Primul dintre aceștia a fost și cel care a cîștigat președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Adrian Neagu a fost ales cu 45 de voturi «pentru» din cele 72 de voturi valabil exprimate. «Vreau să scăpăm de toată corupția din interiorul acestei Asociații. Vreau să demonstrez că banii dumneavoastră ajung acolo unde trebuie. Nu voi face niciun fel de ilegalități așa cum s-a întîmplat pînă acum... Și, cel mai important lucru, vă promit faptul că voi reda Asociației fondul de vînătoare Giurgeni, care ne-a fost preluat abuziv!» a declarat noul președinte al vînătorilor din Ialomița.

Aceeași Mărie, cu alte pălării vînătorești
Surse apropiate Asociației susțin însă că Adrian Neagu nu este decît un «om de paie» care urmează să fie condus din umbră de către cei care și-au dorit (și au reușit) eliminarea lui Tudor Anghel. Un argument în acest sens îl reprezintă numărul mic de delegați care au votat în favoarea acestuia. «O să vedeți, Neagu ăsta o plătească 5 ani de-acum înainte ălora de l-au ales președinte... N-am făcut decît să scăpăm de drac și să dăm peste neamurile lui!» ne-a declarat, anonim, un vînător. Un posibil argument în favoarea discursului anonim îl reprezintă chiar declarațiile lui Adrian Neagu. În august a acestui an, acesta declara pentru Independent: «Eu m-am expus, iar acum alții sînt cu meritele. Nici nu-ți vine să crezi cîți se înghesuie la ciolan... Nu știu ce va fi, dar cînd mă uit la ei, mă apucă nervii. Și cred că o să mă înscriu și eu, numai așa, să-i văd ce moacă fac!». De asemenea, un alt posibil argument îl reprezintă invitația adresată delegaților, imediat după numărarea voturilor, chiar de către Adrian Neagu. «Și acum, vă invit la cîrciumă, la Manache, unde v-am pregătit o atenție...» a spus acesta nici prea tare, dar nici prea încet...

9 Septembrie 2013, 06:39 (7728 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte
Vînătorii ialomițeni se pregătesc de alegeri

Comentariile cititorilor:


vinatoru adevarat:
(15 Februarie 2014, 22:04)
asta nu e de paie.e de rahat.l-am cunoscut personal si am si plecat de la asociatia lui
vanator:
(13 Septembrie 2013, 08:57)
Pai nu trebuie sa ai facultate pentru aceasta functie sau poate fi ocupata de orice franar ? De acord cu Iepurila !
SORIN:
(12 Septembrie 2013, 06:44)
Păi unde era să bea "aldămașu'", dacă nu la colegul Manache?! Adrian s-ar putea să fie un bun vânător, dar de șpăgi, ha, ha, ha!
Iepurila:
(12 Septembrie 2013, 06:10)
Si uite asa un utecisto-comunist este presedinte peste mai multi "mistreti"de ce oare?
figo:
(11 Septembrie 2013, 15:00)
Bravo nenea Ady!