Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fraude bancare săvârșite în Numele Domnului

Infractori în sutană anchetați de procurorii DIICOT Ialomița

Fraude bancare săvîrșite în Numele Domnului

Doi preoți, unul din Ialomița și celălalt din Călărași, sînt principalii inculpați într-o anchetă demarată de procurorii DIICOT Ialomița. Sub acuzația de constituire a unui grup infracțional organizat, cele două fețe bisericești au înșelat zeci de unități bancare din Ialomița, Călărași și București. Preoții abordau persoane sărace pe care le convingeau să meargă la bănci și să obțină credite de nevoi personale în lei și euro. Pentru a nu da de bănuit, solicitanții erau transformați în salariați ai unor firme fictive. Sumele percepute variau între 16000 de lei și 33000 de euro. Cazul a fost trimis în instanță și se judecă la Tribunalul Ialomița. Cît despre preoții infractori, unul a fost suspendat din funcție, în timp ce al doilea a rămas în continuare în sînul bisericii...

Filmul unei anchete
De mai bine de 6 ani încearcă organele judiciare din Ialomița să pună cap la cap datele pentru a creiona profilul infracțional al celor doi preoți. Cazul a ajuns la Biroul Teritorial al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism din Slobozia, după ce în prealabil a fost instrumentat de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Primele indicii cu privire la activitatea infracțională a preoților au apărut în anul 2007. La data respectivă, BCR Slobozia a înaintat o sesizare către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița-Serviciul de Investigare a Fraudelor potrivit căreia un elev de la Seminarul Teologic Slobozia ar fi încercat să obțină un credit de nevoi personale în valoare de 5000 de euro. Pentru a putea beneficia de linia de creditare, elevul a prezentat băncii documente falsificate, potrivit cărora ar fi fost angajat la societatea SC Mike International Ștefăneștii de Jos. Luat la întrebări de către polițiști, elevul respectiv ar fi declarat faptul că un preot l-ar fi convins să ceară creditul la bancă, urmînd să-i dea banii în momentul în care îi va primi...

Infractori în casa Domnului
Imediat după primirea sesizării, polițiștii l-au identificat pe cel care l-a convins pe elevul de la Seminar să solicite în mod fraudulos creditul. Este vorba despre R.E.A., la vremea respectivă preot în parohia Păltiniș, județul Ialomița. Chemat la audieri, duhovnicul le-a comunicat anchetatorilor faptul că în această afacere ilegală nu este singur... Așa a fost identificat și cel de-al doilea suspect, în persoana preotului D.C., din Cucuieți, județul Călărași. Potrivit actelor de urmărire penală, cei doi preoți au fost cooptați să facă parte dintr-un joc piramidal a cărui miză era să găsească cît mai multe persoane care să cotizeze cu suma de 2000 de euro pentru înscriere. Pentru fiecare persoană care achita respectiva taxă, jucătorii beneficiau de un bonus de 40% din valoarea sumei. Dornici de a se îmbogăți cît mai repede, cei doi preoți au renunțat la statutul pe care îl aveau și s-au transformat în infractori. Așa a luat ființă rețeaua organizată prin intermediul căreia au dat țepe băncilor.

Modul de operare
La 3 ani după acest moment, mai exact în anul 2010, procurorii Parchetului Județean declină cauza către DIICOT Slobozia. Anchetatorii din cadrul acestei structuri au descoperit faptul că scopul preoților era acela de a beneficia de sume de bani cu care să cotizeze la jocul piramidal. În acest sens, ei au reușit să fraudeze zeci de unități bancare din județele Ialomița și Călărași, dar și de pe raza municipiului București. Totul prin intermediul a 23 de persoane a căror obligație era să obțină credite de nevoi personale, în lei sau euro. Potrivit cercetărilor, solicitanții erau persoane sărace din sînul comunităților unde cei doi erau duhovnici. Pentru a fi cît mai credibili în fața funcționarilor de la bănci, complicii preoților infractori înmînau mereu documente potrivit cărora aceștia erau salariați și aveau nevoie de credite. Valoarea creditelor era cuprinsă între 16000 de lei și 33000 de euro. Respectivele documente (adeverințe de salariat și copii după cărțile de muncă) erau la fel de false precum societățile care le-ar fi eliberat. În urma anchetei s-a descoperit faptul că înscrisurile purtau ștampilele firmelor SC Mike International Ștefăneștii de Jos, SC Agricount SRL Mărginenii de Jos sau SC Riem 99 SRL.

Soarta preoților depinde de instanță
A fost nevoie de încă 4 ani pentru ca ițele acestei anchete să fie deslușite. Cercetările s-au finalizat abia în urmă cu o lună, cînd procurorii DIICOT au trimis cazul în instanță. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița și are primul termen la sfîrșitul acestei luni. Cît despre cei doi preoți, unul dintre ei a fost suspendat din funcție, iar celălalt își practică meseria în continuare. «Preotul de la Păltiniș a fost mutat disciplinar la Piersica, însă nu s-a supus ascultării și a fost suspendat din funcție. Despre celălalt nu vă putem oferi prea multe informații, ci doar faptul că este în continuare preot...» a declarat Nicușor Dascălu, purtătorul de cuvînt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

17 Aprilie 2014, 13:40 (11856 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ninel:
(28 Aprilie 2014, 05:25)
Pacat ca a facut asa ceva,,,cred ca a fost influentat de catre cineva pt.a face frauda bancara.  Stiu ca lumea i-l iubea . I-l stiu de om bun. D-zeu sa-i ierte pacatele stiute si nestiute,amin.
lui @mircea:
(24 Aprilie 2014, 14:40)
fragmentul pe care ti l-am citat face parte din Evanghelia dupa Matei,cap 16 si 28. Daca tu nu-l recunosti, inseamna ca nu despre aceeasi Biblie vorbim. Apropo de sutana, ma simt magulit ca ma crezi preot, dar trebuie sa te dezamagesc: in 1975 cand am absolvit la Cluj Universitatea Tehnica, nu se dadeau sutane, doar diplome de studii. Si nici acum nu s-au schimbat lucrurile pe acolo..
mircea:
(24 Aprilie 2014, 11:19)
@anonimul pensionar....nu prea cred ca nu porti sutana, asa simt, in al doilea rand, nu prea cred ca copiind sau recitand pasaje din biblie esti mai credincios si mai aproape de divinitate, vezi slujbele tinute de popii srl-isti din oras,auzi cum citesc,de fapt, daca ma gandest bine, pentru ei este un simplu serviciu sau loc de munca, rolul bibliei este s-o citesti si sa incerci s-o intelegi, fiecare dupa putere, nu sa o reciti cu convingerea ca doar asa, repetand papagaliceste pasaje intregi, esti mai credincios si mai apropiat de Dumnezeu...si inca ceva, sunt convins ca increderea mea si credinta mea in Dumnezeu este mult mai adanca, mai curata si mai mare decata a multor popi....asta pentru ca, pentru mine, credinta nu este un loc de munca....asta este domnule pensionar-anonim si cred eu, in sutana
lui@mircea:
(23 Aprilie 2014, 21:02)
Indemnul lui Iisus catre apostoli si viitorii preoti:": Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.   Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,   Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Si orice veti lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice veti dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri" Draga 'mircea' nu sunt "preafericitul"(sunt un pensionar oarecare), dar daca spui ca popii nu au loc in relatia ta cu Divinitatea, ma tem ca nu cu Divinitatea ai tu relatiile acelea...
mircea:
(22 Aprilie 2014, 17:20)
@anonimul care tot ma analizeaza, fizionomia unui om spune multe, priveste-l pa Ioan Palul al II-lea, pe Teoctist, pe Francisc, apoi pe daniel, dar, trecand peste asta, trebuie sa fi orb sa nu vezi ca popii (atentie, nu am spus preoti...), popii sunt in majoritate niste snapani, niste negustori care fac cel mai urat negot, negotul cu credinta....aici este problema anonimule, chiar si tu te ascunzi, la fel ca ei, iti e frica sa iti spui numele....este problema ta, sau cumva esti "preafericitu"?...oricum, cu oricat de multe argumente ai veni, eu iti spun , ca in relatia mea cu Divinitatea, nu au loc popii...
lui@mircea:
(22 Aprilie 2014, 07:46)
Sa intelegem ca esti un monument de obiectivitate si magician in acelasi timp,care,doar privind fotografia cuiva intuiesti si poate spune ce caracter are? Esti ridicol Mircea; da-ne o poza a ta si te asigur ca impresiile cititorilor te vor coplesi, ba iti vor descoperi un josnic caracter, care in realitate poate nu-l ai. Ceea ce faci tu este sa-ti transformi impresiile,frustrarile si aversiunea ta de nedus la Biserica,fata de preoti si credinta, in vina a acestora, de parca ar fi fapte dovedite.
mircea:
(21 Aprilie 2014, 15:52)
Pai vrei exemple? I-al pe popa T... ai zis sa-ti dau doar un exemplu, sapa mai adanc in "parohia"lui si o sa te ingrozesti de ce o sa gasesti, nu vreau sa discutam de faptele de coruptie grosolana comisa de capii bor, de faptul ca din ce in ce bor devine un imens srl evazionist, nu contest faptele bune facute de anumiti preoti dedicati spiritului si avand har, dar, cu o floare nu faci primavara, fa doar un exercitiu, priveste o fotografie a preafericitulu, doar priveste-o si vezi ce sentiment iti lasa, o figura aspra, plina de micime, o figura lipsita de blandete...nu cred ca m-as lasa la o nevoie pe mana lui sau a celor ca el....
lui@mircea:
(21 Aprilie 2014, 07:04)
Preotul Tanase Nicolae din Valea Plopului(PH)a infiat peste 400 de copii orfani,incepand cu 1990. El spune:”copiii abandonati sau orfani, mame tinere in situatii limita, cei saraci sau fara casa, indiferent de varsta, formeaza impreuna cu noi, familia de care au nevoie ca sa ajunga sau sa revina pe drumul lor. Rolul nostru este sa le oferim sprijin, o casa si mai ales sentimentul de familie pentru ca acasa e cel mai important loc. Au lucrat alaturi de noi, 30 de persoane din sat: asistenti sociali, ingrijitori, bucatareasa, tamplar, contabil, director asezaminte, asistent medical. De asemenea, un mare ajutor il primim din munca voluntara cu caracter permanent a 50 de persoane credincioase, din toate domeniile sociale din Ploiesti si Bucuresti: ingineri, arhitecti, medici, profesori, asistente medicale, asistenti sociali, artisti, functionari, studenti, preoti din alte parohii”. Draga Mircea, da-mi te rog exemple concrete cu nume de"coruptie,minciuna,hotie si ingamfare".
mircea:
(20 Aprilie 2014, 14:31)
@ "@jim" cred ca tura data de tine pe net pentru a descoperi "faptele"bune ale popilor este cam subiectiva, te intreb totusi, cei 417 copii sunt acasa la preot? sau, sunt intr-o institutie vreun camin pentru care respectivul preot primeste subventie...apoi domnule anonim (eu cred ca porti sutana sau fai parte din biroul de presa al bor-ului ialomitean), daca in tura pe care ne sfatuiesti tu s-o dam penet pentru a descoperi faptele bune ale popilor, cautai mai cu bagare de seama, descopereai multa corupti, miciuna si hotie si foarte multa inganfare...il intrebi pee jim daca a dat vreodata o eugenie de pomana....i-ai la rand pe popi din oras si inreaba-i daca au dat vreodata o eugenie cumparata din bani lor de pomana, eu prefer sa duc lucruri si jucarii nu la biserica ci le duc chiar eu familiilor sarace...asa ca, incearca sa dai mai multe ture pe net si o sa vezi ce descoperi....
Gigel:
(20 Aprilie 2014, 06:10)
Ar putea incepe prin a lasa deoparte rolul activ din campaniile electorale in care fac jocul politicienilor mai mici sau mai mari, animati de perspectiva avantajelor materiale desigur, care le vor rasplati eforturile prea putin vrednice de niste adevarati slujbasi ai Domnului.
@Jim:
(19 Aprilie 2014, 16:42)
Desertaciune si frustrare multa in comentariul tau alambicat,Jim. Daca ai fi dat o 'tura' pe net pe tema fapte ale preotilor, ai fi intalnit nenumarate cazuri in care acestia au infiat orfani,desi acasa aveau proprii copii. Cazul cel mai cunoscut este cel al preotului Nicolae Tanase de la Valea Plopului(PH) care a infiat 417 copii. Dar unul ca tine,Jim,care nu adus in viata lui o "eugenie"unui copil aflat la orfelinat, si nici pe la biserica nu merge,nu are cum sa priceapa asta, ci doar sa molfaie prejudecati si clisee care-i dezvaluie necredinta si  ignorata.
Jim:
(19 Aprilie 2014, 06:17)
Desertaciune multa si-n viata onorabililor exponenti ai bisericii cre(s)tine. Pofte nemasurate: de averi, de slujbe inalte, de supusi umili, ascultatori, degraba datatorii de danii. Iar daca daniile astea ar ajuta cu ceva copiii aflati la ananghie, batrinii nevoiasi, saracii amariti, asa dupa cum s-ar cadea sa respecte fisa postului slujbasii Domnului, mai ca am trece cu vederea pacatele lumesti ale ratacitilor in sutana. Problema survine in momentul cind numarul ratacitilor surclaseaza indicele normal al posibilelor abateri de la calea diriguitoare fireasca parintilor crestini. Lumea alambicata supusa tentatiilor zilnice aflate in crestere exponentiala, necesita mult mai multe oaze de intelepciune, blindete, bunatate, darnicie, decit ne ofera biserica noastra cea de toate zilele. Mult mai multe fapte exemplare trebuie sa contribuie la infaptuirea, ranforsarea si confirmarea inaltului rol umanitarian al preotilor pe pamint.
aloo b.o.r!!:
(18 Aprilie 2014, 14:44)
si episcopu cat cere pt un post ca tine toti cateii pe langa el?aia  nu e frauda?
mircea:
(18 Aprilie 2014, 13:42)
preafericitu' de calarasi si slobozia o sa taca malc, pentru ca si el este la fel ca subalternii, cand spuneam mai demult ca popii n-au nimic de aface cu morala si etica, ca nu sunt decat niste satane in sutane, multi m-au mascarit....na, acum incep sa iasa la iveala....
T.B.:
(18 Aprilie 2014, 12:43)
Sunt circa 18 mii de preoti in Romania,matematic vorbind cam 450 pe fiecare judet.Cand ai doi infractori printre ei si tu extinzi aceste exceptii(care oricum nu vor mai fi preoti in cadrul BOR) asupra intregului cler ortodox , inseamna ca esti extrem de frustrat, ignorant sau  rau intentionat. O logica de genul ,daca Ciomu,vestitul doctor pt malpraxisul de care a dat dovada cu niste ani in urma, a facut ce a facut, inseamna ca toti doctorii sunt la fel; sau politistii spagari,sau judecatorii care iau toti mita,sau profesorii care sunt toti violatori de elevi minori,etc etc. O logica pt care,de altfel, ii condamnam pe strainii,carora daca li se intampla sa fie furati de un tigan, afirma cu convingere ca toti romanii sunt hoti,nespalati si mincinosi!