Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Călătorie virtuală spre casa părintească

Doi tineri adoptați în America își caută rudele din Ialomița

Călătorie virtuală spre casa părintească

La mii de kilometri distanță de județul Ialomița,  doi tineri născuți la Slobozia și Fetești încearcă să-și găsească părinții naturali care, în anii ’90, i-au dat spre adopție unor cupluri din America. Stabiliți în statele Colorado și Washington, Claudia Cutarida și Adrian Ignat (Dustin Johnson pe numele american pe care l-a primit din partea familiei din SUA), vor să vină în România și să-și cunoască rudele. Tinerii și-au pus toate speranțele într-o comunitate virtuală creată pe cea mai populară rețea de socializare de românca Ileana Cunniffe Băiescu, stabilită în Irlanda. Special pentru ziarul Independent, cei doi tineri au făcut mărturisiri emoționante despre viața alături de familiile de schimb și dorința lor de a-și cunoaște originile românești...

Soldatul cu suflet de copil
Claudia Cutarida s-a născut la Slobozia pe 3 noiembrie 1996, iar imediat după ce a venit pe lume a fost abandonată într-un orfelinat din București. Aici i-a cunoscut pe cei doi soți americani, veniți în România să adopte un copil. «Inițial voiau să adopte o altă fetiță. Au decis însă să mă ia pe mine, pentru că eram normală, nu aveam probleme de sănătate așa cum se întîmpla cu cei mai mulți copii din orfelinatul unde am crescut pînă la vîrsta de 3 ani...» mărturisește Claudia. Scăpată din ghearele sistemului românesc de protecție socială, tînăra mărturisește faptul că viața alături de părinții din America s-a transformat la scurt timp într-un coșmar. În locul mîngîierilor și al vorbelor frumoase, familia adoptivă a Claudiei a făcut ca viața fetiței inocente să devină un iad. «Nu am avut parte de o experiență plăcută cu familia din America care m-a adoptat... Mama mea s-a purtat abuziv cu mine. Îmi vorbea foarte urît, mă lovea și mă trăgea de păr. Mă tundea tot timpul scurt, iar apoi rîdeau cu toții de mine că arăt ca un băiețel mexican neghiob...» mărturisește tînăra. La vîrsta de 16 ani, Claudia a decis să rupă definitiv legătura bolnăvicioasă pe care o avea cu familia adoptatoare și să trăiască pe străzi. S-a mutat de acasă în orașul Fort Carson, din statul Colorado. În tot acest timp a frecventat liceul și a încercat să-și găsească un loc de muncă. «De la vîrsta de 16 ani am trăit pe străzi. Nu mi-e rușine să recunosc faptul că am dormit pe unde am apucat. Nu mi-am neglijat niciodată școala și am reușit să termin liceul și să am un loc de muncă...» spune Claudia, cu o voce încrezătoare. Salvarea tinerei a venit în momentul în care reprezentanții districtuali din Washington ai Armatei Statelor Unite ale Americii au decis că este aptă să îmbrace uniforma militară. În prezent, Claudia Cutarida, ialomițeanca abandonată într-un orfelinat din București imediat după naștere, se pregătește intens să devină soldat american cu acte în regulă. Pe contul creat pe un site de socializare, Claudia a postat mai multe fotografii în care apare îmbrăcată în celebrele uniforme militare americane. Între timp, tînăra s-a afiliat unei comunități virtuale care îi ajută pe copiii din România, dați spre adopție în anii ’90, să-și găsească familiile biologice. «Am apelat la această comunitate virtuală pentru că vreau să-mi găsesc familia mea naturală... Vreau să știu cine este mama mea sau dacă mai am frați și surori. De fiecare dată cînd mă uit în oglindă și mă gîndesc la mama, am impresia că în fața mea apare o fantomă. Vreau să ajung în România, la Slobozia, să-mi cunosc originile!» ne-a declarat Claudia Cutarida.

Fermier american, născut în Bărăgan
Dustin Johnson, pe numele său real Adrian Ignat, s-a născut în 1991, la Fetești, județul Ialomița. Stabilit în orașul Walla Walla, statul Washington, tînărul este unul dintre miile de copii români dați spre adopție familiilor din străinătate, între 1990-2000. Din informațiile pe care le-a primit de la noua sa familie, Dustin (Adrian) susține că părinții din Fetești au preferat să aleagă calea adopției întrucît trăiau într-o sărăcie lucie și le era imposibil să se descurce cu încă un copil. «Nu știu exact cîți frați mai am acasă, dar părinții mei de aici din Statele Unite susțin faptul că familia mea naturală era foarte săracă și că aș avea mai mulți frați. Am fost dat spre adopție direct de acasă, familia mea luînd legătura cu o agenție care se ocupa de adopții. Mi-aș dori tare mult să-i cunosc pe toții frații pe care îi am în România!» susține acesta. Dustin (Adrian) a fost un copil norocos, pentru care viața alături de familia de schimb a decurs normal. Părinții americani ai tînărului i-au oferit toată dragostea lor și s-au preocupat permanent să nu-i lipsească nimic. În prezent, el lucrează alături de tatăl său la ferma pe care acesta a o deține în «Țara Făgăduinței». «Experiența mea cu familia care m-a adoptat este foarte bună. Părinții mei de aici mă iubesc foarte mult și eu țin la ei. M-au tratat ca pe propriul lor copil și le port un mare respect...» susține tînărul. Totuși, marea dorință a lui Dustin (Adrian) este să-și cunoască familia naturală care, probabil, locuiește încă la Fetești. «Mă gîndesc mereu cine sînt părinții mei naturali, cum arată ei și cum arată frații mei... Aș vrea să fiu ajutat să-i găsesc și să-i cunosc. Sper ca cineva să mă sprijine în acest sens!» susține tînărul.

Ajutor în spațiul virtual
În sprijinul celor doi tineri din Ialomița care trăiesc de mai bine de 20 de ani în America a venit Ileana Cunniffe Băiescu. Originară din Buzău și stabilită în Irlanda, aceasta este creatoarea unei comunități virtuale dedicată copiilor din România dați spre adopție în anii ’90, care acum doresc să contacteze familiile biologice. Denumită «The never forgotten Romanian children» (Copiii niciodată uitați ai României) această comunitate are în prezent peste 200 de membri și a reușit să stabilească peste 100 de legături între copiii dați spre adopție și părinții naturali din România. «Ideea de a crea o astfel de comunitate mi-a venit în urma unei experiențe personale. Și eu provin dintr-o familie cu mulți copii, iar un frate de-al meu a fost dat spre adopție, cînd eu aveam 13 ani. Am vrut să-l cunosc, l-am căutat cu ajutorul internetului și l-am găsit. Așa am decis să fac și cu alte persoane care vor să-și găsească rudele de sînge... Și am reușit!» ne-a declarat Ileana Cunniffe Băiescu. Tot prin intermediul acestei comunități, aceasta a fost contactată de cei doi tineri născuți în Ialomița și rugată să le vină în ajutor. «Claudia și Adrian mi-au cerut ajutorul și, la fel ca în alte cazuri, mă implic și în cazul lor. Sper să reușesc să stabilim contactul cu familiile din care provin. Este totuși greu să convingi autoritățile să răspundă pozitiv acestei intenții...» adaugă Ileana Cunniffe Băiescu.

Povești la indigo
Experiența celor doi tineri din Ialomița a fost trăită de mii de copii născuți în anii ’90 în România. La mai bine de 20 de ani distanță, autoritățile recunosc faptul că adopțiile internaționale au fost transformate într-un adevărat fenomen la nivelul întregii țări. Totul cu acordul legii, care nu avea limite foarte clare în ceea ce privește maniera în care trebuia să se desfășoare procesul de adopție. «În anii ’90, adopțiile internaționale se făceau cu acordul familiilor din care proveneau copiii, iar legile nu erau foarte restrictive, așa cum se întîmplă astăzi...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvînt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Datele statistice ale DGASPC Ialomița arată faptul că, între 1997 și 2004, 220 de copii din județul nostru au fost adoptați peste graniță. Mai mult, autoritățile recunosc faptul că, în unele cazuri, familiile care și-au încredințat copiii străinilor au fost ajutate sub diverse forme. «Se pare că exista o modalitate prin care părinții erau convinși să dea copilul spre adopție. Li se promitea un ajutor de orice fel, iar oamenii acceptau, pentru că foarte mulți dintre ei erau extrem de săraci...» mai spune Nicolae Badea, purtătorul de cuvînt al DGASPC Ialomița.

30 August 2016, 16:10 (2812 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


ionut:
(23 Octombrie 2016, 15:26)
Bună ziua sunt soțul verișoarei lui Claudia și mama ei este aici în localitate cu mine, pe mama ei o cheamă Cutarida Adela și mai are încă 6 frați 2 băieți 4 fete dak ma poate ajuta cineva cu un contact vă rog: ionutzu1987@gmail.com vă mulțumesc!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 18 Iun 2019
165 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Iunie 2019, 17:55


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

18 Iunie 2019, 17:20


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 17:15
(90 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 17:05
(134 vizualizări - 0 comentarii)


4

Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 16:35
(98 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 09:50
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 20:25
(243 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:30
(667 vizualizări - 0 comentarii)


8

Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:25
(719 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:20
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:15
(520 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:10
(506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


12

Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 16:25
(631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:25
(946 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:20
(1179 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:15
(990 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:10
(761 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:20
(967 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:15
(1329 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:10
(881 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 20:10
(1187 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 19:05
(1009 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 18:15
(1131 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 08:10
(1072 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 22:03
(1561 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:35
(1459 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:15
(1450 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:05
(1395 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 09:40
(1388 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:20