Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Călătorie virtuală spre casa părintească

Doi tineri adoptați în America își caută rudele din Ialomița

Călătorie virtuală spre casa părintească

La mii de kilometri distanță de județul Ialomița,  doi tineri născuți la Slobozia și Fetești încearcă să-și găsească părinții naturali care, în anii ’90, i-au dat spre adopție unor cupluri din America. Stabiliți în statele Colorado și Washington, Claudia Cutarida și Adrian Ignat (Dustin Johnson pe numele american pe care l-a primit din partea familiei din SUA), vor să vină în România și să-și cunoască rudele. Tinerii și-au pus toate speranțele într-o comunitate virtuală creată pe cea mai populară rețea de socializare de românca Ileana Cunniffe Băiescu, stabilită în Irlanda. Special pentru ziarul Independent, cei doi tineri au făcut mărturisiri emoționante despre viața alături de familiile de schimb și dorința lor de a-și cunoaște originile românești...

Soldatul cu suflet de copil
Claudia Cutarida s-a născut la Slobozia pe 3 noiembrie 1996, iar imediat după ce a venit pe lume a fost abandonată într-un orfelinat din București. Aici i-a cunoscut pe cei doi soți americani, veniți în România să adopte un copil. «Inițial voiau să adopte o altă fetiță. Au decis însă să mă ia pe mine, pentru că eram normală, nu aveam probleme de sănătate așa cum se întîmpla cu cei mai mulți copii din orfelinatul unde am crescut pînă la vîrsta de 3 ani...» mărturisește Claudia. Scăpată din ghearele sistemului românesc de protecție socială, tînăra mărturisește faptul că viața alături de părinții din America s-a transformat la scurt timp într-un coșmar. În locul mîngîierilor și al vorbelor frumoase, familia adoptivă a Claudiei a făcut ca viața fetiței inocente să devină un iad. «Nu am avut parte de o experiență plăcută cu familia din America care m-a adoptat... Mama mea s-a purtat abuziv cu mine. Îmi vorbea foarte urît, mă lovea și mă trăgea de păr. Mă tundea tot timpul scurt, iar apoi rîdeau cu toții de mine că arăt ca un băiețel mexican neghiob...» mărturisește tînăra. La vîrsta de 16 ani, Claudia a decis să rupă definitiv legătura bolnăvicioasă pe care o avea cu familia adoptatoare și să trăiască pe străzi. S-a mutat de acasă în orașul Fort Carson, din statul Colorado. În tot acest timp a frecventat liceul și a încercat să-și găsească un loc de muncă. «De la vîrsta de 16 ani am trăit pe străzi. Nu mi-e rușine să recunosc faptul că am dormit pe unde am apucat. Nu mi-am neglijat niciodată școala și am reușit să termin liceul și să am un loc de muncă...» spune Claudia, cu o voce încrezătoare. Salvarea tinerei a venit în momentul în care reprezentanții districtuali din Washington ai Armatei Statelor Unite ale Americii au decis că este aptă să îmbrace uniforma militară. În prezent, Claudia Cutarida, ialomițeanca abandonată într-un orfelinat din București imediat după naștere, se pregătește intens să devină soldat american cu acte în regulă. Pe contul creat pe un site de socializare, Claudia a postat mai multe fotografii în care apare îmbrăcată în celebrele uniforme militare americane. Între timp, tînăra s-a afiliat unei comunități virtuale care îi ajută pe copiii din România, dați spre adopție în anii ’90, să-și găsească familiile biologice. «Am apelat la această comunitate virtuală pentru că vreau să-mi găsesc familia mea naturală... Vreau să știu cine este mama mea sau dacă mai am frați și surori. De fiecare dată cînd mă uit în oglindă și mă gîndesc la mama, am impresia că în fața mea apare o fantomă. Vreau să ajung în România, la Slobozia, să-mi cunosc originile!» ne-a declarat Claudia Cutarida.

Fermier american, născut în Bărăgan
Dustin Johnson, pe numele său real Adrian Ignat, s-a născut în 1991, la Fetești, județul Ialomița. Stabilit în orașul Walla Walla, statul Washington, tînărul este unul dintre miile de copii români dați spre adopție familiilor din străinătate, între 1990-2000. Din informațiile pe care le-a primit de la noua sa familie, Dustin (Adrian) susține că părinții din Fetești au preferat să aleagă calea adopției întrucît trăiau într-o sărăcie lucie și le era imposibil să se descurce cu încă un copil. «Nu știu exact cîți frați mai am acasă, dar părinții mei de aici din Statele Unite susțin faptul că familia mea naturală era foarte săracă și că aș avea mai mulți frați. Am fost dat spre adopție direct de acasă, familia mea luînd legătura cu o agenție care se ocupa de adopții. Mi-aș dori tare mult să-i cunosc pe toții frații pe care îi am în România!» susține acesta. Dustin (Adrian) a fost un copil norocos, pentru care viața alături de familia de schimb a decurs normal. Părinții americani ai tînărului i-au oferit toată dragostea lor și s-au preocupat permanent să nu-i lipsească nimic. În prezent, el lucrează alături de tatăl său la ferma pe care acesta a o deține în «Țara Făgăduinței». «Experiența mea cu familia care m-a adoptat este foarte bună. Părinții mei de aici mă iubesc foarte mult și eu țin la ei. M-au tratat ca pe propriul lor copil și le port un mare respect...» susține tînărul. Totuși, marea dorință a lui Dustin (Adrian) este să-și cunoască familia naturală care, probabil, locuiește încă la Fetești. «Mă gîndesc mereu cine sînt părinții mei naturali, cum arată ei și cum arată frații mei... Aș vrea să fiu ajutat să-i găsesc și să-i cunosc. Sper ca cineva să mă sprijine în acest sens!» susține tînărul.

Ajutor în spațiul virtual
În sprijinul celor doi tineri din Ialomița care trăiesc de mai bine de 20 de ani în America a venit Ileana Cunniffe Băiescu. Originară din Buzău și stabilită în Irlanda, aceasta este creatoarea unei comunități virtuale dedicată copiilor din România dați spre adopție în anii ’90, care acum doresc să contacteze familiile biologice. Denumită «The never forgotten Romanian children» (Copiii niciodată uitați ai României) această comunitate are în prezent peste 200 de membri și a reușit să stabilească peste 100 de legături între copiii dați spre adopție și părinții naturali din România. «Ideea de a crea o astfel de comunitate mi-a venit în urma unei experiențe personale. Și eu provin dintr-o familie cu mulți copii, iar un frate de-al meu a fost dat spre adopție, cînd eu aveam 13 ani. Am vrut să-l cunosc, l-am căutat cu ajutorul internetului și l-am găsit. Așa am decis să fac și cu alte persoane care vor să-și găsească rudele de sînge... Și am reușit!» ne-a declarat Ileana Cunniffe Băiescu. Tot prin intermediul acestei comunități, aceasta a fost contactată de cei doi tineri născuți în Ialomița și rugată să le vină în ajutor. «Claudia și Adrian mi-au cerut ajutorul și, la fel ca în alte cazuri, mă implic și în cazul lor. Sper să reușesc să stabilim contactul cu familiile din care provin. Este totuși greu să convingi autoritățile să răspundă pozitiv acestei intenții...» adaugă Ileana Cunniffe Băiescu.

Povești la indigo
Experiența celor doi tineri din Ialomița a fost trăită de mii de copii născuți în anii ’90 în România. La mai bine de 20 de ani distanță, autoritățile recunosc faptul că adopțiile internaționale au fost transformate într-un adevărat fenomen la nivelul întregii țări. Totul cu acordul legii, care nu avea limite foarte clare în ceea ce privește maniera în care trebuia să se desfășoare procesul de adopție. «În anii ’90, adopțiile internaționale se făceau cu acordul familiilor din care proveneau copiii, iar legile nu erau foarte restrictive, așa cum se întîmplă astăzi...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvînt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Datele statistice ale DGASPC Ialomița arată faptul că, între 1997 și 2004, 220 de copii din județul nostru au fost adoptați peste graniță. Mai mult, autoritățile recunosc faptul că, în unele cazuri, familiile care și-au încredințat copiii străinilor au fost ajutate sub diverse forme. «Se pare că exista o modalitate prin care părinții erau convinși să dea copilul spre adopție. Li se promitea un ajutor de orice fel, iar oamenii acceptau, pentru că foarte mulți dintre ei erau extrem de săraci...» mai spune Nicolae Badea, purtătorul de cuvînt al DGASPC Ialomița.

30 August 2016, 16:10 (2870 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


ionut:
(23 Octombrie 2016, 15:26)
Bună ziua sunt soțul verișoarei lui Claudia și mama ei este aici în localitate cu mine, pe mama ei o cheamă Cutarida Adela și mai are încă 6 frați 2 băieți 4 fete dak ma poate ajuta cineva cu un contact vă rog: ionutzu1987@gmail.com vă mulțumesc!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 17 Sep 2019
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(2092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(179 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(192 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Septembrie 2019, 17:10


4
DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(449 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


8

Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(259 vizualizări - 0 comentarii)


9
IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(416 vizualizări - 1 comentariu)


10

Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(265 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25
(363 vizualizări - 0 comentarii)


12
IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

Marți, 3 septembrie 2019, polițiștii rutieri au desfășurat sesiuni de instruire a conducătorilor de autovehicule destinate transportului de elevi către unitățile de învățământ. În cadrul activităților au ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:05
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost la un pas de moarte după ce au fost implicati într-un accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2019, 11:35
(1265 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 2-6 septembrie a.c., între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 17:20
(640 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Bărbulești

Joi, 29 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat pe raza comunei Bărbulești un bărbat, de 46 de ani, din Craiova, care era urmărit internațional. Autoritățile judiciare din Germania au emis pe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:50
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Urziceni

Joi, 29 august a.c., în jurul orelor 2,30, în apropiere de localitatea Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din comuna Coșereni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:35
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, joi, 29 august a.c., un bărbat de 48 de ani, din Sărățeni, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:25
(474 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA-mai mult timp pentru abonați, mai multă grijă față de mediul înconjurător

Sigur, ușor, rapid, ... oricând ! Un singur click, mai multe facilități! Cu platforma on-line Contul meu RAJA clienții noștri, indiferent de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2019, 14:20
(469 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Protopopiatul Urziceni: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 28 august a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, Protopopiatul Urziceni, din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, împreună cu membrii Biroului de Asistență Socială și Serviciul Social acreditat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 17:20
(583 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă în Cartierul Sinistrați din orașul Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Armanului, din orașul Țăndărei, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 10:55
(628 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție aniversară «Închinare Sfintei Cruci»

Marți, 27 august 2019, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, însoțit de consilieri eparhiali, a mers la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia la vernisajul celei de-a doua ediții a expoziției ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 16:10
(645 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Razie de amploare la Țăndărei

Marți, 27 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o razie pe raza localității Țăndărei, în cadrul căreia au fost efectuate 6 percheziții domiciliare pe linia nerespectării regimului armelor și ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:50
(854 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Bărcănești: Deținere ilegală de arme

Marți, 27 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au depistat, în urma unei percheziții domiciliare, în casa unui bărbat de 50 de ani, din Bărcănești, o pușcă cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:45
(596 vizualizări - 0 comentarii)


Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:40
(793 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:35
(628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:20
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:10
(577 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 12:15
(683 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55