Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)

4 Septembrie 2019, 14:10 (6963 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Vasile Rădună, Eroul din Kabul...

Comentariile cititorilor:


ALTU:
(8 Septembrie 2019, 10:28)
Da saraci oameni pleaca la un trai mai bun pt familie, ce sa ne ofere psd numai scumpiri si bataie de joc , nu tu locuri de munca si daca ar fi sa fie se intervine si intra toti papagali in fata celor care au un habar o scoala la baza. bravo psd ne mor oameni in alte tari, jeguri ordinare ce suntet    i...................rusine mare.            Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

@Veronim:
(6 Septembrie 2019, 09:05)
Pacat de acest om tanar, care a lasat in urma o familie indoliata.
Cat despre veniturile militarilor si despre "latrai", cred ca in media sunt criticati cei cu pensii speciale, gradati importanti ca "dumnezeul" gabi oprea, care au numarat izmene si au fost avansati. Militarii astia care sunt trimisi (si la cererea lor unii) in zonele de conflict foarte periculoase, nu cred ca au salarii exorbitante si nici pensii foarte mari (asta in cazul in care mai apuca pensia); ei nu beneficiaza de pensii speciale. Si nu e deloc usor sa fii printre fanatici care se detoneaza langa tine in orice clipa, facandu-te bucati, iar viata cazona in general nu e usoara, fiind plina de privatiuni; de aia se iese la pensie mai devreme. Intr-adevar, sunt de criticat gradatii, indiferent de unde, armata, politie, jandarmi, care au fost ridicati in grad degeaba, la 48 ani ies la pensie, dupa ce si-au marit artificial de 2 ori salariul ca sa fie si pensia uriasa, iar apoi se baga in politica si sunt unsi sefi pe la institutii importante de stat, cumuland pensia de 8. 9 mii de lei cu un salariu la fel de mare...iar amaratii mor pe front. D-zeu sa-i odihneasca in pace, a mai decadat alt militar, din pacate!
Vasi:
(5 Septembrie 2019, 19:20)
Dumnezeu să-l odihnească în pace
Veronim:
(5 Septembrie 2019, 16:29)
Acum poate înțeleg și ei lătrăii de serviciu de ce sunt ei spciali, militarii!
Albert:
(5 Septembrie 2019, 16:17)
CONTRIBUȚIA ÎN SÂNGE SE PUNE?
30 de militari români au decedat în Afganistan și alte teatre de operațiuni și mulți alții în poligoanele de antrenamente din țară !!!! Sunt si eu curios dacă pensia militară de urmaș(cică necontributivă!) pentru copila lui de 9 ani, orfană de tată de acum, depășește ,,nesimțita'' și ,,speciala'' sumă de 600 lei!? Ați înțeles acum de ce sunt ei speciali militarii? Nu vreți aceleași riscuri și obligații, să aveți viața lui sau a familiei militarului decedat, dar la bătrânețe vă trebuie pensia lui ,,nesimțită'' de 3000 de lei!!! Trompetiștii politici de asta nu pot să doarmă de ceva timp, nu mai știu pe spatele căror fraieri să mai adune voturi, prin antagonizarea populației!
@Cetatean:
(5 Septembrie 2019, 10:01)
Sunt si americani care gandesc ca tine in ceea ce-i priveste pe soldatii SUA care azi sunt dislocati in diferite baze din lume (inclusiv Romania pt a contracara amenintarile Rusiei). Cei care se ofera voluntari sa plece in astfel de misiuni sunt constienti ca pot muri dar e provocarea lor. Se pleaca in misiune pt ca poti avansa in grad dar poti castiga si bani. Acestia sunt adevaratii militari , nu generalii de carton si ofiterii care au inaintat in grad numarand bocancii si vesela din unitatile lor din tara..
Giani:
(4 Septembrie 2019, 23:31)
Ce credeti ca va castiga.Niste amărâti de bani in plus pentru familie.Ei pleaca acolo gandindu-se sa le meargă bine celor de acasa.In tara lor nu le mai este bine.Statul isi bate joc de ei.Dumnezeu să-l ierte!Condoleante familiei
Cetățean :
(4 Septembrie 2019, 22:37)
Ne mor tinerii la mii de km.de tara.pentru interese străine de neamul romanesc. Ptr.ce toate astea.?
Radu:
(4 Septembrie 2019, 20:56)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! Pacat ca a fost omorat pentru a satisface poftele lui sam, jandarmul lumii. A fost omorat din cauza unor talhari, profitori la petrolul si gazele naturale ale arabilor. Nu este razboiul nostru, ce castiga Romania inainte si dupa moartea acestui soldat ? Rau ca se pleaca la cerere si pe pile pentru
Narcisa:
(4 Septembrie 2019, 16:02)
Dumnezeu sa te odihneasca, Sile!