Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Conflict interetnic

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Autoritățile din Căzănești se confruntă cu un potențial conflict interetnic în ultima săptămână, din cauza romilor întorși acasă din Europa. În acest moment, 79 de persoane sunt izolate la domiciliu. Romii întorși acasă refuză însă să respecte măsurile de siguranță impuse de autorități. Conform estimărilor oficiale, în perioada următoare numărul celor întorși acasă va crește la 200.

Incident aplanat cu greutate La începutul acestei săptămâni, romii reveniți în țară din Franța au încălcat măsurile  de siguranță impuse de autorități. Ei și-au părăsit locuințele, au amenințat vânzătoarea unui magazin alimentar din zonă și au încercat să șantajeze autoritățile cerând «trei mese pe zi» ca să stea în casă. Locuitorii de pe strada Teiului și strada Apusului, vecini ai romilor intorși acasă sunt panicați. «Avem copii mici... Ei umblă pe străzi, ne amenință, au scuipat-o pe fata care vinde și i-au zis: „Ce, fă, ți-e frică că mori?!“ Nu e posibil așa ceva! Cineva trebuie să ne ajute șli nimeni nu face nimic!» ne-a explicat telefonic una dintre mămici. Alexandru Măchiță, primarul orașului Căzănești, confirmă incidentul, dar susține că situația este acum sub control: «Am alertat Poliția Locala și am organizat patrule pe străzi... Conflictul a fost aplanat! Problema este că avem informații că în perioada imediat următoare se vor întoarce tot mai mulți acasă. Și nimeni nu îi triază, ni-i trimit nouă pe cap!».

Estimări sumbre Potrivit estimărilor oficiale, numărul celor care urmează să se întoarcă în Căzănești din Europa ar putea ajunge la 200. În aceste condiții, izolarea lor la domiciliu devine o problemă greu de gestionat. Autoritățile județene susțin că au soluții pentru a ține situația sub control. Conform unor surse administrative sunt așteptate să apară situații similare în toate zonele locuite de romi. Atenția autorităților se va îndrepta inițial asupra  orașelor Țăndărei, Fetești-cartierul Vlașca și Urziceni, dar și asupra comunei Bărbulești, unde se află cea mai mare comunitate de romi din Ialomița. În pofida asigurărilor oferite de autorități, gestionarea acestui tip de situație pare imposibilă. Persoanele revenite în țară sunt trimise în localitățile de domiciliu fără a fi testate în vreun fel, iar acolo iau contact cu rudele și vecinii. În aceste condiții, în cazul apariției unui caz de infectare cu COVID-19, numărul persoanelor afectate ar putea crește exponențial.

20 Martie 2020, 11:20 (9744 vizualizări - 32 comentarii)

Citiți și:
Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

Comentariile cititorilor:


Noe:
(26 Martie 2020, 08:39)
Cretinii politicieni au realizat ca 80% din revenitii in tara sunt cu ciordeala si debandada si de aceea au scos militarii in strada,sa nu degenereze situatia,ca vor iesi la furat de orice!
Adriana_2:
(24 Martie 2020, 19:25)
Bine, Adriana! Corecte observatiile tale!
Adriana:
(24 Martie 2020, 09:56)
Si daca e an electoral ce interes are primarul? Interesul lui e sa fie toti cetatenii sanatosi si daca se poate, sa ramana si el sanatos ca sa poata ajuta cetatenii. Eu zic sa nu ne mai bazam pe guvern, parlament, presedinte, politie, primării, consilii judetene. Sa stam naiba toti in casa si asa nu avem ce sa patim. Daca stam in casa nu avem de ce sa ne fie frica, nu vine nimeni cu virus sa ne scuipe in casa ca sa ne dea si noua.
Flory:
(23 Martie 2020, 20:59)
Buna! Eu inteleg multe, dar...... nu pot intelege de ce trebuie sa- i mai primim pe astia care au facut averi, care radeau de noi cand scoteau euro, ziceau ca suntem prosti?  Noi nu aveam cazuri de Covid, pana nu au venit in tara!  Bine! Ai venit, te-am primit,te supui regulilor!!!!! Nu! Puscarie..... In Siberia, fara sustinere pe banii nostri!!!!!  Eram increzatoare ca vom fi bine, dar i-am primit pe toti ca.......Vom mai vota? Poate se amana si alegerile vreo doi ani! O sa ne bazaie musca, asa cum vad documentare din zonele sarace ale Africii! Sa ne apere bunul Dumnezeu!!!!!!
' țumim psd! #ți-ai dracu'! :
(22 Martie 2020, 12:37)
Acum,in Romania doar grupele de mascati ale Politiei si Jandarmeriei mai au angajati solizi si curajosi.(plus acel inalt de la"rutiera"de l-a troznit pe bombardierul de"piata"=Bravo!),in rest vedem patrule pedestre,parca Jandarmeria a angajat doar genul somalez!1.75-1.80 cu 63 kg per individ,cu statie, carnetel,uniforma si bocanci, ajunge la 66kg.Despre curajul de a interveni = zero atitudine.Trebuie sa fie minimum 3 jandarmi sa deschida gura.."Rutiera"e plina de doamne/domnisoare,nici nu coboara de la volan...Astea au fost angajarile in MAI..mai pe rubedenii,relatii,ca e servici sigur," la stat"..Sa scriem ca au fost incadrari directe,adica pregatire profesionala... minina?Se inspira din filme,beau care 3 cafele sa fie mai nervosi/nervoase...Cam asta e!
CĂZĂNEȘTI ???:
(22 Martie 2020, 07:24)
VERIFICAȚI FIRMELE DE TAXI CARE AU ANGAJAT PERSOANE VENITE DIN ANGLIA
Scârbit... :
(21 Martie 2020, 18:40)
Corect,autoritatile gestioneaza greu situatia ca toți puscariasii sunt interlopi,curvele sunt assistant manager,toti tatuatii care trag de fiare la sala 7 luni si baga in ei toate nenorocirile se numesc bombardieri...Ce autoritati avem noi acum?Ce sa mai vorbim de Cazanesti?Bai ai dracu,daca peste granite comenteaza vreunul!Sa radă zgomotos,cum auzi in tara?Sa tipe careva? Aici isi permit,ca au drepturi.Nu stau in caramtina ca e inghesuiala la ei,au gandaci...Noi nu stim ca"afara"stateau pe 3 camere 42 de pârcenați, ai dracu,nu stim.40 de nespalati in doua băi...Aici nu au conditii,ca au case de chirpici si BMWuri in poarta...Ce porcarie...
Din CAZANESTI:
(21 Martie 2020, 14:47)
Nu Primăria adixa angajații au vreun interes. PRIMARUL are ca e an electoral
taxi driver:
(21 Martie 2020, 14:14)
fratilor sa vedeti ce arme au adus astia de afara.  nici polita americana nu are asa ceva. pistoalele si pustile politailor de la noi sint pistoale cu apa fata de ce au tiganii in tandarei. doamne fereste sa inceapa scandal ca o sa se traga ca in filmele cu mafiotii. multi tigani din tandarei nici nu au acte sint altii de 15-20 de ani nascuti pe afara in romania nu sint declarati. nu au case unde sa stea si nici bani asa multi sa reziste pe aici. o sa vedeti ce nebunie o sa iasa nu poate sa stea atia prea mult fara sa face ceva.
Constanta:
(21 Martie 2020, 14:09)
Doresc primarului din orașul Căzănești un om cu multa responsabilitate si buna credința mult succes in războiul cu nesimtirea si Dușmanul nevăzut!
Pentru cetatean::
(21 Martie 2020, 13:15)
Ce interese sa aiba primaria? Sunt oameni din cartierul garii care lucreaza in primarie ; doamna secretara, Narcis, doamna Rodica. Cred ca si ei sunt ingrijorati de romii din cartier care nu respecta regulile
cocosatul :
(21 Martie 2020, 09:47)
de ce joaca copii fotbal pe stadion  nu va este frica
Yang:
(21 Martie 2020, 02:20)
Ia ziceți mă ceva de poliție și armata6, acuma e buni fireati ai drq
Marian:
(20 Martie 2020, 23:44)
Cetatenii veniti din afara cu samanta de scandal in ei, cat de curand vor fi bagat la racoare sau aplicata forta . Asa ca mai bucurati-va voi de plimbat, ca o sa va cereti voi in case dupa ce incepe virusul sa isi faca efect . Sa vezi circ cu  cand o sa ajunga la upu ,cu tot batalionu dupa ei .
Urziceni:
(20 Martie 2020, 22:54)
Ce dracu interese sa aiba primaria si politia incat sa ascunda asa ceva? Aceasta problema este la nivel MONDIAL, nu mai exagerati. Si primaria si politia poate sa ia acest virus, de ce l ar ascunde? Sigur nu stau si sparg seminte in timp ce needucatii infectati umbla pe strazi. Masuri se iau, primaria nu are voie sa apeleze la forta. Stim sa comentam, mai bine stam in casa si asa nu ne afecteaza ce se intampla afara. Trebuie sa stam in case TOTI(chiar daca avem sau nu cazuri in localitati)!