Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

UPDATE: Amenzi de aproape 4 milioane de lei pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare

Extinderea cazurilor de infecție cu noul Coronavirus a transformat orașul Țăndărei într-un adevărat focar. În cursul dimineții de joi, 2 aprilie 2020, prefectul județului, Tonița Manea, a declarat public la posturile naționale de televiziune faptul că ia în calcul carantinarea întregului oraș. Conform estimărilor, în ultimele zile, la Țăndărei au fost confirmate 20 de cazuri de infecție COVID-19.

Măsuri de urgență la Țăndărei Situația de la Țăndărei a fost scăpată de sub control, din cauza faptului că mulți dintre cetățenii orașului au refuzat să respecte măsura autoizolării la domiciliu, deși aceștia au ajuns în oraș din cele mai afectaze zone ale Europei. În prezent, aproximativ 800 de cetățeni de etnie romă reveniți la Țăndărei din Anglia, Spania sau Germania sunt păziți de armată pentru a nu ieși din case. Totodată, la Țăndărei există 20 de cazuri de infecție COVID-19 și 7 persoane decedate, în condițiile în care, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul întregului județ s-au înregistrat doar 5 decese. Având în vedere aceste aspecte, prefectul județului Ialomița, Tonița Manea, a precizat în direct la postul de televiziune național Realitatea Plus, faptul că ia în calcul carantinarea orașului. «Faptul că cetățenii din Țăndarei n-au respectat niciun fel de recomandare, nicio interdicție, a dus la situația în care avem decedați... Nici cele mai elementare soluții! În primul rand autoizolarea nu au respectat-o... A fost și un aflux mare, 800 de perssoane de etnie rromă au venit în această perioadă. Am dispus întrunirea și voi propune carantinarea orașului Țăndărei. Azi va fi transmisă autorităților și, cu siguranță, va ajunge la carantinarea orașului!» a declarat prefectul județului Ialomița, Tonița Manea, la Realitatea Plus, citată de site-ul de știri realitatea.net

Autoritățile locale, ignorate La ora publicării acestei știri, reprezentanții Prefecturii Ialomița au întrunit Comandamentul Județean pentru Situații de Urgență astfel încât să ia o decizie cu privire la posibila carantinare a orașului Țăndărei. Reprezentanții administrației locale susțin faptul că nu au fost invitați la această ședință și nu li s-a solicitat un punct de vedere oficial. În opinia primarului Nicoleta Toma, situația de la Țăndărei nu este scăpată de sub control. «Într-adevăr, a fost nevoie de intervenția Armatei, dar măsura a fost luată pentru a suplimenta forțele de ordine... Oamenii sunt verificați și respectă măsurile care le-au fost impuse! Din punctul nostru de vedere, situația la Țăndărei este sub control, iar atmosfera este calmă... Noi am aflat din presă despre decizia doamnei prefect! Știm că la această oră se dezbate la Comitetul Județeann pentru Situații de Urgență cazul orașului Țăndărei. Pe noi nu ne-a informat nimeni cu privire la această ședință și nu am fost invitați să participăm!» a precizat primarul Nicoleta Toma.

UPDATE Reprezentanții Prefecturii Ialomița au confirmat oficial, printr-un comunicat de presă remis publicității, faptul că au transmis Ministerului Afacerilor Interne solicitarea cu privire la intrarea în carantină a orașului Țăndărei. Potrivit comunicatului, decizia a fost luată în baza unei analize a Direcției de Sănătate Publică Ialomița ce a vizat situația epidemiologică înregistrată în orașul Țăndărei care, se pare, a scăpat de sub control. «Având în vedere numărul mare de cazuri înregistrate în ultima săptămână și numărul mare de contacți apropiați aflați în izolare la domiciliu, propunerea către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a fost ca localitatea Țăndărei să intre în carantină» se arată în comunicatul Prefecturii Ialomița. Totodată, în Ialomița, la momentul de față sunt autoizolate 2429 de persoane, iar alte 208 sunt în carantină. De asemenea, la nivelul județului Ialomița sunt 37 de cazuri de infecție COVID-19. Mai mult, forțele de ordine au aplicat sancțiuni în valoare de aproximativ 4 milioane de lei, unui număr de 1940 de persoane. Cei sancționați nu au respectat prevederile Ordonanțeilor Militare.

2 Aprilie 2020, 12:05 (10349 vizualizări - 42 comentarii)

Citiți și:
Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei
Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comentariile cititorilor:


Eroare, @ Bol:
(3 Aprilie 2020, 20:10)
Ai zbarcit-o iar. Cei cu dosar de urmarit la secu(am avut acces la dosar dupa '89) nu aveau cum sa fie primiti in pcr. Asa ca, respira incet si adanc, sa nu te ineci cu voma. Sanatate!
@Bol:
(3 Aprilie 2020, 18:23)
,@@Bol îmi provoci stare de vomă, cât despre Mazăre si Dragnea sa stea acolo la pârnaie până se duce bunica după ei și tu după bunica, poate îi instalezi aer condiționat că tot vine căldura. De ce nu te-ai dat pe goarnă până acum că esti bosorog fost comunist care te,-,ai vopsit. 
@Bol:
(3 Aprilie 2020, 16:57)
Esti amuzant:"veti sfarsi prin tribunale".Tot n-ai priceput ca n-am a face cu politica, mai ales la varsta mea. Nu duc grija celor care, eventual, vor plati, nici a minoritarilor reveniti(mari sustinatori ai psd). Incearca sa scurtezi comentul, ti se vad orele lipsa de la scoala(l-a, nu la adus; n-are, nu nare elita; crede-ma, nu credema etc). Fa-i o vizita, totusi, lui Mazare, sa-ti mai treaca sila si incurajeaza-l, spune-i ca ziua eliberarii se apropie, ca in curand "face poc mamaliga".
obiectiv:
(3 Aprilie 2020, 16:55)
Buna ziua ! Stimata redactie, nu am jignit pe nimeni.Am spus adevarul.Faptul ca mi-ati cenzurat articolul nu ma deranjeaja.Bablba primaritei din Tandarei a fost preluata de multe posturi Tv.Ce am comentat astazi s-a dovedit real.A venit si armata la Tandarei.Cred ca mai trb sa vina fortele speciale.Chiar daca nu locuiesc in acest oras ,sunt interesata, i-mi pasa de soarta oamenilor care sufera de pe urma alesilor locali.Incompetenta este litera de lege in aceasta lupta contra cronometru cu virusul ucigas.Sa stati in casa si sa aveti grija de dumneavoastra.
Bol:
(3 Aprilie 2020, 15:06)
@@Bol, adevarat Covid19 nu este un produs local al vreunui partid, dar de adus in tara cine la adus, nu cumva aia de tipau pe strazile din strainatate ca nu pot vota, cum le zice la aia???? Cine sunt vinovatii care au adus in tara boala si moarte, la tupeul care il ai o sa zici ca Dragnea si psd! Sa vedem cum iesiti din corzi? Tare imi este teama ca veti sfarsii prin tribunale si puscarii, pentru crime. La cum merg lucrurile de rau, moartea si foametea ne va sta alaturi. Vedem la final cine deconteaza nota de plata ? Clujul ala a lui Boc este exact asa cum era Sibiul pe vreamea lui Frizt, ceva in centru de scos ochii la turisti, dar la margine glodul pana la buric, stii ce zic. Mergi la Cluj. Mazare cat si Dragnea sa stea acolo pana te duci tu sa ii inlocuiesti. Vezi acum ca Barbulestiul este plin de diaspora venita in concediu. Dati-le de mancare, nare elita papica, pe unde scoateti camasa cu ei. Imi provoci sila cu tupeul asta de chibut altoit fin anul 1907. Ne auzim la nota de plata. Credema nu ma intereseaza pic de partide, gram de politica, mama lor de hoti. Ai grija ca in curand cateva milioane de amarati vor ramane fara nici un venit. Atuci da o sa vedem cum face poc mamaliga,
Dupa razboi multi viteji:
(3 Aprilie 2020, 14:31)
Dupa razboi multi bitdefenderi (cu mintea cocosului) se arata. Fa-ne un bine si profeteste: ce urgii mai vin peste noi si cum zici tu sa actionam ca sa nu mai gresim..
subsemnatu`:
(3 Aprilie 2020, 13:33)
Ar fi o oportunitate ca organele de ordine sa profite de aceasta situatie si sa faca si niste "vizite" inopinante pe la "bajeti" pe la case. Sunt ferm convins ca vor gasi muuultee "surprize". Vorba aia : "ca din oala"
bitdifender:
(3 Aprilie 2020, 13:13)
Era la mintea cocosului ca Tandareiul trebuia inchis inca din ianuarie 2020 stiind cati magraoni sunt plecati si ca acestia vor reveni in cetate. Autoritatile parca sunt de pe alte meleaguri si nu stiu cu cine au de-a face. Dupa ce s-a imputit treaba degeaba il mai inchizi.
Prefectura actioneaza:
(3 Aprilie 2020, 12:32)
Incepand de vineri, 3.04.2020, locuitorii din Tandarei sunt paziti de armata iar numarul fortelor de ordine pe starzi a fost dublat.
Cetățean din Tandarei:
(3 Aprilie 2020, 12:08)
Adevar curat ati evidențiat dle. Stefan. Va felicit. asa este. În pofida sesizarilor autoritățile locale nu aibfacut nimic. De ce o astfel de atitudine? In tot acest context, din pacate noua conducere a Prefecturi s a arătat depășită de situație. Am citit pe facebook o scurtă opinie formulată de fostul prefect. Dincolo de anumite aspecte...omul chiar se pricepea si stia ce e se facut. Jocurile politice anulează tot. normal era sa existe colavorae6, madam tipa tare Prefect putea sa se consulte cu gigi siretul. Păcat. noi oamenii simpli avem de pătimit din pricina incompetenței pe care o au astfel de autorități prin incompetenții puși acolo care muncesc prost.
1Tandarean:
(3 Aprilie 2020, 11:35)
COVID-19 nu este produsul partidelor politice, tu nu intelegi ca reprezentanti partidelor politice gestioneaza criza - se numeste management :))).
Daca managementul si comunicarea sunt proaste se ajunge in situatii dificile, gen Tandarei.
Nu trebuie sa ne uitam in alte curti si sa criticam sau admiram. Trebuie sa ne uitam in curtea noastra si facem ce totul pentru noi.
Ce fac alti primari este pur si simplu treaba si raspundera lor.
Ce fac autoritatile in Tandarei este o problema grava.
Cand tu sau familia ta o sa va infectati pentru ca altii nu respecta regulile si nimeni nu face nimic, sunt curios la cine o sa te plangi. Pe net sau la autoritatile care trec totul cu vederea.
Hai sa fiti sanatosi.
Ștefan:
(3 Aprilie 2020, 11:25)
Stimați comentatori, situația din Țăndărei este în acest moment de o gravitate care nu poate fi estimată, pentru că este aproape imposibil să prognozezi numărul de persoane infectate deja, atâta timp cât nu ai posibilitatea de testare rapidă.
În ultimul ceas, Prefectura Ialomița a realizat dimensiunea fenomenului și a solicitat carantinarea orașului, doar că, în opinia mea, este deja prea târziu.
Îi acuzăm pe romii sosiți din Anglia, Spania și Italia că sunt purtătorii virusului, dar toată lumea cunoaște că acesta este modul lor de comportament și că nu vor respecta regulile decât cu forța de coerciție a statului.
În acest sens, principalii vinovați de amplificarea infecției cu coronavirusul sunt autoritățile locale din Țăndărei, mai precis Primăria și Poliția. Au fost transmise sute de sesizări, semnalări și petiții privind cazurile de romi care veneau din zone cu risc major de infecție cu Covid 19, declarând că au venit din alte țări fără problematică virusologică, dar autoritățile nu au mișcat un deget, aproape o săptămână de zile.
Ulterior, la presiunea locuitorilor, au început să semnaleze cazurile către DSP Ialomița, dar deja era târziu.
Se cunoștea faptul că a decedat un rom din cauza infecției cu Covid 19, dar nu au luat nicio măsură pentru a limita participarea romilor la priveghi și înmormântare, considerând că așa este obiceiul țigănesc.
Dacă comandantul Poliției se pare că s-a trezit într-un final (sau l-au trezit alții), Primărița este departe de orice realitate. este în cu totul altă galaxie.
Sper, din toată inima, că după ce vom reuși să scăpăm de această pandemie, cetățenii din Țăndărei să aibă curajul de a-și cere dreptatea în instanță și a sesiza procurorii cu privire la adevărații vinovați ai răspândirii virusului în Țăndărei.
Eu, cu siguranță, voi fi unul dintre semnatari!
@@Bol:
(3 Aprilie 2020, 09:57)
Observ ca nu observi un lucru esential: Covid19 nu e produs local al vreunui partid(ca d'aia se numeste pandemie), la fel cum nu a fost nici criza mondiala 2008-2010. Tu vorbesti de ele de parca le-a adus pnl(apropo,nu sunt si n-am fost membru al vreunui partid nici acum, nici inainte de'89). Cat priveste"mascariciul "de Boc, uita-te la ce face in Cluj si compara cu ce fac alti edili cu orasele lor. Oi fi urat tu comunismul dar acuzele tale te dovedesc simpatizant psd. Daca Dragnea e prea departe, vezi ca e Mazare aici in Slobozia..Sanatate multa!
1Tandarean:
(3 Aprilie 2020, 09:12)
La urmatoarele alegeri votati altceva decat PSD. Nu mai votati pe aia care promit ca asfalteaza strazi si fac trotuare, pentru ca acum nu va ajuta la nimic.
Daca autoritatile locale isi pastrau respectul si nu se trageau de manaca cu toata lumea, nu se ajungea aici. Cu toti trebuie sa respecteam legile, romani sau tigani, boala nu alege rasa. Daca autoritatile se impuneau, informau oameni de gravitatea situatiei nu se ajungea aici.
Si ma gandesc asa, bani de pe amenzi oare unde ajung?
Tandarean:
(3 Aprilie 2020, 08:59)
Doi oameni mai faceau fata in aceste zile si daca ei mai erau tiganii sigur nu avrau acrst tupeu. Unul a murit Dumnezeu sa-l ierte domnil Gutu, iar sl doilea s-a pensionat din cauza calitatii oamenilor din sistem, domnul Trandafir. Ei mai puteau face ceva in acest oras in care politicul a pus stapanire si nu se mai face nimic fara aprobare. Daca a ajuns o inbatstoare sa conduca orasul nu mai putem decat sa ne rugam ca totul da se termine cu bine. Doamne ajuta!