Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Bărăganul Ciulnița, campioană

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița, campioană

Într-un fotbal amator tot mai greu de repus pe picioare, AJF Ialomița a găsit într-un final soluția pentru desemnarea campioanei județului. Forul condus de Vasile Bratu a organizat duminică, 26 iulie 2020, pe stadionul «1 Mai» un baraj între primele două clasate din Liga a IV-a: Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei. În condiții normale ar fi fost o sărbătoare a fotbalului ialomițean. Din păcate, pandemia a lăsat și aici tribunele goale, iar iubitorii fotbalului au ratat vizionarea unui meci frumos, cu 6 goluri spectaculoase...

Primă repriză, echilibrată Bărăganul Ciulnița a început meciul în formula: Istrate-Năstăsia, Croitoru, Zamfir, Fătu-Niță, G. Cositoru, Neagu, Marinaș-Scurtu, I. Cositoru. De partea cealaltă, Victoria Țăndărei a replicat cu Bugiulescu-Chioveanu, Bărzoiu, Boghian, Neagu-Chirea, Dinu-Anghelescu, Rusen, Bartoc-Taudor. Prima repriză s-a jucat sub semnul echilibrului fiind imposibil de ghicit rezultatul final. Ocaziile s-au succedat la ambele porți, iar cei de la Țăndărei au avut și o bară prin Rusen. Ciulnița îl are însă în atac pe Cătălin Scurtu, iar acesta este în formă ma­ximă. Servit de Năstăsia, Scurtu deschide scorul în minutul 20 și îl majorează un minut mai târziu. Până la pauză situația se echilibrează, Țăndăreiul reducând din han­dicap, după o combinație între Rusen și Anghelescu. La pauză este 2-1 pentru Bărăganul Ciulnița și se aștepta o parte secundă încinsă...

Ciulnița se dezlănțuie pe final Repriza secundă nu mai abundă în faze de poartă la fel ca prima. Victoria reclamă o lovitură de pedeapsă la intrarea lui Istrare asupra lui Taudor, dar în gene­ral Ciulnița găsește soluții pentru a conserva avantajul de pe tabelă. Echipa condusă de pe bancă de Marius Milea și Cosmin Pană realizează desprinderea în ultimul sfert de oră. În mi­nutul 76, Cătălin Scurtu realizează tripla. Intrați în repriza secundă, experimentații Dumitru Gheorghe și Ștefan Matache își aduc contri­buția la rezultatul final. Bărăganul Ciulnița învinge cu 5-1 și devine campioana județului Ialomița. Felicitări me­rită însă ambele echipe pentru efortul pe care l-au făcut spre a onora acest meci. Ciulnița va participa la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Va avea pe 5 august a.c. misiunea imposibilă de a o învinge pe Steaua, iar pe 9 august 2020 se va duela cu campioana județului Giurgiu, Argeșul Mihăilești. Obiectivul echipei ialomițene este clasarea pe locul 2, ceea ce presupune un rezultat pozitiv cu giurgiuvenii și o cât mai bună comportare cu Steaua lui Lăcătuș și Oprița.

28 Iulie 2020, 12:25 (1424 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a
Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași
Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua
Cine va înfrunta Steaua: Ciulnița sau Țăndărei?

Comentariile cititorilor:


Fan:
(4 August 2020, 14:55)
jilavele nu are CIS ! Terminați cu prostiile daca nu stiti ! Vorbiti aiurea ! CIS-ul nu se ia de pe o zi pe alta..dureaza minim 1 an ! Si fara CIS nu te primește nimeni la barajul pentru liga 3 ! Puneti mana si documentați-vă, nu mai vorbiți aiurea !
fotbal pe șanț:
(31 Iulie 2020, 04:07)
Gigi Karino alias ,,Suporter" stai potolit cu Jilavele.Vreau să îți amintesc de meciul din turul campionatului, disputat chiar la Jilavele când Bărăganul Ciulnița s-a impus cu 3-1. Înainte de începerea jocului erai în tribună, după fluierul final ai dispărut subit... Păcat că nu ai venit și tu alături de jucătorii voștri să fiți înfrățiți în a spune la unison că ați fost furați de arbitru. Nu știți să pierdeți, vă credeți atotștiutori în ale fotbalului. Păcat de baza sportivă și de eforturile financiare ale americanului. P.S. aduci un pic cu Nae Cațavencu(dacă nu-l știi mai pune mâna pe câte o carte)
Gica .:
(29 Iulie 2020, 21:46)
Nu stiu frate..Suporter eu vorbesc,ce am vazut,Duminica pe 1 Mai.Nu am vazut Jilavele la joc ...nu te contrazic Daca sunt si ei buni cum zici tu..s a castige anul viitor..!bafta.
Abecedaru':
(29 Iulie 2020, 19:02)
Agramatu' de la Jilavele, stai liniștit ca nu te latră nimeni, ai început sa încurci literele.... nici tu numai ști ce vrei sa zici! Lasă scrisu'... te am mai rugat, faci comuna aia de ras!
Suporter pt gica:
(29 Iulie 2020, 16:09)
Ce sa faci cu Ciulnita ia ajutat Bratu si Tandarei sa castige Jilavele e cea mai buna din județ cu Bratu la conducere nu avem fotbal clar
Suporter:
(29 Iulie 2020, 15:31)
Barajul trebuia sa se joace asa Ciulnita vs Tandarei Jilavele vs Ciulnita si Tandarei vs Jilavele daca nu stiti întrebați pe (...) si javră a schimbat doar Ciulnita cu Tandarei a încălcat regulamentul clar asta nu merita sa conduca AJF ul afara cu el spuneti adevarul si voi nu mai mintiti
Suporter:
(29 Iulie 2020, 14:10)
Acest meci a fost blat meciul nu trebuia sa se joace pt ca nu toti jucătorii au făcut teste cum e obligatoriu cei 5 de la Tandarei trebuie suspendați de comisia de disciplină dar (...) stie ce sa faca e un rahat nu stie sa conduca AJF ul si Ciulnita nu stiu daca poate juca baraj doar cu ajutorul lui (...) sediul in Slobozia si meciurile le joacă la Ciulnita
Nicolae :
(29 Iulie 2020, 12:09)
Stați liniștiti cu echipa de la Ciulnița ca oricum nu au putere financiară de promovare și plus de asta noroc cu pandemia de au câștigat campionatul ca altfel iar plângeau
Basarab:
(29 Iulie 2020, 09:35)
Liga secomi, bai săracule, n ai dat un tricou la băieții aia.. dar ai numai harfe prin tribuna la orice joc. Nu mai vorbi de fotbal sau de sport în general... ești praf. PS.Eu nici nu te primeam prin tribuna!
Gica:
(28 Iulie 2020, 22:32)
Cine nu are(batrani) sa si ..cumpere.Bravo,Ciulnita..!O echipa care a stiut s a combine tineretea unor jucatori cu experienta si maturitatea unor fotbalisti gen:Gheo,Scurtu(3goluri!) Make...desi intrat pe final.. Sa nu uitam pe Gheo ce executie!!! Preluare sut imparabil din intoarcere!!! Toate aceste lucruri si au pus amprenta asupra jocului si iau facut pe cei de la Ciulnita castigatori!!.Succes pe m ai departe o echipa interesanta!!!.