Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Alegerile au fost tranșate

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în cadrul unei ședințe a Comitetului Executiv Județean al PSD, primarii social-democrați și președinții de organizații locale PSD au ales «anticipat» președintele PSD Ialomița. Scorul a fost de 47 la 15 în favoarea senatorului Marian Pavel.

Votul nu e pentru plebe Vineri, 8 martie a.c., cu o zi înaintea Conferinței oficiale de alegeri  pentru desemnarea viitorului președinte, PSD Ialomița a convocat o ședință a Comitetului Executiv Județean. La întâlnire au participat 62 de persoane, respectiv primarii PSD din Ialomița și președinții organizațiilor locale ale PSD, acolo unde primarii au o altă culoare politică. Celor prezenți li s-a cerut să voteze pentru unul dintre cei doi candidați înscriși în cursă, respectiv Marian Pavel și Victor Moraru. Rezultatul votului a fost zdrobitor, Marian Pavel obținând 47 de voturi, în timp ce Victor Moraru a obținut doar 15 voturi. Victoria «ante portas» a senatorului Marian Pavel transformă alegerile de sâmbătă, 9 martie a.c., într-o simplă formalitate. Surse din cadrul PSD confirmă faptul că la întâlnirea de sâmbătă va fi prezent și președintele partidului, Liviu Dragnea...

De ce e Moraru istorie? Analistul politic de serviciu al redacției confirmă faptul că ședința PSD Ialomița de vineri, 8 martie a.c., reprezintă începutul sfârșitului pentru președintele Consiliului Județean, Victor Moraru. Analiza confirmă că Victor Moraru a fost conștient că va pierde încă de la debutul acestei competiții interne. Pentru a contracara lipsa sa de popularitate în rândul primarilor PSD, Victor Moraru a încercat să folosească arma delațiunii de partid. El l-a «pârât» pe senatorul Marian Pavel la Centru, susținând că acesta joacă «murdar», respectiv le cere primarilor PSD să nu îl voteze... Liviu Dragnea a considerat acuzațiile puerile și a dat libertate de acțiune tuturor celor interesați de rezultatul acestor alegeri. Riscul cu care Victor Moraru se confruntă în acest moment este acela de a pierde președinția Consiliului Județean Ialomița, funcție obținută prin votul consilierilor județeni din PSD. Partid care, în fapt, acum i-a cam «retras» sprijinul...

8 Martie 2019, 12:05 (7766 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
«Marian al nostru» versus «Moraru necuvântătoru’»
Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr
Alegeri la PSD Ialomița

Comentariile cititorilor:


TUMOAREA - PSD:
(11 Martie 2019, 07:38)
Ce vrei pui de DAC ?
Ciumă sau Antrax,vreau o tumoare malignă pe creer.
@psd... :
(11 Martie 2019, 06:59)
Tacerea înseamnă asumare.Participare alaturi de ei si"investitiile"lor.Magnifice!Apa ca in 1732,sosele de zici ca suntem in Somalia,vegetatie lipsa,ca in Sahara,cu nisipul aferent.Bani cheltuiti fara ca cineva,o autoritate sa se intrebe de ce ne indatoram pentru proiecte nefolositoare.Romanii deja sunt la stadiul de"fuga" din tara.Cu boc si basescu, romanii plecau la munca,azi ei fug spre munca. Alupigus psd!
PSD ist de Slobozia:
(10 Martie 2019, 11:03)
Oare protagoniștii comentariilor noastre citesc ce se scrie ? Sincer, nu cred. E ca in zicala cu lătratul. Greu.problema cu ei este ca functie avute le creează glaucom total. Devin orbi, orbiți de putere. Nu mai au nici un simt al măsurii sau responsabilitatii. O conducere PSD de șmecherasi.
Marian usor la ciocan:
(10 Martie 2019, 08:26)
Cum naiba?ii facuse Larisuca niste intoarse,cu saruturi patimase,il daduse cu mir,chilotei mov,pe dos,sosetele diferite,lungi d alea cu jartiera,a invocat ingerașii,ce nu a facut Lari noaptea,pe 8 martie?A incercat si pagina 342/kamasutra,cu ciuperci halucinogene si jucarii ajutatoare,chiar si tehnicile de incurajare ale MiSA,l-a sunat si pe Borcea insasi,a facut tot-tot sa-l imbarbateze.Pentru doar o treime de voturi?Nu i-a dat cravata norocoasa?O fi uitat prezervativul pe obiectiv??Cum a pierdut victoras?Sa fie inceputul alunecarii din șaua rosie a puterii?Schimba iapa calaretule!
Placuta suedeza:
(9 Martie 2019, 22:35)
Băi nene!In jurul cinematografului,in spatele tuturor blocurilor ce inconjoara sala erau dube cu mascati,echipaje de politie,civili,ce au stationat ore bune in zona.Cine il amenintase asa grav pe stirbuldragnea?CucuBau?Bietul sufera de mania urmaritorilor ce il spioneaza si lichideaza?Au fost pe trotuarul de langa E.uri 6 cetateni necajiti,ce nu il agreeaza pe dragnea(placuta suedeza inmatriculare)si cam atat.Ialomitenii nu sunt vasluieni ori bâtșeneni,cu toate ca ar trebui,la cat rau a provocat partidul si omul dragnea.Desigur ca niciodata"regățenii"nu vor avea sange in co©®e cat cei din restul tarii.Nu.Judetul este condamnat la pesedericeala pe veci.Nu avem barbati reali in judet ori urbe.Pensatii,lacuitii,epilatii,astia sunt barbatii actuali ai orasului.Plus d alde pop,tinta si musoiu!Nimicuri si tradatori!
Tradator:
(9 Martie 2019, 21:08)
In urma cu vreo 3 luni, echioa psd ialomia semna o rezolutie prin care parlamentarii ialomiteni erau solidari cu ex-secretarul general al psd, cu filiala psd DB.Acu^ ce facusi, neicusorule? Ai pupat papucul sultanului? Neacsu te-a propulsat pe culmile politicii, nu? Altfel, erai pe aratura, la pepeni.
@un cuvânt:
(9 Martie 2019, 20:31)
@un cuvânt. Tu înțelegi filozofia ta? Dacă da, e bine. Nu cere și altora!
Eu:
(9 Martie 2019, 20:29)
Mai oameni buni ,v-ati uitat pana acum ,de 30 de ani suntem un judet rosu ,pana bizonul nu-i ingenunchiat si generatia plus 50 nu renunta sa mai faca cartile votand,tot psd se va vota.Cunosc oameni pe care i-am crezut cu scaun la cap ,cu carte veche ,vreau sa spun facuta atunci cand se facea nu acum si mor de iubire pt.psd ca le-a marit pensia ,dar nu vad ca au primit 1 leu si pierd cel putin 5 (vezi inflatia).Asa ca mai avem de asteptat !Rusine celor cu scaun la cap care nu ies la vot !Daca votul ar fi obligatoriu "adio psd".
Bidon:
(9 Martie 2019, 20:29)
@slobozia. Ești nebun, nene? Știucă Alecsandru?! ( Vezi cum îi scrii numele, că ia foc!) Este aproape de 75 de ani! Ce mai vrei de la el? Sfaturi pentru prostată? Oricum, cu Pavel ați rupt inima târgului! Știucă l-a crescut pe Ionescu. I-a fost șofer. Mai e în Slobozia acel Ionescu A.?
Un cuvânt:
(9 Martie 2019, 20:01)
Schimbarea inseamna evolutie. Ne dorim cu totii alte rezultate in vietile noastre si cu toate acestea cei mai multi dintre noi nu vor schimbare in vietile lor. Schimbarea inseamna nesiguranta si nesiguranta inseamna disconfort si disconfortul nu este amuzant deloc. Dar cand invatam sa ne bucuram de procesul schimbarii – cand alegem sa privim nesiguranta drept varietate – atunci ajungem sa culegem toate recompensele schimbarii. Acesta este modul in care evoluam.
Slobozia:
(9 Martie 2019, 19:11)
Nu e bun Marian Pavel e un circar Ialomițean la fel ca Marian Neacșu. Trebuia votat Știucă Alexandru.
#pasajladrajna:
(9 Martie 2019, 17:40)
O fi prins si el de trei ori bariera la Drajna? Mai bine lua avionul si ateriza pe Alexeni. A avut curaj să treacă pe podul de peste Ialomita? Care pod? Ala de dă in Chimiei... Liviule, data viitoare vino pe Orezu, ajungi mai repede!
Jeguri:
(9 Martie 2019, 16:50)
Circ de 5 bani! Super-vedetele PSD au bifat inca o victorie! In 26 mai a.c. la europarlamentare psd Il....scor 70%. Astia sunt electorii ialomiteni...analfabetism cras, lene, ajutir social, pensionari, bugetari. Cam asta e componenta demografica a acestui judet fara soeranta! Si...multi ani traiasca demagogului M.P.!
% cu %:
(9 Martie 2019, 13:54)
Intreaga liota de politai-soareci-de-birou ce pandeau strada fostului"23 August"sunt scosi in actiune pentru protectia lui #puiedragnea??Nici Ceausescu nu avea asa dispozitiv de paza!Nici cheliosul de basescu!!Si asta chiar a taiat salarii,a hăhăit,dar al dracu mergea fara asa dispozitiv de securitate!Stim ca #puiedragnea a marit pensii,salarii,cresterea economica a depasit Elvetia,traim europeneste la cheltuieli si preturi!! Iar la venituri noi suntem inca in 2002.Ca ei,da,EI,specialii,politicienii au venituri de Davos si Berna!Te iubeste lumea mă dragnea,n-ai treaba!.."r-ai al dracu'cu cine te-a chemat aici... Te iubim, drept in gura te stropim!
Office:
(9 Martie 2019, 13:41)
Amândoi candidații sunt persoane mediocre dar făcând o analiză de substanță aș zice că Moraru este cumva mai educat decât Pavel. Din perspectiva viitorului apropiat cel ce va gestiona politic PSD în județ va deconta dezastrul provocat de PSD în ultimii trei ani. Dacă ar fi să hotărăsc eu aș zice Moraru. Pavel reprezintă modelul Dancilă, un analfabet funcțional susținut de forțe oculte din mediul economic Ialomitean. Puneți în analiză Gheorghe Lazăr și Amara și o să puneți singuri balanța în direcția firească.